Učinak ‘na štopericu’: Oršiću i Eduoku najmanje treba da poguraju svoje momčadi u Prvoj HNL

Oršić zabija ili asistira svake 83 minute, Eduok svakih 85

Danas će se na Poljudu odigrati prvi ovogodišnji derbi hrvatskog nogometa; u 19 sati će utakmicu 25. kola Prve HNL odigrati Hajduk i Dinamo.

Iako rezultatski ne postoji posebno velika napetost (Dinamo ima 14 bodova prednosti na vrhu tablice), ne treba podcijeniti mobilizacijsku moć koju pobjeda u derbiju može imati. Modri ove sezone još nisu uspjeli pobijediti Hajduk; bilo je 0-1 u prvoj utakmici na Poljudu i 0-0 na Maksimiru krajem studenog.

Pa ipak, Hajduk je u međuvremenu promijenio trenera, a Igoru Tudoru neće nedostajati niti motivacije niti iskustva u utakmicama s najvećim rivalom.

Uoči derbija, bacili smo pogled na najbolje ofenzivne igrače Prve HNL i kako bi mogli utjecati na utakmicu.

Najopasniji Dinamovi igrači ove sezone su Mislav Oršić, Bruno Petković i Damian Kądzior, s tim da su sva trojica na drugačiji način pridonijela modrom napadu; Oršić je primaran napadački ventil koji zabija i asistira, Petković slabo zabija iz igre, ali asistira, dok Kądzior kombinira jedno i drugo.

Kod Hajduka, zanimljivo je iščitati gunđanja usmjerena prema Samuelu Eduoku u kontekstu jako dobrih brojki koje donosi cijele sezone, pogotovo kada imamo na umu da je odigrao 300 minuta manje od Ošrića bez europskih obaveza za Bijele.

Dakle, od svih igrača koji su u HNL-u odigrali najmanje 500 minuta, Mislav Oršić je trenutno najbolji što se tiče napadačkog učinka; zabio je 12 golova i upisao četiri asistencije u 1,332 minute, što znači da isporučuje gol ili asistenciju svake 83 minute, dakle svaku punu odigranu utakmicu. To je ogromna stvar za Dinamo.

Eduok za njim kaska tek donekle, budući da njegovih 9+3 golova i asistencija znači da zabija ili asistira svakih 85 minuta. Ako izbacimo dva penala i gledamo samo golove iz igre, Eduok je i dalje drugi najbolji napadački orijentirani igrač lige: zabije ili asistira iz igre svake 102 minute. Od Hajdukovih igrača, drugi je Mijo Caktaš, ali učinak mu je vidno lošiji: gol ili asistencija svake 123 minute, a bez penala svakih 136 minuta.

Nakon toga slijede Petković, Marko Tolić iz Lokomotive i Osijekov prvi strijelac lige, Mirko Marić.

Međutim, kada korigiramo njihove brojke (Petković je zabio dva od svojih pet pogodaka iz penala, Tolić dva od osam, a Marić čak šest od 16), njihove brojke padaju ispod onih koje proizvode Kadzior, Kristijan Lovrić i Antonio Čolak.

Drugim riječima, Oršić je jedini igrač Prve HNL koji iz igre ima prosjek od gola i asistencije po utakmici, onda slijedi Eduok kao najbolji Hajdukov napadač i gusta skupina s Kadziorom, Lovrićem, Petkovićem i Čolakom.