Rijeka dobila Hajduk na Poljudu

Sopićeva momčad slavila je nakon preokreta u utakmici 20. kola HNL-a

Hajduk i Rijeka odigrali su tvrdi, intenzivni, reklo bi se: klasični derbi u utakmici 20. kola HNL-a. Rijeka je nakon preokreta u drugom poluvremenu pobijedila s 2-1 i u potpunosti zakuhala borbu za naslov prvaka. Bila je to utakmica bez puno pamtljivih akcija, ali s dva iznimna pojedinačna poteza koja su u konačnici donijela gostima veliku pobjedu.

U prvom poluvremenu, ruku na srce, nismo vidjeli gotovo ništa osim Hajdukovog gola. Bijeli su od prve minute imali premoć u posjedu, ali nisu to baš pretočili u izgledne prilike pred golom Nediljka Labrovića. Štoviše, nije bilo niti udaraca prema golu, sve do domaćeg gola u 15. minuti.

Bilo je to više-manje jedino vrijedno spomena u prvih 45 minuta. László Kleinheisler je centrirao, Marko Livaja udario glavom, a lopta se od Rokasa Pukštasa odbila u gol. Rijeka do kraja prvog poluvremena nije pokazala baš ništa, ali je, kao što ćemo vidjeti, sačuvala energiju za nastavak.

Da ćemo vidjet drugačije goste najavio je Hrvoje Smolčić u 50. minuti, samo pet minuta nakon početka igre u nastavku. Ne možemo reći da su gosti dominirali, ali su zasluženo došli do izjednačenja pet minuta kasnije. Zabio je Jorge Obregon, devet minuta nakon ulaska u igru, nakon fenomenalnog poteza kada se zagradio, primio loptu na prsa iz auta, otresao Zvonimira Šarliju i zakucao loptu iza leđa nemoćnog Ivana Lučića.

Rijeka je devet minuta kasnije i povela, ali je gol Bruna Gode poništen zbog igranja rukom. Pa ipak, bilo je jasno da je momentum na gostujućoj strani. Mislav Karoglan izvadio je iz igre Pukštasa, koji je u prvom poluvremenu razbio arkadu, i Emira Sahitija i priliku dao Anthonyju Kaliku i Yassineu Benrahouu. Ali Hajduk se nije pomaknuo s mrtve točke. Štoviše, nakon još jednog sjajnog individualnog poteza, Rijeka je povela.

Igrala se 75. minuta kada je Lindon Selahi, koji je dotad igrao tihu, ali i solidnu utakmicu, stisnuo jedan odbijanac s ruba šesnaesterca i zabio u malu mrežicu. Utakmica se nakon toga na određeni način taktički raspala; Hajduk nije imao izbora nego baciti sve u napad, ali nije imao vremena strpljivo i kvalitetno graditi napade pa se odlučivao na duge lopte i ubacivanja. S druge strane, Rijeka je bila sretna spustiti se duboko i čuvati veliku prednost.

Karoglan je do kraja utakmice u vatru gurnuo još Nikolu Kalinića, Vadisa Odjidja-Ofoea i Dinu Mikanovića u pokušaju da se spasi od prvog poraza na Hajdukovoj klupi. Međutim, unatoč 11 minuta sudačke nadoknade, rezultat se do kraja nije mijenjao. Rijeka je pobijedila, bodovno se izjednačila s Bijelima i zasjela na vrh ljestvice prvenstva Hrvatske.