U novom trileru Lige prvaka, Tottenham je izveo čudo, izborio finale i okončao Ajaxovu bajku

Ajax je imao 1-0 iz prve utakmice i 2-0 u drugoj. Pokazalo se nedovoljnim.

Nedugo prije početka uzvratne utakmice polufinala Lige prvaka Mauricio Pochettino izrecitirao je nekoliko prikladnih i uobičajenih fraza kojima je najavio 90 minuta na Johan Cruijff Areni. Prikladnih u smislu težine ispita u poodmakloj fazi natjecanja, a uobičajenih budući da se takve učestalo čuju od suparnika koji u uzvrat ulazi u podređenom položaju.

Naglasio je tada da mu je potpuno svejedno hoće li njegova momčad postići pogodak — kojim bi pobijedila u ovom ogledu — u prvoj ili posljednjoj minuti. Pogodak o kojem je menadžer Tottenhama govorio poništio bi majstoriju Donnyja van de Beeka iz prvog polufinalnog ogleda Ajaxa i Spursa i otvorio šansu londonskoj momčadi da postane tek druga u povijesti natjecanja koja bi poraz iz prvog polufinalnog sraza pretvorila u finale. Priželjkivao je to Pochettino svim srcem, a umjesto toga dobio udarac u bolno mjesto već na samom otvaranju utakmice.

Rani pogodak Ajaxa usmjerio utakmicu

Teško da je išta moglo argentinskom stručnjaku na Tottenhamovoj klupi poslužiti bolje za pripremu utakmice od čudesnog proboja u finale Liverpoola samo dan ranije. Možda se on time i okoristio, no rezultat pripreme nije bio na tragu toga. Barem kad je otvaranje utakmice u pitanju.

Već u petoj minuti Tottenhamov brod udario je u prvu hrid koja mu je otvorila trup. Korner sa desne strane izveo je Lasse Schöne, lopta je doletjela u srce šesnaesterca, a Matthijs de Ligt iskoristio blok svojih suigrača za utrčavanje na nju. Ostavio je iza sebe Kierana Trippiera, Delle Alli je ostao ispod njega u skoku, a udarac glavom bio je pravovremen i precizan.

Uvodnih 1-0 naslonili su time Ajaxovi nogometaši na istovjetan rezultat iz londonske utakmice i uživali u ukupno dva gola prednosti pred raspoloženim i raspjevanim tribinama. Pjesmu nije smirila niti vratnica Tottenhama minutu kasnije niti napadi gostujuće momčadi kojih je u tim trenucima bilo. Ajax je nastavio razvijati svoju igru i kombinirati, dodavanja igrača nizozemske momčadi bila su pravovremena i točna, a duge lopte idealne visine za igrače koje su tražile.

Pola sata kasnije činilo se da je Ajax u finalu.

Umjesto mira – drama

Dušan Tadić sjurio se po lijevoj strani za Van de Beekovom loptom, stigao ju i idealno poslužio Hakima Ziyecha koji ju iz prve majstorski smješta iza Huga Llorisa.

Novo sjajno poluvrijeme momčadi koja je iz natjecanja ispratila Real Madrid i Juventus, ipak, nije bilo dovoljno za mirnoću u nastavku ogleda.

Crna rupa bila je duga 204 sekunde koliko je bilo potrebno da Lucas Moura pogocima u 55. i 59. minuti dovede Ajaxovu bajku pred završni čin, a Tottenhamovoj počne ispisivati novo krasno poglavlje. Nisu u nastavku izgledali nogometaši Erika ten Haga kao da u njima ima snage za novi pogodak – premda će Ziyechova vratnica i šutevi u sudačkoj nadoknadi dovesti u pitanje tu konstataciju – Tottenham je sve češće boravio na njihovoj strani terena i prijetio.

Moura u zadnjim trenucima

I dobro je to za Spurse izgledalo sve do trenutka u kojem su napravljeno trebali konkretizirati. Kao, primjerice, u 87. minuti kada je Jan Vertonghen uzdrmao okvir gola iznad Onane koji je s nekoliko obrana ranije radio na demoralizaciji suparnika.

Sanjao bi Vertonghen taj udarac i proklinjao ga Pochettino tražeći trenutak u kojem se njegova momčad zamjerila sreći da nije u petoj minuti sudačke nadoknade još jednom lopta stigla do junaka večeri. Moura je pogodio iz okreta za 3-2 pobjedu i nastavak londonske bajke koja će završni čin imati u Madridu prvog dana lipnja. Ona Ajaxova stigla je do svog kraja. Na žalost mnogih…