Prvo polufinale SP-a riješeno je tek nakon 50 minuta igre. Španjolska je pobijedila Australiju

Španjolska - Australija 95-88

Dva kaotična pokušaja zatvaranja utakmice ispunjena igračkim i nekim sudačkim greškama gledali smo u prvom polufinalu Svjetskog prvenstva, prije nego je Španjolska u drugom produžetku pobijedila Australiju 95-88.

Australci su kraj regularnog dijela dočekali u povoljnoj poziciji — dvije i pol minute prije kraja imali su plus pet, ali do kraja drugog produžetka nisu uspjeli složiti više od dva-tri smislena napada. Drugi produžetak Španjolci su uvjerljivo dobili s 15-8.

Baš sjajnu utakmicu odigrao je Marc Gasol koji je ostvario učinak od 33 poena, šest skokova i četiri asistencije. Ništa lošiji nije bio niti Ricky Rubio koji je ubacio 23 poena i podijelio 12 asistencija.

Kod Australaca, najefikasniji je bio Patty Mills s 32 poena. Nic Kay ubacio je 16 poena, a Joe Ingles nije se uopće proslavio — na parketu je proveo gotovo 44 minute tijekom kojih je ubacio samo četiri poena.

Sumnjiv faul dosuđen je (Andrewu Bogutu) na Gasolu u obrambenom devet sekundi prije kraja posljednje četvrtine. Zatim je Gasol ubacio oba bacanja i doveo Španjolsku u vodstvo. Na drugoj strani na ulazu je fauliran Mills koji je četiri sekunda prije kraja utakmice uspio pogoditi samo jedno bacanje, Rubio je nakon toga promašio s pola terena i utakmica je otišla u prvi produžetak. I produžetak su slobodnim bacanjima zatvorili Gasol i Mills. U drugom produžetku, međutim, Španjolci su jednostavno pregazili Australce.

Australci su izgubili osam lopti više (22) od Španjolaca, trica im je na kraju ostala na 25 posto (10/40). Sredinom treće četvrtine Australci su imali plus 11, a vodili su i u gotovo cijeloj posljednjoj četvrtini. Španjolci su na kraju obranom i odličnim individualnim partijama Rubija i Gasola zasluženo izborili finale u kojemu će ih čekati Argentina ili Francuska.