Triler u Lisabonu: PSG je kasnim preokretom protiv Atalante izborio polufinale Lige prvaka

Atalanta - PSG 1-2

PSG je prvi sudionik polufinala Lige prvaka. U Lisabonu, na Luzu, u najblaže rečeno dramatičnoj završnici PSG je stigao do pobjede od 2-1 nad Atalantom.

U manje od pune tri minute utakmice vidjeli smo dvije ozbiljne prilike, po jednu na svakoj strani, s tim da je ona PSG-ova ipak bila ozbiljnija. U drugom Atalantinom posjedu na utakmici Duván Zapata okomitim je dodavanjem gurnuo Papua Gomeza u izglednu priliku, ali je Gomezov udarac iz kaznenog prostora, snažan i nizak, završio točno u rukama Keylora Navasa. A odmah u idućem napadu PSG je složio kontru u kojoj je Neymar izbio posve sam ispred Marca Sportiella i zatim lošim udarcem poslao loptu relativno daleko od lijeve stative.

PSG nije ostavljao dojam momčadi kojoj je ugodno igrati pod Atalantinim presingom. Ali Atalanta je uglavnom prijetila iz prekida i iz ‘zraka’, odnosno glavama. Ti su pokušaji dobro zagrijali Navasa. Nakon 20 minuta igre PSG je imao posjed od 60 posto, iako na travnjaku nije djelovao kao opasnija momčad.

U 19. minuti Neymar nije iskoristio još jednu šansu kada je u kaznenom prostoru tražio Maurija Icardija u situaciji u kojoj je udarac bio puna bolja opcija. Neymar nije bio loš, naprotiv, osim u te dvije završnice. U prvih pola sata, primjerice, osam puta je napao obrambene igrače s loptom u nogama, svaki put uspješno. Također, sva četiri PSG-ova udarca prema Atalantinom golu u prvom poluvremenu uputio je on.

Atalanta je bila odlična na krilima. S Anderom Herrerom i Idrissom Gueyeom kao dvama pivotima, sredina je ionako bila zatvorena.

Svoj trenutak Atalanta je tako dočekala u 26. minuti kada je Pašalić prekrasnim udarcem na Zapatinu asistenciju doveo Atalantu u vodstvo. Bio mu je to treći gol u posljednjih pet utakmica u Ligi prvaka.

Dvije minute kasnije novi Neymarov udarac prohujao je pokraj stative. Do kraja poluvremena, u 42. minuti, vidjeli smo još jedan težak Neymarov promašaj iz čiste situacije i to je od velikih prilika za prvih 45 minuta bilo to.

Naravno, PSG je u drugo poluvrijeme ušao s dodatnom dozom žestine. Posjed se još malo podigao, ali prva prava prilika bila je Atalantina, u 58. minuti, kada s lijevog ruba peterca Berat Djimsiti u udarcu nije dobro zahvatio loptu koja je završila relativno daleko od gola.

U 60. minuti Thomas Tuchel u igru je ubacio Kyliana Mbappéa umjesto Pabla Sarabije.

Gležanj je očito bio spreman za samo pola sata igre. Jasno, Mbappéov ulazak promijenio je dosta toga, što je posebno dobro osjetio Rafael Toloi. Ali Atalanta se branila prilično dobro i visoko, a PSG kao da u tom razdoblju nije imao dovoljno strpljenja (ili iskustava?) u gradnji napada, i u idućih desetak minuta nije bilo ozbiljnijih prilika. U 73. minuti, međutim, Mbappé je se s lijevog krila sjurio u Atalantin šesneasterac, ali je njegov udarac obranio Sportiello. Slične situacije, ali u okomitijoj verziji, vidjeli smo tri i šest minuta kasnije. Udarci, međutim, nisu bili pretjerano opasni.

I zatim je uslijedio potpuni antiklimaks. U dvije minute PSG je okrenuo utakmicu. U 90. minuti za 1-1 sretno je pogodio Marquinhos, a samo dvije minute kasnije Eric Maxim Choupo-Moting pospremio je Mbappéovu povratnu loptu s lijeve strane u mrežu za 2-1.

Prvi puta otkada je katarski novac ušao u klub, PSG je stigao dalje od četvrtfinala Lige prvaka. I to na kakav način. Nevjerojatan, nazovimo ga tako.