Rutinski posao na Cipru

Vatreni su u Larnaci ugrabili novu pobjedu i slavili rezultatom 3-0

Hrvatska nogometna reprezentacija danas je otpočela listopadski ciklus kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Nakon jako dobro zaključenog rujna, Zlatko Dalić i momci s njegova popisa okrenuli su se utakmicama s Ciprom i Slovačkom. Večeras su nastupili na AEK-ovu stadionu u Larnaci, a Vatreni su očekivano došli do novog troboda u skupini H pobjedom 3-0.

Dalić je morao ispremiješati obranu zbog brojnih ozljeda pa je u početnih 11 gurnuo Bayernova mladića Josipa Stanišića koji je svoj debi otpočeo nervozno: u prvoj minuti poslao je nezgodno dodavanje unazad koje su Ciprani presjekli, ali Joško Gvardiol ipak je zatvorio prilaze golu dok nije došlo do nekakve konkretne prilike. U ostatku utakmice 21-godišnjak je ostavio solidan dojam, a Hrvatska se, očekivano, nametnula.

Međutim, lopta nije htjela u gol, a nedostajalo je i tempa. Cijela utakmica tekla je kao kakav trening: Vatreni su naizgled poveli u 23. minuti kada je poentirao Andrej Kramarić, ali engleski sudac Michael Oliver poništio ga je VAR-ovom intervencijom. Ispostavilo se da je asistent Ivan Perišić prilikom primanja lopte bio u zaleđu, no Hrvatska je nastavila prijetiti. U prvom poluvremenu uputila je 14 udaraca prema golu naspram suparnička tri, a jedan je prije samog predaha ipak završio u mreži.

Perišić je u prvom dijelu nekoliko puta probio lijevu stranu i zakuhao nevolje pred ciparskim vratima, a u drugoj minuti sudačke nadoknade to je napokon pretvorio u zgoditak. Luka Modrić sjajno ga je proigrao u otvoreni prostor, a Interovo krilo hladnim je finišem zabilo svoj 31. gol za reprezentaciju.

Hrvatska je vodila, ali je i puno promašivala: u 54. minuti Kramarić je izborio penal. Loptu na bijelu točku postavio je Modrić čiji je udarac bio poprilično slab, a domaći vratar Neofytos Michael upisao je obranu. Nekoliko minuta kasnije Nikola Vlašić ušao je u krasnu situaciju koja je otišla u nepovrat. Svi su se nadali kako Ciprani neće ispaliti neki, kako se to frazeološki kaže, zalutali metak u mrežu Dominika Livakovića

On je, ipak, danas bio poprilično besposlen i pritom srušio hrvatski kvalifikacijski rekord u broju minuta bez primljenog gola. Međutim, Michael je s druge strane odradio i previše: ciparski vratar skinuo je čak osam šutova što dovoljno govori o broju šansi koje je Hrvatska stvorila, ali nije uspjela realizirati.

Srećom, Vatreni ipak nisu otišli s Cipra sa samo jednim postignutim pogotkom: u 80. minuti Sosa je nabacio iz kornera, lopta se od domaćeg braniča odbila na desnu vratnicu gdje se sam samcat pronašao Joško Gvardiol i utrpao svoj prvijenac za Hrvatsku. Leipzigov 19-godišnjak odigrao je zrelu utakmicu na svojoj prirodnoj stoperskoj poziciji i okrunio je pogotkom.

Dalićevi momci imali su 2-0, a završni pogodak u sudačkoj nadoknadi uvalio je Marko Livaja.

Vodeći Vatreni ostali su bodovno izjednačeni s Rusijom koja je pobijedila Slovačku (1-0), ali imaju bolju gol-razliku. Slovenija je, pak, rasturila Maltu (4-0) te preuzela treće mjesto s 10 bodova. Hrvatskoj za tri dana slijede Slovaci u Osijeku, a utrka s Rusima mogla bi se nastaviti do zadnjeg kola i međusobnog dvoboja na Poljudu.