Uzdignuta čela s Eura: Hrvatska je za kraj pobijedila domaćina Njemačku

Perkovčevi momci slavili su s 30-24

Hrvatska je u Kölnu s 30-24 pobijedila domaćina Njemačku i ipak pobjedonosno završila razočaravajući nastup na rukometnom Euru. Hrvatska je tako, nakon poraza od Francuske, Mađarske i Islanda, došla do svoje prve pobjede u drugoj rundi europske smotre, u utakmici koja nije imala kompetitivni naboj jer su obje reprezentacije već znale svoje sudbine; domaćin ide u polufinale, Hrvatska kući.

U prvih pet minuta igralo se gol za gol, ali onda, nakon što je Andreas Wolff obranio dva ‘zicera’, Njemačka u šestoj minuti prvi puta otišla na plus dva, 5-3. Luka Lovre Klarica zabio je dva gola za Hrvatsku u tim uvodnim minutama, dok je kapetan Johannes Golla gurao domaćina.

Nakon toga je Dominik Kuzmanović spasio dva čista pogotka sjajnim obranama, a Hrvatska se vratila u egal pa je tako u 10. minuti rezultat bio 5-5. U prvoj polovici poluvremena briljirali su vratari s obje strane; i Kuzmanović i Wolff bili su na 45 posto obrana (5/11) u 14. minuti utakmice. Hrvatska je prvi puta na dva razlike došla u 17. minuti, nakon brze kontre koju je završio Filip Glavaš. Njemačka je u tim trenucima bila više od šest minuta bez pogotka. Tu seriju prekinuo je Rune Dahmke i vratio domaćina na gol zaostatka.

Međutim, Hrvatska se i dalje mučila s gubitkom lopte u napadu, pa je Njemačka već u sljedećem napadu izjednačila na 8-8. Hrvatska je bila prva koja je stvorila razliku od tri pogotka: nakon jedne mini-serije Domagoja Duvnjaka Hrvatska je povela s 13-10. Međutim, vodstvo je trajalo manje od pet minuta; Njemačka se vrlo brzo s tri vezana pogotka vratila na 13-13. Kada je Hrvatska izgubila loptu u sljedećem napadu, bomba Sebastiana Heymanna dovela je do potpunog preokreta. Njemačka je mogla otići i na dva razlike, ali je Renars Uscins pogodio stativu s krila.

Hrvatska je poluvrijeme završila jako loše; više od pet minuta bez pogotka. Na odmor se otišlo s 14-13 za Njemačku. Heroj hrvatske reprezentacije u prvom poluvremenu definitivno je bio Kuzmanović, koji je skupio devet obrana i završio prvi dio s 39 posto uspješnosti.

Hrvatska je u nastavku zaigrala bolje i došla na dva gola prednosti, uglavnom zahvaljujući sjajnom Kuzmanoviću, koji je branio skoro pa sve. Njemačka je od treće do devete minute nastavka bila bez pogotka. Međutim, Hrvatska je i dalje gubila lopte pa nije uspijevala Kuzmanovićeve bravure pretočiti u neku veću prednost. S druge strane, nije dužan ostao ni David Späth, mladi njemački golman koji je priliku dobio u nastavku i objeručke je iskoristio.

Hrvatska je ipak u posljednju četvrtinu utakmice ušla s najvećom prednošću; Lovro Mihić zabio je zaa 23-19 i Hrvatska je u posljednjih 13 minuta ušla s četiri pogotka prednosti. Kada je Mateo Maraš zabio za 24-19, sve je upućivalo na to da će Hrvatska s Eura ipak otići uzdignuta čela. Hrvatska je u posljednjih 10 minuta ušla s čak šest razlike, ali se domaćin nije predao i do 54. minute vratio na četiri razlike. Međutim, kada je Igor Karačić pet minuta prije kraja vratio na šest razlike, bilo je jasno da je utakmica riješena.