Prvi mačići: Turska je poražena u svih svojih sedam otvaranja na velikim natjecanjima

Sinoćnjih je 3-0 najveća pobjeda u prvoj utakmici Europskog prvenstva

S godinom dana odgode, jučer je konačno počelo Europsko prvenstvo u nogometu. Nakon nervoznog i tvrdog prvog poluvremena, Italija je u nastavku ipak slomila Tursku i stigla do uvjerljive pobjede (3-0) na Olimpicu.

Prvi je gol na utakmici postigao igrač iz Serie A, kao što je i očekivala većina gledatelja na tom stadionu. Ipak, nije to bio netko u bijelom talijanskom dresu, već Merih Demiral, koji je loptu poslao u vlastitu mrežu. Do kraja su još zabijali i Ciro Immobile te Lorenzo Insigne, a Turci su stigli do još jednog poraza u svojoj prvoj utakmici na velikom natjecanju.

Nije im to strano, dapače, izgubili su u svakom od sedam otvaranja na Svjetskom ili Europskom prvenstvu, najviše od svih reprezentacija, uz gol-razliku 15-3,

Neuspješni je niz započeo još 1954. godine, na Mundijalu u Švicarskoj, kad je s 4-1 bolja bila Zapadna Njemačka, a nastavila se golom Gorana Vlaovića 1996. godine. Morat će, tako, Turska pričekati neko iduće natjecanje kako bi stigla barem do boda u prvoj, često i presudnoj utakmici.

Jedno od tih je otvaranja bilo i ono na Euru 2000. godine, kad je također slavila Italija, u jedinom dosadašnjem ogledu te dvije reprezentacije na nekom od velikih natjecanja. Rijetki se u momčadi koju vodi Şenol Güneş sjećaju te utakmice, jer Turska je službeno najmlađa selekcija na ovogodišnjem Euru, u prosjeku imaju 24 godine i 353 dana.

Spomenuti je izbornik bio na klupi i pred 19 godina, kad je nakon početnog poraza protiv Brazila s ovom reprezentacijom stigao do bronce u Južnoj Koreji i Japanu, pa ga možda ovaj jučerašnji rezultat ne brine. No, zasigurno će ga rastužiti podatak kako je Turska jučer postala tek treća reprezentacija u posljednjih 40 godina koja je u prvom poluvremenu bila bez udarca prema golu na Europskom prvenstvu.

Za prolazak skupine morat će napraviti više, već u srijedu im slijedi dvoboj protiv Walesa, pobjeda je prijeko potrebna…