Poraz uz gol nade

Hrvatska je u Solni izgubila od Švedske rezultatom 2-1

Hrvatska je u Solnu došla osvojiti barem bod i tako osigurati ostanak u prvom razredu UEFA-ine Lige nacija, a u tome nije uspjela. Švedska je večeras na Friends Areni slavila potpuno zasluženo (2-1) i još više produbila stare reprezentativne probleme, bez obzira na izostanak nekolicine važnih aktera.

Domaćini su u prvom poluvremenu potpuno nadigrali Vatrene i na predah otišli s prednosti od 2-0. Dominik Livaković u šestoj je minuti morao braniti jak udarac izvrsnog Dejana Kuluševskog i tako ga odbio u korner, a sve je zakuhala pogreška na desnoj strani i izgubljena lopta Filipa Uremovića. Deset minuta kasnije Juventusov ofenzivac proigrao je Emila Forsberga koji se okrenuo i zapucao prema hrvatskim vratima, no ovaj put ravno u Livakovića. Šveđani su u tim trenucima vodili igru, Hrvatska često nije mogla izaći s vlastitih 25 metara uslijed suparničkog pritiska, a Robin Olsen prvi je put imao posla u 22. minuti kada je s lijeve strane kaznenog prostora pokušao Josip Brekalo.

Fina situacija za Vatrene uslijedila je dvije minute kasnije kada se Nikola Vlašić izborio za loptu i dodao je do Ivana Perišića, a Interovo krilo potegnulo je s ruba kaznenog prostora i natjeralo Olsena na intervenciju. Hrvatska je zaradila korner, izgledalo je kao da pomalo počinje hvatati tempo za Šveđanima, ali to do kraja poluvremena ipak nismo vidjeli.

Štoviše, Šveđani su se samo još više razgoropadili. U 28. minuti Forsberg je ponovno testirao Livakovića nezgodnim udarcem iz slobodnjaka s nekih 25 metara, a osam minuta kasnije Kuluševski je potvrdio svoju raspoloženu partiju zabivši prvijenac u reprezentativnom dresu. Nakon lopte Mikaela Lustiga osvojio je duel s Mateom Kovačićem u kaznenom prostoru, a zatim je ljevicom plasirao udarac u suparničku mrežu.

Nisu tu stvari bile gotove: Vatreni su još više potonuli u sudačkoj nadoknadi prvog dijela, a ponovno se kobnim pokazao hrvatski neprijatelj broj jedan — prekidi. Prekaljeni Sebastian Larsson ubacio je iz kuta, a na prvoj vratnici najspretnijim se pokazao Marcus Danielson i zaključio crveno-bijelu mizernost u prvom poluvremenu. Hrvatska je izgledala loše, sporo i pregaženo, a obrambeni problemi koji muče reprezentaciju ponovno su isplivali na površinu. Odnosno, nikad nisu ni potonuli; spomenimo samo da Vatreni nisu uspjeli sačuvati mrežu 10 utakmica uzastopce, što se nikada prije nije dogodilo u modernoj eri reprezentacije. Usto, od finalne utakmice Svjetskog prvenstva Hrvatska je odigrala 22 susreta i samo triput nije primila pogodak.

Izostanci su se za ogled s Portugalom još i podebljali pošto je Duje Ćaleta-Car požutio i tako zaradio suspenziju, a Uremović je morao izaći zbog ozljede zadnje lože.

Švedska je u drugom poluvremenu, radi komforne prednosti, umirila igru i prepustila posjed Hrvatskoj, ali ponovno je stvarala bolje situacije pred vratima. Opet je Kuluševski napravio probleme kada se u 55. minuti riješio Marina Pongračića i proslijedio do Albina Ekdala, ali njegov pokušaj u kaznenom prostoru pokazao se nepreciznim.

Domaćini su potpuno mirno kontrolirali situaciju na terenu do posljednjih desetak minuta kada su izabranici Zlatka Dalića uslijed švedskog autogola uspjeli smanjiti zaostatak. Vlašić je u 81. minuti ubacio s lijeve strane, Perišić se pronašao u skoku između dva braniča u žutim dresovima, a njegov pokušaj odbio se od leđa strijelca Danielsona i otišla u mrežu. U 89. minuti Livaković je spasio reprezentaciju od trećeg zgoditka; ponovno je tada zaprijetio strijelac pogotka i autogola, a na kraju je završilo 2-1….

Sretno i spretno Vatreni su ublažili dojam i tako došli do vrlo važnog zgoditka; naime, i Hrvatska i Švedska imaju gol razliku od minus šest, rezultat u međusobnim susretima je izjednačen, ali svjetski viceprvaci zabili su više (sedam golova naspram žuto-plavih tri). Po toj logici, Dalićevi momci ostaju na trećem mjestu. Ipak, još jedno kolo je pred nama…