Užasni Dinamo doživio brodolom i ispao iz Europe

PAOK je na svojem terenu Plavima nanio vrlo težak poraz (5-1)

Dinamov europski put večeras se ipak završio.

Plavi su na uzvrat osmine finala Konferencijske lige u Solun kod PAOK-a stigli s vrlo dobrom prednošću iz Zagreba, no ni tih 2-0 nije bilo dovoljno za četvrtzavršnicu. Domaći su u grotlu do kraja ispunjene Toumbe slavili s čak 5-1 i tako s ukupnih 5-3 ušli među posljednjih osam ovog natjecanja, a ovakav raspad nisu očekivali niti najveći pesimisti među dinamovcima.

Grčki sastav od početka je krenuo s nešto konkretnijom igrom i većim posjedom lopte, a prva ozbiljnija prigoda stigla je u 15. minuti. Iz slobodnog udarca precizno je ubacio Andrija Živković, točno na glavu posve usamljenog Konstantinosa Koulierakisa. Silovito je glavom tukao domaći stoper, pa je Ivan Nevistić krajnjim naporom uspio zaustaviti taj pokušaj na gol-crti.

PAOK-ov pritisak rastao je iz minute u minutu, tako je u 19. odličnu prigodu imao Živković i lijepo pucao, no lopta je otišla tik iznad Dinamovog gola. To je, ispostavit će se vrlo brzo, bila samo najava prave katastrofe koja se sprema sastavu pod vodstvom trenera Sergeja Jakirovića, u razmaku od samo 15 minuta.

Potop Plavih krenuo je u 27., tad je Abdul Baba Rahman ostao posve sam na drugoj vratnici, nakon što je tamo loptu prenio Konstantinos Koulierakis. Još jedna je to bila katastrofalna reakcija Dinamove obrane, a od tog se šoka nije stigla niti oporaviti prije nove lopte u svojoj mreži.

Koulierakis je ovog puta bio u ulozi strijelca, u 33. je gađao s otprilike 25 metara i činilo se kako to neće biti odveć opasan udarac. No, lopta je na putu do gola pogodila još i Josipa Mišića te ju tako golman Ivan Nevistić više nije mogao uloviti. PAOK je tad anulirao zaostatak iz Zagreba, a do kraja poluvremena čak je došao i do vodstva u ukupnom rezultatu.

Opet je zaspala Jakirovićeva obrana, sad je zaboravljen ostao napadač Brandon Thomas, koji se samo mirno naklonio i precizno naciljao nakon Taisnovog ubačaja s lijeve strane. Podosta je zbunjeno i razbijeno izgledala Dinamova momčad u prvom poluvremenu, čemu u prilog ide i podatak od čak 11 PAOK-ovih pokušaja i pet udaraca unutar okvira, dok su Plavi ostali na samo tri neprecizna pokušaja.

No, na početku drugog dijela gledali smo znatno drugačiji Dinamo, očito je Jakirović imao štošta toga za reći u svlačionici, a dosta toga je i urodilo plodom. I to već u četvrtoj minuti nastavka, kad je Arbër Hoxha dosta iskosa gađao iz poluvoleja te matirao Dominika Kotarskog. Taj gol kao da je malo poljuljao njegove suigrače, pa je hrvatski golman u dva navrata donio spas iz teške situacije.

Tako je najprije u 51. minuti ‘skinuo’ zicer Dariju Špikiću, a nova fantastična obrana stigla je 12 minuta poslije, nakon pokušaja Petra Sučića s ruba kaznenog prostora. Izgledali su Plavi vrlo dobro u tim trenucima i prijetili smanjenjem zaostatka, no onda je u 72. minuti uslijedio novi šok i još jedan jeftino primljeni pogodak.

Opet je koban bio prekid, točnije još jedan udarac iz kuta, kad se u buketu igrača na rubu peterca najbolje snašao Koulierakis. Nitko od Dinamovih igrača nije reagirao na ubačaj Stefana Schwaba, pa je PAOK ponovno prešao u vodstvo u ukupnom rezultatu, sada na 4-3. Ostalo je tad malo vremena za novi povratak Plavih, a domaća mreža čak se i zatresla, no Sandro Kulenović u toj je situaciji igrao rukom.

Nisu Jakirove trupe uspjele u svojem naumu, dapače, grčki je sastav do kraja utakmice još i povećao svoju prednost te zapečatio Dinamovu sudbinu. Mišić je srušio Kirila Despodova u svojem šesnaestercu, pa je Živković dobio priliku s bijele točke, koju je bez problema i iskoristio.

Tako je trener Jakirović, zajedno sa svojim igračima, ostvario neslavan podvig te već po drugi put u ovoj europskoj sezoni u gostima prosuo prednost od čak dva gola.