Tko ovdje igra za spas, a tko za Ligu prvaka? Varaždin je nokautirao Hajduk usred Poljuda

Varaždin je s 3-2 pobijedio Hajduk u Splitu

Varaždin je s 3-2 pobijedio Hajduk na Poljudu, nakon fenomenalne partije u prvih 45 minuta i tri postignuta pogotka…

Hajduk je krenuo bolje, iako se Varaždin nije u potpunosti zatvorio te je u prvih 15-ak minuta na momente agresivno kratio teren i vršio presing na Hajdukovu zadnju liniju.

Međutim, utakmica se okrenula naglavačke već u 19. minuti, a gol je pao iz klasične situacije u kojoj su gosti osvojili loptu na sredini i okomitom akcijom uhvatili Hajdukovu obranu u raskoraku.

Nihad Mujakić ležernim pasom je poklonio Varaždincima loptu; uslijedila je brza kontra preko Jorgea Obregona i za 1-0 pogađa Domagoj Droždek. Bijeli se nisu pošteno niti oporavili od primljenog gola, a pet minuta kasnije bili su na dva pogotka zaostatka protiv druge najlošije momčadi u ligi.

Gol je pao ovoga puta na postavljenu Hajdukovu obranu; Petar Mamić je imao puno prostora u sredini, opalio je izdaleka, Darko Nejašmić je kasnio u bloku, a loptu je Josip Posavec samo ispruženom rukom otrpatio u mrežu. I kolektivno i pojedinačno, Hajduk nije bio dovoljno dobar.

Međutim, nije niti tu stalo. Uvjerljivo najlošije Hajdukovo poluvrijeme u aktualnom mandatu Igora Tudora začinili su još jednom Obregon i Droždek, najbolji Varaždinovi pojedinci u prvom dijelu. Obregon je napravio više od pola posla; iznio loptu s centra sve do Hajdukovog kaznenog prostora, dodao Toniju Tekliću koji je promiješao Hamzu Barryja i sjajno dao Droždeku.

0-3, drugi Droždekov, treći Varaždinov gol. Ne bi bilo nezasluženo da je zabio još jedan.

Varaždin je na poluvremenu bio bolji baš u svakom aspektu igre: imao je više ukupno udaraca, više udaraca u okvir, kornera, veći posjed lopte i bolji rezultat…

Međutim, nastavak je odmah donio promjenu dinamike, budući da je Mario Vušković već u 49. pogodio s vrha šesnaesterca za 1-3. Akcija je bila više plod individualne nadahnutosti nego bilo kakvog tipa sistematičnosti, ali donijela je potreban vjetar u leđa Bijelih.

Varaždin je i dalje imao prednost koja mu je omogućavala dovoljno luksuza da se povuče, pokuša umrtvit igru i napadati prostor koji Hajduk ostavlja iza svojih linija. Obregon je, kao i u prvom poluvremenu, bio apsolutno ključan u povezivanju Varaždinovih kontri; u 52. je izvrtio Vuškovića i sam pogodio stativu, desetak minuta kasnije je poslužio kao mantinela za dupli pas s Droždekom u još jednoj kontri, ali rezultat je ostao isti.

Kako je poluvrijeme odmicalo, tako je Hajduk sve više podizao tempo, a postojao je dojam da Varaždin ostaje bez goriva. Ivan Nevistić se prometnuo u gostujućeg junaka kada je u 66. minuti sjajno dvaput reagirao: prvi puta na dalekometnu Vuškovićevu bombu, a drugi na Čolinin nezgodan udarac iz blizine.

Varaždin je i dalje vodio, ali nije bilo sumnje: inicijativa se prebacila na domaću stranu.

Potvrda toga stigla je u 74. minuti kada je Mijo Caktaš, koji je i u prvom dijelu bio jedan od rijetkih Hajdukovih igrača koji nešto pokušava u napadu, preciznim šutom s dvadesetak metara zabio za 2-3. Odjednom, utakmica je bila živa i Hajduk je bio blizu poravnanju nakon katastrofe u prvom poluvremenu.

Međutim, dobar dojam u nastavku ne znači puno nakon onakve blamaže u prvom poluvremenu. Kada krećete s tri pogotka deficita u nastavak, onda vam je potrebno čudo.

Na kraju, ostalo je 3-2 za goste, koji su, zbog Interovog poraza u Puli, otišli na četiri boda od posljednjeg mjesta. Malo tko je očekivao da će Samir Toplak ovako važna tri boda upisati baš u Splitu.