Švicarska dobila Kamerun

Afrička je reprezentacija bila bolja u prvom dijelu, ali nije zabila (1-0)

Švicarska je pobijedila Kamerun i zadala mu osmi uzastopni poraz na svjetskim prvenstvima. Prva utakmica dana u skupini G na Svjetskom prvenstvu u Kataru završila je 1-0 za švicarsku reprezentaciju, unatoč tome što je Kamerun ostavio prilično dobar dojam u prvih 45 minuta.

Kamerun je prvo poluvrijeme odigrao kao da svim srcem vjeruje u izjavu Samuela Eto’oa, koji je izjavio da će njegovi sunarodnjaci igrati finale. Da, Švicarska je pretežno dominirala u posjedu i zaprijetila par puta iz prekida, ali Kamerun je u prvih 45 minuta ostavio puno bolji dojam.

Igralo se prema klasičnom uzorku; švicarski posjed, kamerunske kontre. Upravo iz tri brze tranzicije Kamerun je došao i najbliže pogotku. U 10. minuti Bryan Mbeumo primio je dugu loptu, ali mu je udarac obranio Yann Sommer, a odbijenu loptu je preko gola lansirao Karl Toko Ekambi. U 30., Kamerun je zaprijetio s desne strane, ali Sommer još jednom brani, ovoga puta Martinu Hongli.

Najbolju šansu imao je Eric-Maxim Choupo-Moting, koji je izbio sam pred Sommera nakon još jedne kontre. Gladbachov golman brani, ali gol ne bi ni vrijedio budući da je sudac Facundo Tello dao loptu Švicarskoj zbog zaleđa. Odabranici Murata Yakina preživjeli su sve kamerunske ubode i na poluvrijeme se otišlo bez pogodaka.

Međutim, Kamerun nije u nastavak prenio momentum iz prvih 45 minuta, a iskusni Švicarci vrlo brzo su to iskoristili. Igra se nije niti pošteno razvila, a Švicarska, toliko podređena u prvom poluvremenu, je povela. Akcija je bila jednostavna, ali i ubojita: Xherdan Shaqiri imao je puno prostora na desnom boku, ubacio u sredinu, gdje je Breel Embolo imao previše prostora i praktički neometano zabio za 1-0. Sve dobro što su Kamerunci pokazali u prvom poluvremenu palo je u vodu.

Nakon pogotka, situacija se, naravno, fundamentalno promijenila. Švicarska više nije morala ganjati gol te je mogla prepustiti loptu Kamerunu i time mu neutralizirati najopasnije oružje iz prvog poluvremena: kontru. Promjena ravnoteže dovela je do situacije u kojoj, u 66. minuti, André Onana mora spašavati Kamerun nakon švicarske kontre. Tukao je Ruben Vargas.

Kamerun nakon toga jednostavno nije imao ni snage ni umijeća izgraditi nešto iz igre. Štoviše, od postignutog gola do kraja utakmice, Švicarska je bila reprezentacija koja je bila bliže pogotku. Do kraja je, pak, razina igre poprilično pala, a ravnoteža snaga ostala je kao i nakon švicarskog pogotka: Kamerunci su se mučili u posjedu, Švicarci u miru privodili utakmicu kraju. Završilo je 1-0 za favoriziranu Švicarsku, ali Kamerun itekako ima za čim žaliti.