Teško izvojevana pobjeda u Beču: Hrvatska je nakon velikog preokreta pobijedila Njemačku

Hrvatska - Njemačka 25-24

U ključnoj utakmici Europskog prvenstva Hrvatska je u Beču pobijedila Njemačku 25-24. U teškoj, gruboj i agresivnoj utakmici nadoknađen je (najveći) zaostatak od pet golova i Hrvatska je izborila plasman u polufinale EP-a.

Samo otvaranje bilo je idealno — u prvom napadu Nijemci su loptu bacili u aut, a nakon toga Hrvatska je iz izrađene akcije golom Marina Marića s crte povela 1-0. Nakon toga uslijedio je kaos.

Neko vrijeme igralo se gol za gol, ali postalo je očito da će se Hrvatska mučiti s izrazito agresivnom njemačkom obranom. ‘Prodane’ su neke lopte, primljeni golovi iz ‘brzog centra’, promašena dva sedmerca i Nijemci su polako gradili prednost.

Cijena koju su Nijemci u prvom poluvremenu platili za agresivnost u obrani bila je visoka — nakon 25 minuta igre Nijemci su imali čak šest isključenja. Međutim, Nijemcima se taj rizik isplatio i na početku 28 minute imali su u tom trenutku najvećih pet golova prednosti (13-8). Hrvatska je, s druge strane, u prvom poluvremenu promašila tri sedmerca, odnosno tri sedmerca obranio je Andreas Wolff, izgubljeno je i pet lopti, dok je sporim vraćanjem u obranu Nijemcima poklonjeno barem četiri gola. Domagoj Duvnjak i Igor Karačić u posljednje tri minute uspjeli su donekle sanirati nastalu štetu i Nijemci su na poluvrijeme otišli sa ‘samo’ tri gola prednosti (14-11).

Odmah na otvaranju drugog poluvremena Nijemci su otišli na plus pet (16-11). Međutim, Hrvatska je nakon toga dobro odradila razdoblje s igračem manje i stigla na minus tri. David Mandić u desetoj minuti drugog poluvremena iz kontre je smanjio na minus dva (17-15) i činilo se da Hrvatska hvata priključak. Ali zapravo se upalo u ritam u kojem se igralo gol za gol. Hrvatska nije mogla obraniti ništa i Nijemci su duže vrijeme predvidljivo održavali razliku od dva ili tri gola prednosti. Sve do 17. minute drugog poluvremena kada je Luka Stepančić zabio svoj treći gol u drugom poluvremenu nakon kojeg je Hrvatska stigla na 21-20. Nijemci su odmah pozvali time-out koji nije polučio željeni učinak.

Hrvatska je ubrzo stigla na 22-22, što je bio rezultat s kojim se ušlo u zadnjih deset minuta utakmice. U četiri različita navrata Hrvatska je imala priliku ponovno doći u vodstvo, ali to se nije dogodilo — u 52. minuti Tobias Reichmann pretvorio je sedmerac u 23-22 za Njemačku. Šest minuta prije kraja Karačić je zabio za 23-23. Nijemci su vodstvo zatim vratili preko novog sedmerca, a na drugoj strani, u jednom od dužih napada na utakmici, Luka Cindrić pucao je pokraj gola. Nijemci su imali priliku otići na plus dva, ali Duvnjak je zatim ukrao loptu i poravnao na 24-24. Dvije i pol minute prije kraja, kod istog rezultata i s loptom u posjedu, Červar je pozvao time-out. Stepančić je zatim izborio isključenje, a Karačić pogodio za 25-24. Ostala je minuta do kraja.

A u toj minutu Marin Šego spasio je Hrvatsku sjajnom obranom koja će se pokazati kao garancija polufinala — u ponedjeljak će trebati odraditi posao protiv Češke, a u posljednjoj utakmici drugog kruga, onoj sa Španjolskom, past će odluka o tome tko će u polufinale ući kao prvoplasirana reprezentacija skupine I.

Karačić je bio najbolji hrvatski strijelac sa sedam golova, Duvnjak je dodao pet i Stepančić četiri (od čega su svi bili ključni). Šego je imao samo četiri obrane (16 posto), ali četvrta je bila najvažniji trenutak utakmice. U svakom slučaju, Hrvatska je u polufinalu — igrat će ga 24. siječnja u Stockholmu, u 18:00 ili 20:30, ovisno o konačnom plasmanu u skupini.