Robert Prosinečki više nije izbornik BiH. Podnio je ostavku nakon debakla u Armeniji

Armenija - BiH 4-2

Robert Prosinečki podnio je ostavku na funkciju izbornika reprezentacije BiH odmah nakon teškog poraza (4-2) u kvalifikacijama za Euro 2020. u Armeniji.

Poraz je označio kraj kvalifikacija za BiH, odnosno oproštaj od potencijalnog nastupa na Europskom prvenstvu tim putem — postoji, doduše, mogućnost, da BiH nastup na Euru izbori drugim putem, zahvaljujući rezultatu koji je ostvaren u Ligi nacija.

Taj će put, međutim, biti puno teži. I na njega će reprezentaciju BiH umjesto Prosinečkog povesti netko drugi.

BiH je danas morala pobijediti u Armeniji.

Situacija na tablici bila je sljedeća —pet bodova minusa u odnosnu na Finsku, odnosno na drugo mjesto s kojeg se putuje na EP. To se nije dogodilo. Armenija je povela već u petoj minuti golom Henriha Mhitarjana. U 13. minuti na 1-1 poravnao je Edin Džeko, zatim je Mhitarjan drugim golom u 65. minuti povisio na 2-1. Amer Gojak zabio je u 70. minuti za 2-2, ali sedam minuta kasnije Hovhannes Hambardzumjan ponovno je doveo Armeniju u vodstvo. Na kraju je ova utakmica okončana na donekle primjeren način — autogolom Stjepana Lončara u sudačkoj nadoknadi.

“Razgovarao sam sa svima, neću duljiti. Ja kad sam dolazio, mislio sam da ćemo otići na EP. Nismo uspjeli u tome, tako da dajem ostavku i dajem priliku nekom drugom. Nasljednik će imati dosta vremena da pripremi ekipu za Ligu nacija. Ja više nisam izbornik”, jasan je bio Prosinečki.

Prosinečki je reprezentaciju BiH preuzeo u siječnju prošle godine. Kontekst mu nije bio naklonjen. Rezultat u Ligi nacija nije izostao, dapače, iako je sama izvedba na terenu proizvodila velike količine sumnje. A sumnja se pokazala opravdanom u tekućim kvalifikacijama — u pet utakmica BiH je skupila sedam bodova. Kvalifikacije su otvorene domaćom pobjedom protiv Armenije i domaćim remijem protiv Grčke. Sudar sa stvarnošću dogodio se u Finskoj (poraz 2-0). Tri dana kasnije uslijedio je poraz u Italiji (2-1). U petak nije bilo problema protiv Lihtenštajna, dok je danas u Armeniji problema bilo koliko god ste htjeli. Ako ništa drugo, donesena je racionalna odluka.

Iza Prosinečkog na klupi BiH ostaje skor od sedam pobjeda, šest remija i pet poraza u 18 utakmica.