Stanje maksimirske istočne tribine vrlo je loše. Reprezentacija izgleda neće baš skoro tamo igrati

Navedena oštećenja moguće je sanirati, no u pitanje se dovodi isplativost takvog zahvata

Potres koji je 22. ožujka zatresao Zagreb i okolicu dobrano je naštetio i onako trošnom stadionu Maksimir. Zapravo, do te mjere da je prema nalazu građevinskih inženjera Kišičeka, Hafnera, Lulića i Stepinca koji su proveli inspekciju zdanja ustanovljeno da njegova istočna tribina više nije za uporabu.

Navodi se ovo u tekstu koji objavljuje Večernji list u kojem piše da u postojećem stadnju Dinamov dom ne može biti domaćin utakmicama hrvatske nogometne reprezentacije.

“Po mom mišljenju, ali i mišljenju drugih stručnjaka koji su upoznati sa situacijom vezanom uz istočnu tribinu, do daljnjega je ta tribina opasna za publiku. Na njoj su uočene pukotine na poprečnim gredama koje spajaju glavni nosivi sustav tribine. Na glavnim nosačima sa sjeverne strane istočne tribine uočene su veće pukotine i odlamanje zaštitnog sloja betona do glavne armature. Moguće je da su neke od tih pukotina postojale i ranije, ali sada su se na nekim mjestima povećale.”

“Posebice su problematična oštećenja kratkih konzola koje služe kao oslonci glavnih metalnih stuba koje vode na tribine. Na dosta mjesta došlo je do odlamanja većih komada betona. Na nekim mjestima došlo je i do većeg pomaka krakova stuba u odnosu na konstrukciju tribine. Taj je detalj posebno opasan zbog većeg broja gledatelja koji se služe tim stubama. Metalne stupove koji podupiru konstrukciju istočne tribine treba svakako detaljno pregledati jer se čini da se jedan od njih lagano izvio”, navodi izvor riječi Tomislava Kišičeka, profesora na Građevinskom fakultetu u Zagrebu koji kazuje i ovo:

“Istočnu tribinu treba svakako detaljno pregledati, napraviti projekt postojećeg stanja (tj. statičku i dinamičku analizu postojećeg stanja) i u skladu s time napraviti projekt sanacije i pojačanja konstrukcije, naravno ako se sve skupa to isplati.”

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Gospodin Kišiček naglašava da je istočna tribina opasna za gledatelje te da su posebno “opasne metalne stube koje vode na tribinu, a osim toga, i sama nosiva konstrukcija ima već spomenuta oštećenja.”

Navedena oštećenja, dodaje, moguće je sanirati. U pitanje, ipak, dovodi isplativost takvog zahvata.

Objašnjava i da “južna tribina nije pretrpjela nikakva vidljiva oštećenja, kao ni tribina terena Hitrec-Kacian, nosiva konstrukcija sjeverne tribine nije pretrpjela nikakva oštećenja.”

Dodaje:

“Na dilataciji između triju dijelova tribine došlo je do pomaka i proširenja dilatacije što je uzrokovalo otpadanje ploča s fasade tribine na Maksimirsku cestu te puknuće nekoliko stakala. Osim toga, sjeverna tribina je pretrpjela oštećenja u vidu pucanja žbuke na nekim pregradnim zidovima. Na konstrukciji pokretnih stuba (eskalatora) na uglu stadiona između sjeverne i zapadne tribine pojavile su se pukotine na spoju nosača međupodesta i zapadnog dijela konstrukcije. Konstrukcija zapadne tribine nije pretrpjela veća oštećenja. Na nekim dijelovima stare konstrukcije došlo je do pojave pukotina, odlamanja dijelova betona i otpadanja tih dijelova na ranije postavljenu zaštitnu mrežu. Međutim, sjeverna, južna i zapadna tribina stadiona nisu opasne za publiku nakon otklanjanja nedostataka uočenih brzih pregledom.”

Večernji list zaključuje da će Dinamo 17. lipnja kad dočekuje Slaven Belupo otvoriti za publiku vjerojatno samo sjevernu i zapadnu tribinu na koje bi trebali preseliti i pretplatnici s oštećenog dijela stadiona te da ʻMaksimirski stadion, bez uporabljive istočne tribine, dakako, više neće biti domaćin ni hrvatskoj reprezentacijiʼ.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.