Spas u zadnji čas

Hrvatska U-21 reprezentacija plasirala se u četvrtfinale na Euru

Hrvatska reprezentacija plasirala se u samoj završnici utakmice u četvrtfinale U-21 Europskog prvenstva, no uz puno muke i strepnje. Za minimalnu englesku pobjedu od 2-1 zabio je Eberechi Eze te Curtis Jones, a gol vrijedan prolaska u idući skupinu u drugoj minuti nadoknade zabio je Domagoj Bradarić.

Portugal je također slavio protiv Švicarske (3-0) pa su izabranici Igora Bišćana tek zbog boljeg međusobnog omjera sa Švicarcima prošla u iduću fazu natjecanja. Engleska je, kao i ove dvije reprezentacije, skupila tri boda, no imala je i najgoru gol-razliku.

Hrvatski izbornik je i u ovoj utakmici na gol postavio Dominika Kotarskog, a još se nije dovoljno oporavio ni Lovro Majer, hrvatska desetka opet je ostala na klupi.

Više problema imao je Bišćanov kolega s druge strane, Aidy Boothroyd, koji je na klupi imao tek sedam zamjena, u zapisnik nisu ušli Emile Smith Rowe, Callum Hudson-Odoi te Tom Davies.

Četvrti je ovo bio susret ovih dviju reprezentacija, nisu mladi Vatreni imali previše uspjeha ni u prošlim ogledima. Prije sedam godina u oba kvalifikacijska susreta slavila je engleska reprezentacija predvođena Harryjem Kaneom, dok je rezultat na prošlom Euru bio 3-3.

Nervozno je krenula Hrvatska u ovaj odlučujući dvoboj, pritisnuli su Englezi od početka. Taj pritisak im se isplatio u 12. minuti, prema odluci suca Harma Osmersa prekršajem je Bartol Franjić zaustavio Eddieja Nketiu.

Naizgled se činilo kako nema govora o prekršaju, no na kadrovima s drugih kamera izgleda kako je Franjić u pokušaju građenja lopte nagazio stopalo engleskog napadača. S bijele točke je bio precizan Eberechi Eze, u najbolje vrijeme postigao je svoj prvijenac u ovoj dobnoj kategoriji.

U završnoj trećini poluvremena, Hrvatska je bila vrlo blizu izjednačenja, najprije je u 32. minuti je Nikola Moro ‘izvozao’ dvojicu engleskih braniča i povratnom loptom pronašao Darija Špikića, no on je pucao visoko iznad gola. Potom je u 37. minuti i Luka Ivanušec imao stopostotnu prigodu, sam je izašao pred Aarona Ramsdalea na golu, no slabo je pucao i njegov udarac nije ozbiljnije namučio engleskog vratara.

Sredinom nastavka, Portugal je u Ljubljani došao do velike prednosti protiv švicarske reprezentacije, pa je bilo jasno kako će utakmica u Kopru odlučivati o drugom putniku u četvrtfinale. Engleska bi to postala povećanjem vodstva, dok bi remi ili pobjedonosni preokret smjestio Hrvatsku na drugo mjesto u skupini.

Raspoloženija je bila engleska izabrana vrsta i aktvinija u potrazi za golom, posebice je bila opasna iz slobodnih udaraca – prvo je Eze zagrijao Kotarskove rukavice, a zatim je Dwight McNeil pogodio vratnicu iz daljine.

Spasonosni gol mogao je, a možda i trebao stići u 71. minuti, nakon engleskog kornera Ivanušec je poveo kontru i dodao Mori, ali hrvatski kapetan je slabo pucao pokraj desne Ramsdaleove vratnice.

Osvetilo se to našim reprezentativcima samo tri minute kasnije, hrvatska obrana nije očistila jedan ubačaj s desne strane engleskog napada, na kraju je lopta stigla do Curtisa Jonesa koji je s 12-13 metara pogodio suprotni kut za konačnih 2-0.

Ušla je utakmica tada u mirnije vode, Hrvatska nije stvorila priliku za taj gol koji bi značio prolazak u četvrtfinale pa su nakon posljednjeg sučevog zvižduka mladi Englezi očekivali početak slavlja.

No, s time se nije slagao Bradarić, dalekometnim udarcem iz daljine u drugoj minuti sudačke nadoknade smanjio je na 2-1, rezultat je to koji nam je i više nego odgovarao. I on je također zabio svoj prvijenac, da je birao, nije mogao zabiti ljepši gol i u boljem trenutku.

Stvorila se nakon posljednjeg zvižduka gužva na terenu, čini se kako Englezima nije najbolje sjeo rezultat ove utakmice. Izborili su tako Bišćanovi izabranici prvi i povijesni četvrtfinalni ogled, bit će to susret sa Španjolskom, 31. svibnja u Mariboru.