Hrvatska je sjajnim drugim poluvremenom protiv Slovačke osigurala Euro. Pratili smo i komentirali

Hrvatska - Slovačka 3-1

Hrvatska je na Euru. U odlučujućoj kvalifikacijskoj utakmici Hrvatska je pobijedila Slovačku 3-1. Pratili smo i komentirali.

Kraj! Hrvatska ide na Euro. Potpuna dominacija u drugom poluvremenu — zaslužena pobjeda i zasluženi plasman na Europsko prvenstvo.

Manje od deset minuta do kraja. Hrvatska drži posjed. Čeka se kraj, dojam je takav i da su Slovaci digli ruke od ove utakmice.

Još jedna odlična prilika, nakon osvojenog posjeda. Perišić je sada, međutim, u situaciji jedan-na-jedan šutirao nisko, ali i pokraj stative.

To je to. Hrvatska vodi 3-1. Centaršut Borne Barišića s lijevog krila Ivan Perišić volejem, u padu, zakucao je u slovačku mrežu.

Hrvatska sada ima i igrača više. Drugi žuti karton u 66. minuti zaradio Robert Mak. Stigli smo i do 17 udarca prema golu. Čini se da je to to.

Hrvatska – Slovačka 2-1

I tako, unutar četiri minute, utakmica na Rujevici potpuno se preokrenula. Bruno Petković, poprilično anoniman dosad, bio je najviši nakon jednog kornera i u 60. minuti zabija za 2-1.

Hrvatska – Slovačka 1-1

Nikola Vlašić, tko drugi. Veznjak CSKA primio je jednu ničiju loptu na sredini, sjurio se prema golu i sjajnim udarcem zabio. Trenutak individualne kvalitete spašava Hrvatsku.

Hrvatska kruži s loptom oko slovačkog šesnaesterca, ali ne pronalazi način da je dovede u kazneni prostor. Slovaci su popunili sredinu, a Hrvatska ne kreira puno s krila, niti dovoljno brzo prebacuje strane ne bi li stvorila višak.

Počelo je drugo poluvrijeme. Na Rujevici je počela padati kiša.

Rezime poluvremena:

Utakmica se igrala u prilično ležernom ritmu. Niti jedna momčad nije pretjerano riskirala na početku, s tim da je Hrvatska dominirala u posjedu, dodavanjima i udarcima, što sugerira da je ipak bila proaktivnija.

Pa ipak, Slovačka zasluženo vodi; akcija za Boženíkov pogodak bila je najbolja na utakmici, a gosti su generalno djelovali opasnije kada bi proigrali hrvatski blok u sredini.

Slovačka još jednom suviše lako prolazi kroz hrvatsku sredinu s nekoliko brzih dodavanja. Prostor se otvara ponovo za Boženíka, ali Livaković brani. Slovačka ne napada puno, ali dolazi u opasne situacije.

Hrvatska se, očekivano, probudila nakon primljenog gola. Bruno Petković uputio je opasan udarac prema slovačkom golu, Dúbravka brani.

Hrvatska – Slovačka 0-1

I onda…hladan tuš. Ničim pokazanim Slovačka nije dala nagovijestiti u prvih pola sata da je opasna pred Livakovićevim golom. I onda je u 32. minuti Róbert Boženík zabio za 1-0 i muk na Rujevici. Slovaci su zaprijetili u jednoj ranijoj akciji, a onda su se sjurili po desnoj strani hrvatske obrane, napravili dupli pas i ušli u šesnaesterac.

Bilo je tu previše prostora za Stanislava Lobotku koji je ubacio u sredinu. Boženík pogađa iz blizine.

Ritam je prilično blag u prvih 20 minuta, niti jedna momčad ne srlja. Slovačka nema kvalitetan dugi pas te zna imati problema s hrvatskim presingom, dok Hrvatska zasad napade koncentrira kroz bokove i centaršuteve.

Pozitivna stvar: Dino Perić i Duje Ćaleta-Car prilično su pouzdani kao stoperski par.

Prošlo je 13 minuta, niti jedna momčad nije uputila udarac u okvir gola. Hrvatska je dvaput bila neprecizna, Slovačka nije niti šutirala.

Hrvatska u prvih sedam, osam minuta kvalitetnije dolazi u suparnički kazneni prostor; bilo kroz centaršuteve, bilo preko lopti kroz sredinu. Modrićev udarac je blokiran, a Hrvatska je imala i nekoliko kornera. Nema još pravih prilika.

Utakmica je počela, hrvatski reprezentativci krenuli su s agresivnim pritiskom na loptu od prvog zvižduka.

Zagrijavanje se privodi kraju. Luka Modrić i Bruno Petković su, nadamo se, spremni za početak utakmice.

Brojke daju puno razloga za optimizam. Hrvatska je neporažena u posljednjih pet susreta sa Slovačkom, a u Rijeci nije izgubila u posljednjih 13 susreta (10 pobjeda, tri remija).

Reprezentativci su prije početka utakmice izašli na teren. Uvjeti su se smirili, teren ne djeluje pretjerano natopljen.

Stigli su sastavi za večerašnju utakmicu i iznenađenja — nema… Dakle, kao što je bilo i najavljeno, stoperski par bit će Dino Perić (debi) i Duje Čaleta-Car.

Na bokovima su Borna Barišić i Tin Jedvaj, u sredini Luka Modrić i Marcelo Brozović, ispred njih Nikola Vlašić, a ispred Vlašića — Ivan Perišić, Ante Rebić i Bruno Petković.

Izgleda kao klasična Dalićeva formacija 4-2-3-1.

U redu, pretpostavljamo da gotovo sve znate…

Hrvatska danas u 20:45 na Rujevici protiv Slovačke igra odlučujuću utakmicu kvalifikacija za Euro 2020.

Pobjeda ili remi izabranicima Zlatka Dalića donose izravan plasman na Euro, poraz bi značio eventualno doigravanje kroz Ligu nacija ili direktan plasman u slučaju da Wales ne izgubi od Mađarske (ali o tome kasnije).

Prvo, dobre vijesti. Hrvatska je u prvoj utakmici, u Trnavi, rastavila Slovačku na proste faktore u jednoj od najboljih utakmica pod Dalićevom palicom. Čak i danas, uz izostanak nekolicine bitnih igrača, Vatreni bi trebali biti individualno daleko talentiranija momčad. Ako sve pođe po planu, Hrvatska bi trebala imati dovoljno benzina u rezervoaru barem za bod pred svojom publikom na Rujevici.

E sad, što nam i ne ide u korist. Kao prvo, izostanak obojice stopera (Domagoj Vida, Dejan Lovren, obojica zbog suspenzije) veliki je udarac, iako su Duje Ćaleta-Car i Dino Perić solidne zamjene na toj poziciji. Nedostajat će i Ivan Rakitić, iako on nije u kompetitivnom ritmu zbog toga što u Barceloni grije klupu. Nedostaje i Andrej Kramarić.

Kao drugo, očekuju se loši uvjeti i kiša, što neće pogodovati momčadi koja bi trebala voditi igru. Pretpostavlja se da bi Hrvatska na teren trebala istrčati u sljedećem sastavu:

Livaković – Jedvaj, Ćaleta-Car, Perić, Barišić – Modrić, Brozović – Perišić, Vlašić, Rebić – Petković.

Pridružite nam se u 20:45, pratit ćemo i komentirati utakmicu.