Teško je i opisati što se sve događalo, no Srbija je svladala SAD i igrat će za 5. mjesto Mundobasketa

U borbi za peto mjesto Srbija će igrati protiv boljeg iz ogleda Češka — Poljska

Košarkaši Srbije igrat će u utakmici za 5. mjesto Svjetskog prvenstva u Kini nakon što su — poslije baš nevjerojatno dobre uvodne četvrtine, iznimno loše druge i boljom igrom u drugom dijelu — svladali Sjedinjene Američke Države rezultatom 94-89.

Teško je zapravo i opisati što se sve događalo u ogledu dva razočarana tima.

Ulazak Srbije u utakmicu bio je nemoguće dobar, a Bogdan Bogdanović veličanstven u tim trenucima. Publika još nije niti zauzela svoja mjesta u dvorani, a semafor je pokazivao pomalo nestvarnih 14-5 za Srbiju. Rezultat je to iz četvrte minute ogleda u koji je Bogdanović ugradio četiri trice (iz isto toliko pokušaja), a Amerikanci nizali promašaj za promašajem s tek dva ubačena šuta iz osam odaslanih prema srpskom obruču.

Prednost je potom nastavila rasti pa je u 6. minuti bilo +15, u 8. +20, a na kraju prve četvrtine 32-7. Reprezentativci SAD-a, samo da bude u potpunosti jasno, favoriti za zlato ovog Mundobasketa ubacili su Srbiji sedam poena u deset minuta otvarajuće četvrtine utakmice primivši u prvih deset minuta osam trica Srbije uz samo jedan promašen takav šut.

Naravno, nije to moglo trajati, ne u utakmici dviju momčadi kojima se prognozirala borba za zlatnu medalju.

Kako su pali u prvoj četvrtini, tako su se Amerikanci podigli u drugoj, zaigravši jaču obranu i pogađajući ono što u uvodu nisu mogli. Posebno je aktivan u tim trenucima bio Khris Middleton koji je ugradio deset poena dok su igrači Gregga Popovicha grickali nestvarnu prednost suparnika. Na poluvrijeme se tako otišlo s 44-40 u korist Srbije.

Dvije potpuno različite četvrtine uvele su nas u treću, a u njoj — egal. Točnije, Amerikanci su tu dodatno smanjili prednost za jedan poen i bilo je u tim trenucima jasno, premda uvod dvoboja takvo što nije dao naslutiti, da će zadnji dio utakmice biti onaj koji će odlučiti pobjednika susreta.

Bolje ga je otvorila Srbija.

Serija 7-0 usmjerila je partiju prema svom završetku, igrači Aleksandra Đorđevića ubrzo su opet stigli do prednosti koja je bila dvoznamenkasta. Nisu je lakoćom održavali do kraja susreta, rasplet je stigao kroz slobodna bacanja, ali su je održali. I zato će u borbu za peto mjesto protiv boljeg iz susreta u kojem se sastaju Češka i Poljska. Poraženi će, pak, na SAD, koji nakon poraza od Francuske sad ima i novi loš rezultat, po sedmo mjesto konačnog poretka.

Dodajmo i strijelce: Za Srbije je najviše ubacio Bogdanović, 28 poena. Stavio je sedam trica, a imao i četiri skoka i šest asistencija. Vladimir Lučić dodao je 15 koševa. Harrison Barnes s 22 (i pet skokova), Kemba Walker s 18 (i osam asistencija) i Middleton sa 16 poena (i šest uhvaćenih lopti) bili su najbolji u redovima poraženog sastava.