Šampioni!

Italija je nakon puno muke, produžetaka i penala ipak osvojila Euro

Italija je osvojila Euro.

Na Wembleyju je nakon 90 minuta igre bilo 1-1, a golova nije bilo niti u produžecima, i novi europski prvak odlučen je u raspucavanju.

Večeras je Engleska stigla do ranog gola i zatim je, izuzev svega nekoliko situacija, prepustivši posjed Talijanima tu prednost do ulaska u posljednju trećinu utakmice čuvala prilično rutinski.

Sve je počelo nepreciznom povratnom loptom Harryja Maguirea za Jordana Pickforda u drugoj minuti utakmice. Lopta je završila u korneru, Talijani su stigli naprijed, a korner je očišćen. Zatim je Luke Shaw na lijevoj strani stigao do lopte i proigrao Harryja Kanea koji ju je povukao iz svoje polovice prije nego što je pasom na desno krilo izbacio Kierana Trippiera. U međuvremenu je Shaw stigao do druge stative, Trippierov centaršut bio je sjajan, a sjajno je nogom pogodio i Shaw za 1-0.

Englezi su se nakon još jedne opasnije situacije na desnom krilu prilično brzo povukli niže i prepustili loptu Talijanima koji su loptu u nogama u prvom poluvremenu imali 62 posto vremena. Ali od četiri udarca upućenih prema engleskom golu samo je jedan bio opasan, onaj Federica Chiese u 35. minuti. Chiesa je primio loptu na sredini terena, izdržao dva duela i stigao do ruba kaznenog prostora, ali je snažan udarac lijevom nogom završio pokraj stative.

U drugom poluvremenu nije se promijenilo puno toga, odnosno promijenilo se to da su Talijani još više imali loptu u nogama. A s vremenom su počeli kreirati i ozbiljne situacije.

U 51. minuti Lorenzo Insigne zapucao je slobodni udarac s ruba šesnaesterca. Tri minute kasnije iz igre su izašli Ciro Immobile i Nicolò Barella, a zamijenili su ih Bryan Cristante i Domenico Berardi. Prilike su se nastavile ukazivati još većom frekvencijom. U 57. minuti Insigne je iz blizine (ali iz iskosa) pucao u Pickforda. Pet minuta kasnije Chiesa ovoga puta puca s ruba kaznenog prostora u okvir gola, nisko i jako, ali Pickford brani i njegov udarac.

I onda je u 67. minuti Italija do izjednačenja stigla iz prekida. Korner, Cristanteov prijenos glavom na drugu stativu, udarac Marca Verrattija glavom i nova obrana Pickforda, ali i pospremanje odbijanca u mrežu koje je obavio Leonardo Bonucci.

Poslije Bonuccijeva gola većih prilika nije bilo (Berardi je jednu dugu loptu iz prve pokušao pospremiti u mrežu, vjerojatno iz zaleđa). Malo poslije 80. minute Chiesa se ozlijedio i morao napustiti igru. Engleska je digla posjed u završnici utakmice, ali bez ozbiljnije prijetnje pred talijanskim golom. Nakon šest minuta sudačke nadoknade otišlo se u produžetke.

Jedan udarac Kalvina Phillipsa s ruba kaznenog prostora koji je završio pokraj gola i, na drugoj strani, jedan ubačaj Emersona koji je nekako pokupio Pickford, bile su dvije najozbiljnje situacije u prvom produžetku. U drugom smo produžetku vidjeli još manje toga i stigli do toga da se pitanje pobjednika Eura rješava izvođenjem penala.

Talijani su pucali prvi. Kao drugi talijanski izvođač, Andrea Belloti nije realizirao penal, odnosno njegov je udarac obranio Pickford. Englezi su tako došli do prednosti, ali je Marcus Rashford kao treći izvođač pogodio stativu. Jorginho je kao peti izvođač mogao titulu poslati u Rim, nakon što je zakazao Jadon Sancho, ali je Pickford opet obranio. Tamo ju je na kraju priče ipak poslao Bukayo Saka

Gianluigi Donnarumma obranio je dva penala zaredom, a Garetha Southgatea čeka puno posla u objašnjavanju logike prema kojoj je sastavljao listu izvođača.