Pat Mahomes, rođen za preokrete: Chiefsi su, nakon 50 godina, osvojili Super Bowl

Kansas City Chiefs - San Francisco 49ers 31-20

Stota sezona NFL-a je zaključena. Možda ste bili budni, možda niste, ali 54. po redu Super Bowl nam je ponudio ogled kakav smo očekivali. Kansas City Chiefsi su na Hard Rock Stadiumu u Miamiju slavili protiv San Francisco 49ersa rezultatom 31-20 i tako osvojili svoj prvi naslov nakon 50 godina.

Napeto, katkad nervozno, ali do kraja neizvjesno i, naposljetku, fantastično.

Podsjetimo, Chiefsi su u ligaško finale ušli prvi put nakon 50 godina i to tako što su, kao drugi nositelji AFC-a, prvo fantastičnim preokretom izbacili Houston Texanse, a zatim vrlo slično osvojili finale svoje konferencije protiv Tennesee Titansa. Njihovi suparnici iz San Francisca, s druge strane, bili su prvi nositelji NFC-a te prilično sigurno izbacili Green Bay Packerse i Minnesota Vikingse u dvije domaće utakmice kako bi se dokopali Miamija, a trener Kyle Shanahan lovio je šesti franšizni naslov koji bi izjednačio rekord. Prognoze za ovaj susret bile su prilično neizvjesne, a vrlo mala prednost davala se Kansasu.

Prije samog početka bilo je tu, naravno, svega — od Dwaynea Johnsona koji je srčano najavio izlazak ekipa na teren, preko himne koju je pjevala Demi Lovato, Amerikanci su tradicionalno priredili pravi show. Ipak, najveći od njih odigrao se na terenu.

Prvi su napad dobili Chiefsi, no drive je trajao nepunu minutu — zanimljivo, kao i u protekle dvije playoff utakmice. Iako su odlučili žestoko krenuti, ove sezone fenomenalna defenzivna linija 49ersa izvršila je vrlo dobar pritisak na Patricku Mahomesu. U prvom je napadu San Francisco napravio odličan prodor preko Deeboa Samuela koji je, osvojivši 32 jarda, svoju momčad prebacio na suparničku polovicu. Naposljetku je prvi drive 49ersa završio premijernim poenima na utakmici, nakon što je Robbie Gould pogodio field goal s 38 jarda udaljenosti.

U sljedećem se napadu za Chiefse otvorilo, a 49ersi su činili sve kako bi učinili da se Mahomes osjeća nesigurno. Vraški pritisak na dojučerašnjeg MVP-a lige rezultirao je prvim rušenjem, a Jimmie Ward se u sljedećoj akciji brutalno zabio u njega i, bogme, ne znamo kako je Kansasov bombarder nakon toga uspio ostati na nogama. Nadalje su uslijedile dvije gužve pred gol-crtom iz koje se izrodio prvi touchdown večeri, a postigao je upravo Mahomes. Rezultat je, nakon početne dionice, bio 7-3.

Na početku druge četvrtine uslijedila je velika pogreška za San Francisco kada je Jimmyju Garoppolu lopta presječena, a Chiefsi su povećali prednost na sedam poena razlike nakon Butkerovog udarca na gol.

Ipak, u sljedećem driveu, pa sve do kraja poluremena, 49ersi su pokazali od čega su sazdani. Nakon probijanja nedavnog junaka Raheema Mosterta i Tevina Colemana uslijedila je akcija u kojoj je Garoppolo poslao vrlo dobro dodavanje prema Kyleu Juszczyku. Nakon probijanja, fullback 49ersa dokopao se end zone i došlo je do poravnanja rezultata, čime je postao prvi igrač na svojoj poziciji koji je napravio polaganje u NFL-ovom finalu od 1994. godine. Ubitačan tempo se nastavio, a obrana 49ersa ponovno je bila na razini i Kansas City je vrlo brzo morao izvesti punt.

Gledali smo vrlo napetu i izjednačenu utakmicu kakvu smo i tražili. Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 10-10 i ovaj je Super Bowl, tako, postao četvrti u povijesti koji je na poluvremenu imao neriješen rezultat.

U nastavku — škakljiva situacija za Kansas. San Francisco je nastavio odlučno i prvi put poveo nakon što je Gould pogodio svoj drugi field goal, ovaj put s 42 jarda, a sljedeći je napad za Mahomesa prošao užasno nakon što je poslao loptu Fredu Warneru ravno u ruke, čime su 49ersi osvojili posjed. Garoppolo je nastavio igrati razmjerno sigurno nakon presijecanja na početku druge četvrtine: uputio je važno dodavanje prema Samuelu čime je njegova momčad došla na 39 jarda od suparničke end zone, a akcija je rezultirala novim polaganjem za San Francisco. Ekstra poen uspješno je realiziran, a 49ersi su imali deset razlike.

Patrick Mahomes ove sezone imao je četiri pobjede i niti jedan poraz kada bi njegova momčad gubila s deset ili više poena razlike, a u doigravanju se to dogodilo dvaput. Ipak, nijedan quarterback dotad nije uspio, nakon regularne sezone, triput preokrenuti utakmicu u kojoj je gubio takvom razlikom. Štoviše, samo je jedan tim u povijesti Super Bowla uspio nadoknaditi takav zaostatak — New England Patriotsi koji su protiv Seattle Seahawksea gubili deset razlike i stizanje famoznih 25 poena minusa protiv Atlanta Falconsa.

Bilo je tada jasno da Andy Reid skupa sa svojim koordinatorima i momčadi mora naći način za neutralizaciju San Franciscove defenzivne linije.

Nije išlo. Obrana 49ersa jednostavno je bila nesavladiva, a Mahomesu je lopta ponovno bila presječena nakon otprilike četiri minute igre u posljednjoj četvrtini. U nijednoj utakmici ove sezone Kansasov quarterback nije napravio dva interceptiona — sve do danas. Situacija je za Chiefse bila sve teža, iako je vremena još bilo, pošto su zaustavili sljedeći San Franciscov napad.

Nadolazeći drive AFC-evom prvaku bio je ključan. Međutim, nije dobro krenuo. Nakon počinjenog false starta bili su vraćeni pet jarda unatrag, a zatim je Hillovo hvatanje za prvi down poništeno. Patrick Mahomes tada se odlučio poslati ‘bombu’ koju je spomenuti wide reciever uhvatio nakon što je putovala 44 jarda. Chiefsi su se tada probili do suparničkih pet jarda, Travis Kelce je postigao touchdown, a ekstra poen je uspješno realiziran.

20-17, šest minuta i 13 sekundi do kraja utakmice. Tada kao da smo mogli začuti riječi Doktora Strangea

We’re in the endgame now.

U sljedećem napadu obrana Chiefsa uspješno je pritisnula Garoppola i 49ersi su tako bili osuđeni na punt, a Mahomes je požurio na teren.

Na drugom downu poslao je pravu loptu prema Sammyju Watkinsu koji je tako osvojio 38 jarda i doveo Kansas u red zone. Mahomes je tada priskrbio još otprilike pet jarda, a zatim je poslao dodavanje prema Damienu Williamsu, koji je pobjegao u kut, pod pritiskom izašao van terena, ali i uspio postići touchdown od goleme važnosti, iako su suci morali pregledavati situaciju.

24-20, dvije minute i 44 sekunde prije kraja. Preokret se, tako, dogodio. No, bilo je pitanje hoće li se održati.

Sada je o svemu odlučivao napad 49ersa. Garoppolo je, na prvom downu za 15 jarda, uspio pronaći Georgea Kittlea i osvojiti osam, no momčadi je očajnički trebao touchdown. Prvo je, na sljedećem pokušaju, njenom dodavaču blokiran pass, zatim je bacio dalekometnu loptu u suparnički red zone koju nije nitko uhvatio, a potom se, na četvrtom downu, bio primoran riješiti lopte. San Francisco je, tako, potrošio napad.

Chiefsima je bilo najvažnije zadržati loptu što je dulje moguće, a napad je vrlo brzo pretvoren u novo polaganje nakon što je Damien Williams izveo odlučujuće probijanje. Butker je ponovno bio siguran pri udarcu na gol, a u Missouriju se počelo slaviti.

U sljedećem je napadu 49ersa lopta presječena i to je bilo to. Slavlje Chiefsa rezultatom 31-20 i još jedan čudesan preokret predvođen Patrickom Mahomesom kojega je San Francisco pokušao zaustaviti na sve načine i u većem dijelu utakmice bio je uspješan, no ne i u posljednjoj četvrtini. Postao je tako najmlađi quarterback s MVP priznanjem i Super Bowl naslovom, a Andy Reid napokon je osvojio ligu kao glavni trener nakon što je prije 15 godina, vodeći Philadelphia Eaglese, izgubio od Patriotsa.

MVP finala naposljetku je, naravno, bio, a tko drugi nego toliko spominjani Pat Mahomes.

Priznajemo, kako je izgledalo u na početku posljednje dionice utakmice, već nam je u glavi svirala ova Mišina pjesma…

No, na kraju se, kao Shaq, moramo ispričati Kansasu.