Tako blizu, a tako daleko: Rijeka je dvaput vodila, ali na kraju remizirala s Real Sociedadom

Rijeka je na Anoeti osvojila prvi bod u Europskoj ligi

Jedan, ali itekako vrijedan…

Rijeka je dvaput vodila protiv Real Sociedada u San Sebastianu, ali njihova utakmica petog kola Europske lige u konačnici je završila 2-2. Rijeka ima svoj prvi europski bod.

Što god da se dogodilo večeras u utakmici petog kola Europske lige između Real Sociedada i Rijeke, bilo je izvjesno da će se ona igrati samo na jedan način; domaćin će imati loptu i diktirati tempo, gost će zgusnuti linije, zatvorit najopasnije zone i eventualno tražiti priliku iz neke brze tranzicije.

I tako je i bilo. U trenutku kada je Jon Bautista zabio gol za 1-1 u 69. minuti i poništio prednost koju je Rijeka imala od 37. minute i gola Darka Velkovskog, La Real je imao 75 posto posjeda, 20 udaraca, šest u okvir i 498/549 dodavanja. Rijeka je imala 25 posto posjeda, četiri udaraca, dva u okvir i 127/184 dodavanja.

Međutim, rezultat je tada bio 1-1, a reakcija momčadi Simona Rožmana na gol kojim je domaćin izjednačio potvrdila je da je riječki pristup bio itekako efikasan. Rijeka je vodila od 37. do 69., a onda opet od 73., kada je Stjepan Lončar nakon odbijanca iz kornera probio Álexa Remira.

Dva kornera, dva gola.

S druge strane, Sociedad je dominirao s loptom, šutirao na sve strane i konstantno stvarao prilike. Ivan Nevistić je briljirao unatoč tome što je primio dva gola; skinuo je nekoliko čistih udaraca, a posebno je bila impresivna obrana Mikelu Oyarzabalu, prvom topniku La Lige.

Malo je falilo, ali Rijeka nije izdržala.

Pritisak je rezultirao pogotkom Nacha Monreala u 79. minuti; njegov udarac završio je iz bloka u mreži i spasio domaću momčad. Izvan konteksta, bod s Anoete, protiv prve momčadi La Lige, uvijek će biti podvig. Ali nema sumnje da će s riječke strane ostati žal za vodstvom koje je Rožmanovim momcima dvaput procurilo kroz prste.

U konačnici, Sociedad je u svakom aspektu (osim onom najbitnijem, s pravom bi rekli neki) bio dominantniji, ali držati ovakvu momčad u neizvjesnosti do samog kraja velika je stvar, ne zavaravajmo se.