Dinamo je u 90. minuti imao +2 protiv Šahtara. Nije uspio pobijediti

Utakmica na Maksimiru između hrvatskog i ukrajinskog prvaka završila je 3-3

Dinamo i Šahtar remizirali su odigravši 3-3 u utakmici 4. kola skupine C u Ligi prvaka nakon drame u završnim minutama ogleda. Uvodna prednost bila je na strani gostiju, Dinamo je napravio preokret i imao +2 do 90. minute utakmice, a u konačnici podijelio bodove sa ukrajinskim prvakom.

Kako je to izgledalo uvjerite se kroz tekstualni prijenos utakmice ispod uvoda.

U osmoj minuti sudačke nadoknade, nakon konzultacija snimke, Šahtar je dobio priliku poravnati rezultat s bijele točke nakon što je Theophile napravio prekršaj nad golmanom ukrajinske momčadi. Gol zabija Tete za konačnih 3-3.

Ali, ide to dalje. Šahtar će imati udarac s bijele točke pa brzo očekujte novi upis…

Nije da nismo najavili… Pao je novi gol na Maksimiru, četvrti u posljednjih 10 minuta i ovaj u Dinamovu mrežu. Drama u sudačkoj nadoknadi sigurni slijedi jer prednost je 3-2 za hrvatskog prvaka.

I evo nam još jednog gola! Dinamova prednost iznosi dva razlike nakon što je veći dio posla asistencijom odradio Dani Olmo, a poentirao Arijan Ademi. Kraj? Prema posljednjim minutama ne bismo to potpisali.

Iz prilično sadržajnog raspleta utakmice, nakon dva isključenja u razmaku od pet minuta, eto nam i — gola. Ivanušec je strijelac gola vrijednog preokreta koji Dinamu donosi prednost 2-1. U igru je ušao u 72., zabio svoj prvijenac u Ligi prvaka u 83. Nije uopće loše.

Okej, nije brojčana prednost ukrajinske momčadi dugo trajala. Crveni karton za Marlosa znači idemo dalje 10 protiv 10. Igra se 79. minuta.

Nije dobro. Dinamo će posljednjih 15-20 minuta odigrati s igračem manje nakon što je zbog druge javne opomene isključen Nikola Moro.

Najbolju priliku u nastavku imao je Dinamo u 59. minuti kada je Marin Leovac, nakon brze tranzicije, šutirao prema golu. Lopta je nakon bloka pogodila stativu.

U drugom poluvremenu, dojma smo, tempo je poprilično pao. Kao da niti jedna momčad ne želi previše riskirati.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj je poluvremena na Maksimiru. Niti jedna momčad nije oduševila, a velik dio poluvremena igralo se ‘bez sredine terena’: jako direktno, sa što bržim prijenosom lopte u suparnički kazneni prostor, bez prolongiranih i detaljno izrađenih napada.

Dinamo je bio pasivan dok nije primio pogodak, ali je nakon toga većinom bio ravnopravan Ukrajincima.

Dinamo je puno agresivniji u posljednjih desetak minuta. Lopta se brže prenosi iz veze u napad i Modri su čvršći u duelima. Šahtar je pao u drugi plan.

U 25. minuti, Dinamo je došao do izjednačenja. Ponovo je ključan bio Bruno Petković: bio je najviši u šesnaestercu nakon dobrog centaršuta Théophile-Catherinea. 1-1.

Gol pogledajte ovdje.

Dinamo se, očekivano, probudio nakon primljenog pogotka. Najbolju priliku na utakmici napravio je kada se Bruno Petković izborio za udarac u jako opasnoj zoni, tik pred golom. Pjatov sjajno brani. Količina stvorenih šuteva iz opasnih zona, kao što je bio ovaj, mogla bi biti ključna za modre ambicije večeras.

Uzorak je malen, ali statistika pokazuje da je do prvog gola igrala samo jedna momčad.

U 13. minuti, gosti imaju 1-0. Ne možemo reći da je nezasluženo, budući da je akcija izgrađena iz Šahtarove polovice. Ukrajinci su proigrali Dinamov presing na sredini i stvorili višak u brzom prijenosu lopte na desni bok. Povratna lopta dolazi do Alana Patricka i gosti vode.

U prvih desetak minuta, gosti su uglavnom kontrolirali loptu, ali nisu srljali. Dinamo je uglavnom pasivan, bez konkretnog pokušaja izgradnje napada sa svoje polovice. Presing je, s obje strane, doziran i prilično konzervativan, bez puno agresije na suparničkoj polovici.

Počela je utakmica na Maksimiru. Šahtaru je trebalo manje od minute i pol da uputi prvi udarac prema golu. U Harkivu su, zanimljivo, obje momčadi jednako šutirale: ukupno 12 puta, četiri puta u okvir.

Dinamo dočekuje Šahtar s nizom od 31 domaće utakmice bez poraza. Posljednji put je na Maksimiru poražen u kolovozu 2018., kada je poražen od Young Boysa u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Još impresivnije, Modri su u tom nizu pobijedili čak 28 puta i samo triput remizirali.

Maksimirski stadion je pun, a kiša je prestala padati. Uvjeti za igru bit će optimalni, a bit će zanimljivo vidjeti kako je Bjelica pripremio utakmicu. Dinamo nema imperativ pobjede, ali pred svojim navijačima je možda za očekivati da će krenuti asertivnije od prve minute.

Nekoliko stvari na koje bi valjalo skrenuti pozornost: hoće li Dinamo od početka krenuti s visokim presingom, koliko visoko u posjedu će biti Leovac i Stojanović i koliko će varijacije Dinamovom napadu (skok igra, dueli) donijeti Bruno Petković.

Stigle su i početne postave. Kao što smo i najavili, Nenad Bjelica utakmicu počinje s trojicom u zadnjoj liniji, dok će Bruno Petković u odnosu na utakmicu u Harkivu u vrhu napada zamijeniti Marija Gavranovića.

Vjerojatno ste dobro upoznati s Dinamovom europskom pričom ove jeseni: Modri su u tri utakmice odigrali fenomenalno (Atalanta), vrlo dobro (Šahtar u Harkivu) i solidno (Manchester City). Dakle, ako to apstrahiramo, ugrubo: 10/10, 8/10 i 6/10.

Večeras se Dinamo vjerojatno prvi puta ove sezone u Ligi prvaka nalazi u poziciji u kojoj se od njega nešto i očekuje. Pobjeda bi širom otvorila vrata osmine finala, a gotovo sigurno osigurala barem nastavak natjecanja u Europskoj ligi. Naravno, čak bi i poraz Dinamo ostavio u igri za europsko proljeće, ali situacija se promijenila; očekivanja su, nakon dobrih predstava u prve tri utakmice, povećana.

Nenad Bjelica nije komentirao taktički raspored svoje momčadi, tako da se očekuje da se nastavi s formacijom 3-5-2/5-3-2, a u vrh napada se najvjerojatnije vraća Bruno Petković, umjesto Marija Gavranovića.

Bjelica je, očekivano, prije susreta bježao od uloge favorita, ali je rekao kako pobjedu traži kroz “želju, volju i agresivnost“. Protiv ovakvog suparnika, drugačije ni neće ići.