Večeras se tulumari u sjevernom Londonu: Arsenal je u finalu FA Kupa pobijedio Chelsea

Mateo Kovačić zaradio je dva žuta kartona i nije dočekao kraj utakmice...

U 139. finalu FA Kupa Arsenal je na Wembleyju pobijedio Chelsea 2-1. Četrnaesti put u klupskoj povijesti Arsenal je uzeo Kup.

Utakmica je otvorena solidnom prilikom za Arsenal. U trećoj minuti Pierre-Emerick Aubameyang glavom nije uspio u mrežu pospremiti centaršut Ainsleyja Maitlanda-Nilesa.

Samo dvije minute kasnije bilo je 1-0 za Chelsea. Nakon prilično loše reakcije Arsenalove obrane — tko bi rekao? — Olivier Giroud proslijedio je loptu do Christiana Pulisica koji je s pet metara prebacio loptu nogom preko Emiliana Martineza za 1-0. Chelsea je nakon vodstva na travnjaku izgledao bolje.

Međutim, u 26. minuti Arsenal je poravnao na 1-1. Aubameyang je bio brži od Cesara Azpilicuete, krenuo je s loptom prema kaznenom prostoru i točno kada je u njega ušao Azpilicueta je napravio prekršaj, a sudac pokazao na bijelu točku. Penal je izveo upravo Aubameyang i pretvorio ga u 1-1.

Deset minuta kasnije Azpilicueta je napustio utakmicu zbog ozljede, a odnos snaga na terenu u tih istih deset minuta potpuno se promijenio. Chelseajeva obrana izgledala je sve nesigurnije, Arsenal se s loptom motao oko kaznenog prostora dosta dugo u više navrata, ali promjene rezultata do kraja prvog poluvremena nije bilo. Zabave, ipak, nije nedostajalo.

A nije je nedostajalo niti u drugom poluvremenu.

Pulisic je morao izići iz igre nakon dvije minute nastavka (zadnja loža), Chelsea je držao posjed, ali bez nekih konkretnih učinaka. Tempo je pao, prilika nije bilo, a utakmicu je zatim u 67. minuti ‘raspirio’ Aubameyang. ‘Izvučen’ na lijevoj strani kaznenog prostora, Aubameyang se ‘lažnjakom’ riješio Antonija Rudigera i preko Willyja Caballera zabio za 2-1.

Šest minuta kasnije Chelsea je ostao s desetoricom igrača na terenu nakon što je Mateo Kovačić zaradio drugi žuti karton zbog prekršaja na Granitu Xhaki, vjerojatno malo prestrogo. Utakmicu je, što se tiče Arsenala, nakon toga samo trebalo privesti kraju.

To je i učinjeno dosta uspješno, nakon desetak minuta sudačke nadoknade, i Arsenal je tako stigao do svoje treće pobjede nad Chelseajem u finalu FA Kupa u povijesti u isto toliko utakmica. Dodajmo i da je u svojoj posljednjoj utakmici za Chelsea, duboko u sudačkoj nadoknadi, Pedro teško ozlijedio rame. Iznesen je s travnjaka na nosilima i s maskom za kisik na licu.

Uglavnom, nakon 2002. i 2017. godine, Arsenalovi će navijači dobro zapamtiti i ovu. Tulum je večeras u sjevernom Londonu. Uostalom, sezona ipak nije u potpunosti bačena u vjetar…