Pep nadmudrio Mikela: Manchester City izbacio je Arsenal iz FA Cupa prvi put od 1904. godine

Guardiolina momčad slavila je na Etihadu (1-0)

U jeku velike bitke za naslov, Manchester City i Arsenal ogledali su se u najjačem ogledu četvrtog kola FA Cupa. Momčad Mikela Artete otišla je na Etihad kako bi još jednom izbacila Građane iz tog natjecanja; baskijski strateg u prvu je postavu odlučio gurnuti nekoliko rezervi, a Pep Guardiola izveo je udarni sastav ne računajući zamjenskog vratara Stefana Ortegu.

Gledali smo vrlo izjednačenu utakmicu u kojoj nije nedostajalo napetosti, a otišlo je na stranu domaćih koji su minimalno slavili i tako upisali prvu pobjedu u FA Cupu protiv Arsenala nakon 1904. godine.

Od prve minute bilo je jasno da se Arsenal nije došao braniti. Takehiro Tomiyasu opalio je po golu u šestoj minuti poslije lijepog prodora i dodavanja pojačanja Leandra Trossarda, a Erling Haaland umalo je došao u veliku prigodu nekoliko trenutaka kasnije na dodavanje Manuela Akanjija. Rob Holding, koji je imao dosta problema s Norvežaninom, ostao je kratak prilikom presijecanja lopte, ali Matt Turner očistio ju je ispred svojih vrata prije no što je Haaland uspio zaprijetiti.

Ipak, stvorio je City svoje prilike u prvom poluvremenu. Haaland je već u 10. minuti škaricama pokušao prebaciti Turnera s poprilično velike udaljenosti, ali Tomiyasu je očistio loptu glavom ispred gola. Arsenal je uzvratio u 22. preko Trossarda koji se finim driblingom izborio za šut i zatim gađao suprotni kut, ali Ortega je fino intervenirao.

Četiri minute kasnije njegov sunarodnjak Kevin De Bruyne pokušao je nešto slično na drugoj strani, ali ipak je otišlo tik pored gola. Trossard se ponovno našao u središtu pozornosti u 33. kada je probio lijevu stranu i zavrnuo u sredinu, a Eddie Nketiah ubacio se u peterac i lukavo zaprijetio, ali ipak nedovoljno precizno.

Najviše problema Arsenalu u tim trenucima definitivno je zadavao Haaland, a s njim se posebno mučio Holding koji je krajem prvog dijela i požutio. Arteta ga je zato prije početka drugog poluvremena zamijenio Williamom Salibom.

City je bolje otvorio drugo poluvrijeme i počeo pritiskati, zadajući Turneru puno posla na Arsenalovim vratima, a u 64. je i poveo. Julián Álvarez prvo je opalio i pogodio vratnicu, a lopta se odbila u noge domaćih igrača. Jack Grealish izbacio je Bukaya Saku i Tomiyasua te uposlio Nathana Akéa koji je poentirao za 1-0.

Pepovi momci poveli su i zatim se posvetili branjenju prednosti, a Arteta je u igru stavio svoje glavne adute pokušavajući doći do preokreta. Nije uspio, a Guardioli je pripao prvi ovosezonski ples dvaju stručnjaka.

City odlazi u peto kolo koje će se održati početkom ožujka, a puno veći ulozi mogli bi biti u ligaškim ogledima ovih ekipa. Prvi je na rasporedu 15. veljače na Emiratesu, a drugi 26. travnja na Etihadu. Podsjećamo, vodeći Topnici u prvenstvu trenutno imaju pet bodova prednosti i utakmicu manje u odnosu na drugoplasirani City.