U polufinale kao drugi u skupini: Hrvatska je u Beču remizirala sa Španjolskom

Hrvatska - Španjolska 22-22

U utakmici u kojoj se odlučivalo o pobjedniku skupine, odnosno o tome ide li se u polufinale Europskog rukometnog prvenstva s uvjetno bolje ili lošije pozicije, Hrvatska je u Beču remizirala sa Španjolskom 22-22. Hrvatska će u polufinalu igrati protiv Norveške ili Slovenije.

Neke prilike propuštene su u prvom poluvremenu. Iako su već u prvih sedam minuta Španjolci uspjeli zaraditi dva isključenja, Hrvatska se nije uspjela ‘odlijepiti’ — štoviše, igralo se ‘gol za gol’, a razliku od minus jedan stizali su hrvatski rukometaši. Što se tiče napada, Hrvatska je živjela na račun Igora Karačića koji je od prvih pet golova zabio četiri (iz četiri pokušaja).

Hrvatska je prvi puta povela poslije 12. minute kada je Marko Mamić zabio za 6-5. U međuvremenu se razbranio i Marin Šego i Hrvatska je prvi puta u 20. minuti otišla na plus dva (8-6). U tri navrata nakon toga Hrvatska je razliku mogla povećati i na tri gola, ali izgubljene su neke lopte i to se nije dogodilo. Razlika od dva gola održavana je duže vrijeme, prije nego što se u zadnjih opet minuta situacija zakomplicirala —Hrvatska je u kratkom razmaku zaradila dva isključenja pa primila gol bez vratara i u 27. minuti Španjolci su stigli na 10-10. U posljednjoj minuti Španjolci su se ponovno našli u vodstvu nakon što je s crte za 12-11 zabio Julen Aguinagalde.

Ponovno ostaje dojam da je drugi dio prvog poluvremena trebao biti ‘pametnije’ odrađen, posebno u kontekstu Šeginog postotka obrana od 35 posto (6-17) i šest Karačićevih pogodaka iz isto toliko pokušaja. Najbolji strijelac Španjolske u prvom poluvremenu bio je Raul Entrrerios s tri pogotka.

I zatim se sve raspalo u manje od deset minuta drugog poluvremena. U prvih devet minuta Hrvatska je postigla jedan jedini gol. S druge strane, hrvatska obrana bila je nepostojeća i Španjolci su već nakon pet minuta imali plus četiri (15-11). Četiri minute kasnije da je prednost narasla na plus šest (18-12) i dojam je bio takav da je utakmica prelomljena. Uostalom, u samo deset minuta igre Hrvatska je primila čak sedam golova. Dojam je, međutim, bio kriv.

Točno deset minuta prije kraja Hrvatska je zaostatak smanjila na minus tri (21-18). Nakon toga ukradena je lopta, Karačić je postigao novi gol koji je zatim (sumnjivo) poništen zbog probijanja. Osam minuta prije kraja Karačić je postigao svoj deseti gol i smanjio na minus dva (21-19) nakon čega su Španjolci pozvali time-out. Novu osvojenu loptu Zlatko Horvat zatim je u 54. minuti pretvorio u 21-20. Pet minuta prije kraja Mamić je poravnao na 21-21. Španjolci su se u međuvremenu potpuno pogubili i Domagoj Duvnjak na početku 59. minute zakucao je loptu pod gredu za vodstvo Hrvatske 22-21. U idućem napadun Španjolci su poravnali na 22-22 iz sedmerca. Hrvatska je imala zadnji napad na utakmici — zaigralo se 7 na 6, a Duvnjak je pogodio vratnicu. Završilo je tako 22-22.

Igračem utakmice proglašen je Karačić koji je, čini se, zaradio i ozljedu koljena.

Hrvatska će, dakle, u polufinalu igrati ili protiv Norveške ili protiv Slovenije, ovisno o tome kako bude završila utakmica tih dviju reprezentacija koja se igra u kasnijem terminu. (Portugal je pobijedio Mađarsku 34-26, što znači da su za polufinale sigurni i Norvežani i Slovenci.) Polufinala su na rasporedu u petak, u 18:oo i 20:30, u Stockholmu.