Raphinha je zabio za Barçinu pobjedu kod Bilbaa. Izravno je sudjelovao u 12 golova ove godine

Katalonci su opet pobjegli Realu na prvom mjestu

Barcelonu ovih dana trese korupcijski skandal, ali show se mora nastaviti; Katalonci su danas otišli u Baskiju gostovati kod Athletica na San Mamésu, a svjedočili smo živahnom ogledu u kojemu je moglo pasti i više pogodaka. Gosti su slavili 1-0.

Bivši Barcelonin trener Ernesto Valverde vrlo se hrabro postavio protiv momčadi koju je nekad vodio, a Barça je bila nešto konkretnija; Ferran Torres već je u prvoj minuti opalio iz voleja. Lopta je prohujala pored gola, a domaći su u nastavku prilično dobro kombinirali i pokazali se sasvim konkurentnima u susretu s vodećom ekipom lige.

Iñaki Williams u 32. je minuti upisao prvi Bilbaov udarac unutar okvira gola kada je zaprijetio s desne strane, ali Marc-André ter Stegen pokrio je svoj bliži kut. Već u sljedećem napadu prekaljeni Raúl García pogodio je vratnicu; iako je taj period igre pripao domaćima, Barcelona je povela do predaha.

Sergio Busquets u sudačkoj je nadoknadi dodao loptu na desnu stranu do Raphinhe koji je potegnuo i poentirao; gol mu je prvotno poništen zbog zaleđa, ali VAR je ipak utvrdio kako nije bila riječ o zaleđu i Brazilac je tako doveo Barcelonu u prednost. Kada govorimo o igračima iz La Lige, jedino su Karim Benzema (14) i Vinícius (13) izravno sudjelovali u više golova od Raphinhe (12) u aktualnoj kalendarskoj godini. Bivši Leedsov as trenutno bilježi sedam golova i pet asistencija u 2023..

Robert Lewandowski zapisao je novu dobru šansu u 51. minuti kada je glavom tukao na proigravanje odličnog Alexa Baldea, ali lopta je prošla malo pored vratnice. Athletic je uzvratio u 73.; Alex Berenguer tukao je u bliži kut nakon što ga je Iñaki Williams krasno pronašao, ali Ter Stegen je ponovno zatvorio kut.

Bilbao se općenito posvetio traganju za poravnanjem; Iker Muniain u 79. je minuti opasno protegnuo Ter Stegena opucavši s 20-ak metara. Iñaki Williams poravnao je u 86. nakon kontre, ali sudac Jesus Gil Manzano poništio je domaći pogodak jer je utvrdio da je Iker Muniain prethodno igrao rukom. Još veći očaj domaća ekipa doživjela je u trećoj minuti sudačke nadoknade kada je Ter Stegen skinuo šut Yurija Berchichea iz prve, a zatim je novi udarac završio u bloku.

Dakle, Xavijeva Barcelona nakon ovog trijumfa odlazi na 65 bodova i ima plus devet u odnosu na Real, a Bilbao je ostao na 33 i zasad je deveti.