Šamaranje

Hrvatska je na punom Poljudu s 3-0 razbila očajnu Mađarsku

Ponekad je pogled na suparničku statistiku dovoljan pokazatelj igre jedne momčadi. Roland Sallai je u 68. minuti uputio prvi mađarski udarac u okvir gola. Iako je udarac vjerojatno presnažna riječ za šut koji je jedva došao do Dominika Livakovića.

Hrvatska je na svom povratku na Poljud pobijedila Mađarsku s 3-0, a još je i Ivan Perišić promašio jedanaesterac. Utakmica je zapravo riješena u prvom poluvremenu, u kojem je postigla tri pogotka.

Ruku na srce, u nešto više od pola sata između prvog pogotka Luke Modrića i drugog Brune Petkovića u kojima je utakmica i odlučena, Hrvatska nije niti morala igrati posebno impresivno. Dovoljno je bilo iskoristiti mađarske poklone.

Sva tri gola pratila su gotovo pa identičan obrazac. Triput su gostujući braniči napravili kardinalne pogreške pod pritiskom, triput su hrvatski reprezentativci to pretvorili u pogodak.

Tamás Kádár poklonio je loptu Luki Modriću u petoj minuti, Gergő Lovrencsis Anti Rebiću u 24. Kádár je ponovio pogrešku u 42., kada je grozno reagirao na centaršut koji je par sekundi kasnije Petković pretvorio u gol za 3-0.

U neku ruku, njegova pogreška u petoj minuti i Modrićev pogodak doveli su Marca Rossija i mađarski kadar u pat poziciju. Duboki blok i potpuna defanziva više nisu bili mogući, a otići u nadigravanje s Hrvatskom jednostavno nisu mogli.

A kada je Hrvatska Mađarsku stavila pod pritisak, ova je pucala i radila amaterske pogreške. Podatak da je Mađarska u 68. minuti uputila prvi “udarac” u okvir govori vam dovoljno o njenom napadačkom potencijalu u ovoj utakmici.

Drugo poluvrijeme donijelo je sličan omjer snaga, ali uz bitno niži intenzitet. Pa ipak, i u tom kontekstu, Mađarska je radila pogreške. László Kleinheisler skrivio je jedanaesterac u 55., a onda je zbog prigovora zaradio i drugi žuti karton. Péter Gulácsi spasio je Mađarsku od potpunog potopa.

Ne bi bilo teško doći u napast i fokusirati se više na mađarske pogreške i manje na hrvatske pogotke, ali u ovakvim utakmicama te dvije interpretacije međusobno nisu isključive. Mađarska se nije dobro branila jer joj Hrvatska nije dala disati, a nije prijetila iz tranzicija jer joj Hrvatska nije dopustila da dođe do lopte i do daha.

S druge strane, Hrvatska je natjerala Mađarsku da griješi, iskoristila izborene poklone, kontrolirala ritam utakmice i s minimalnim trudom ograničila suparnika na mrvice u napadu.