Portugal pobijedio Ganu

Nakon lošeg prvog poluvremena, u drugom je bilo svega (3-2)

U drugoj utakmici prvog kola skupine H na Svjetskom prvenstvu u Kataru, Portugal je u Dohi pobijedio Ganu 3-2.

Portugalci su dominirali posjedom u prvom dijelu, no tu dominaciju nisu uspjeli prevesti i u veći broj kvalitetnih prilika. Cristiano Ronaldo, koji je u ovoj utakmici postao prvi igrač s kombiniranih 10 SP-a i EP-a, našao se u dvije šanse odmah na otvaranju utakmice.

U 10. minuti, nakon što su Portugalci osvojili loptu, Ronaldo je izbačen sam pred ganskog vratara, ali je odradio loše primanje te zbog i nakon toga i loš udarac. Tri minute kasnije na drugoj stativi pucao je pak glavom, ali također neprecizno. Kasnije mu je gol poništen, u 31. minuti, zbog prekršaja u prvoj fazi akcije.

Ganci nisu imali nikakvih napadačkih ambicija. Branili su se gusto i duboko, a Portugalci uglavnom nisu imali rješenja i generalno se prvo poluvrijeme moglo opisati kao nesadržajno. Ganci u prvih 45 minuta nisu imali niti jedan dodir s loptom u portugalskom kaznenom prostoru. Imali su, doduše, dva kornera, ali oba su odmah očišćena bez problema.

Na poluvremenu nije bilo promjena niti kod jednih niti kod drugih. Većih promjena nije bilo niti u igri, prije nego što je utakmicu otvorio još jedan penal o kojem će se diskutirati. Ronaldo je pao nakon duela s Mohammedom Salisuom i izborio penal, izveo ga, pogodio i postao prvi igrač koji je zabijao na pet različitih Svjetskih prvenstava.

S obzirom na ono što se dotad moglo vidjeti, izgledalo je kao da je to to. Ali niz grešaka portugalske zadnje linije u 73. minuti rezultirao je izjednačujućim golom; Muhammed Kudus odigrao je sporu povratnu s gol-crte i ona je nekako stigla do peterca, gdje ju je u mrežu ubacio Andre Ayew.

Gana je nastavila igrati relativno otvoreno, pa ubrzo primila dva gola. Oba puta lopta je poslana iza zadnje linije u prostor; prvo je u 78. minuti jedan kut pogodio João Felix pa dvije minute kasnije drugi Rafael Leao. U obje situacije za asistencije se pobrinuo Bruno Fernandes.

Portugalci su zatim imali još nekoliko situacija u kojima su iz kontre mogli doći do četvrtog gola. Nisu, ali je do drugog zato stigla Gana. Osman Bukari pogodio je glavom za 3-2 u 89. minuti. U devet minuta sudačke nadoknade Ganci nisu uspjeli stići do još jednog (koji im je skoro poklonio Diogo Costa) i Portugal je kraj prvog kola dočekao kao vodeća reprezentacija skupine.