Uživo smo pratili remi Hrvatske i Azerbajdžana u Bakuu. Evo što smo zabilježili

Azerbajdžan — Hrvatska 1-1

Hrvatska je u Bakuu protiv Azerbajdžana danas nastavila put kroz kvalifikacije za Euro 2020 — neuspješno, neočekivanim remijem (1-1). Pratili smo je uživo i, naravno, komentirali.

Statistički rezime:

To je to. Prvi bod u kvalifikacijama za Euro 2020. Azerbajdžan je uzeo protiv Hrvatske koja je odigrala jako loše drugo poluvrijeme.

U međuvremenu, Kalilzade je zapucao zicer na drugoj stativi, Nazarov je iskosa šutirao Vidi kroz noge i njegov je udarac uhvatio Livaković. Rebić je zamijenjen Mislavom Oršićem, ali pravih promjena na travnjaku nema. Čeka nas četiri minute sudačke nadoknade.

Primili smo gol, tko bi rekao, minuta je 72. — Kalilzade se prošetao kroz lijevu stranu našeg šesnaesterca i pogodio za 1-1. Statistika u drugom poluvremenu do sada: četiri udarca prema golu Azerbajdžana, dva Hrvatske. Posjed se spustio na 65 posto. Osim Vlašića, nitko ne djeluje posebno uvjerljivo. Zasluženo izjednačenje.

Minuta je 67. i ponovno je Azerbajdžanu poništen gol zbog zaleđa. Odbijanac je stigao do druge stative, gdje ga je u mrežu spakirao Mahir Emreli koji je bio u čistom zaleđu. Nešto zvižduka domaće publike, žuti karton nekome na klupi Azerbajždana i igra se dalje, ako ovo što trenutno gledamo možemo nazvati igrom…

Drugo poluvrijeme, recimo, zasad ne pratimo s ovim ili nekim sličnim izrazom lica.

Napokon smo vidjeli znakove života u redovima hrvatske reprezentacije. Vlašić je u 60. minuti povukao loptu s centra, otresao se trojice, i proslijedio loptu do Petkovića čiji udarac s ruba kaznenog prostora odlazi pokraj stative.

Deset minuta u drugom poluvremenu. Nismo još uputili udarac prema golu, ali Azerbajdžan jest, točnije Kalilzade čiji je pokušaj završio u bloku pa u korneru. Posjed je opet tu, ali ne i puno toga drugog.

Počelo je drugo poluvrijeme. Jedna promjena kod Azerbajdžana —vani je Pavlo Pašaev, desni bek, unutra je Tamkin Kalilzade.

Kraj prvog poluvremena koje je zatvoreno poništenim golom Azerbajdžana zbog dubokog zaleđa. Od posljednjeg unosa vidjeli smo dva dobra šuta Vlašića i dvije dobre obrane Balajeva. Vidjeli smo i opasan šut Javida Husejnova s 18 metara koji je otišao preko gola. Podijelit ćemo prvo poluvrijeme u dva bloka — dobrih prvih petnaest minuta i ostatak koji je odigran u nižoj brzini. Brojke nakon prvih 45 minuta izgledaju ovako (lijevo Azerbajdža, desno Hrvatska):

Deset minuta uspavanke, do kontre Azerbajdžana u 32. minuti — Ramil Šejdajev preko desnog krila, pa u šesnaesterac, pa prema gol-aut linije. Šut desnog nogom iz nepovoljnog kuta nogom je obranio Dominik Livaković.

Prebacili smo dvadeset minuta. Za sada, osam udaraca prema golu, pet u okvir. I pad u intenzitetu. Zabilježili smo i žuti karton Marcela Brozovića. Na tribinama — živa glazba, puhačka sekcija.

Vodimo 1-0. Deseta minuta, iz penala je zabio Modrić. Anton Krivočuk igrao je rukom u kaznenom prostoru kada ga je pokušao prebaciti Bruno Petković. U idućem napadu zicer je promašio Ante Rebić pa u idućem još jedan. Točnije, oba zicera je skinuo Balajev.

Pet minuta. Posjed 75 posto za Hrvatsku i duži prekid zbog udarca koji je u glavu dobio Domagoj Vida. Zatim je Luka Modrić šutirao s ruba kaznenog prostora, lopta je od bloka promijenila smjer, a prvu obranu upisao je Emil Balajev. Malo je nedostajalo da Hrvatska povode, ali nije, a utakmicu pratimo na Novoj TV pa ćemo citirati Željka Velu koji je to ovako sažeo: “Bilo bi dobro da je ovo ušlo, za opuštajući pristup, lakše se diše.” Da.

Počela je utakmica, Azerbajdžanci su vratili loptu u svoje polje. Hrvatska je u “kvadratičastoj” garnituri koju po običaju zovemo “kockastom”, Azerbajdžan je u plavim dresovima. Napadamo s desna na lijevo.

Igrači izlaze iz tunela. U Bakuu je osam navečer i, sudeći prema nekoliko prvih kadrova, stadion baš i nije ispunjen.

Hrvatska je u Trnavi na trenutke igrala baš odličan presing kada se lovila lopta. Protiv Azerbajdžana koji će stajati duboko, možda ne bi bilo loše pokušati isto, pogotovo odmah nakon gubitka posjeda. Ili, da jednostavno poslušamo savjet izbornika Kosova koji je danas najavio utakmicu s Engleskom… Ovako:

Evo jedna razglednica iz Bakua, dok čekamo početak utakmice…

Izvan domaće i azerbajdžanske perspektive, Hrvatska i Azerbajdžan u istim rečenicama vjerojatno se najviše spominju u Walesu. Tamo je, naime, presicu danas održao Ryan Giggs koji razočarane navijače poziva na večerašnju prijateljsku utakmicu s Bjelorusijom.

“Oni nisu gledali utakmicu Hrvatske i Azerbajdžana, ja jesam, i znao sam da će biti teško”, odgovora Giggs na kritike navijača da igra Walesa ne liči ni na što. Nismo sigurni da je to pravi pristup.

Da, službeni sastavi su tu i nema nikakvih promjena u odnosu na utakmicu sa Slovačkom. Rebić je ostao unutra.

Dakle, šesto kolo kvalifikacija za Euro 2020., hrvatska reprezentacija je u Bakuu, gdje na Bakcell Areni treba uzeti tri boda protiv Azerbajdžana.

Utakmicu su — ispravno — iz stožera reprezentacije najavili na sljedeći način — kao verifikaciju tri boda koja su u petak protiv Slovačke osvojene u Trnavi, u možda i najboljoj utakmici koju je reprezentacija odigrala u izborničkom mandatu Zlatka Dalića. Očekivano, sam Dalić u najavi utakmice rekao je kako, s obzirom na ono što smo vidjeli prije tri dana, nema potrebe za nikakvim promjena.

Drugim riječima, Dominik Livaković na golu, u zadnjoj liniji (s desna na lijevo) Karlo Bartolec, Dejan Lovren, Domagoj Vida i Borna Barišić, pa Marcelo Brozović i Luka Modrić u paketu kao dupli pivot, iznad njih Ivan Perišić, Nikola Vlašić i Ante Rebić, i u vrhu Bruno Petković. Ne bismo, doduše, imali ništa protiv da umjesto Rebića na istoj poziciji od prve minute vidimo Josipa Brekala, ali čini se da će se u reprezentaciji još jednom ispoštovati načelo senioriteta.

Uglavnom, s tri boda u Bakuu stižemo na 12 bodova, tri manje od granice od 15 bodova koja, prema Dalićevim riječima, predstavlja garanciju plasmana na Euro 2020.

Azerbajdžan u dosadašnjem dijelu kvalifikacija nije osvojio niti jedan bod. Okvir u kojem će proteći utakmica nije teško predvidjeti — dominacija u posjedu lopte i uzastopni pokušaji probijanja nisko postavljenog dvostrukog bloka. Uostalom, isto kao i u Maksimiru, nadamo se samo s manje neizvjesnosti.