Više od 6.500 imigranata umrlo je u Kataru otkako su počeli radovi za Svjetsko prvenstvo

Britanski The Guardian donosi porazne brojke o kršenju ljudskih i radnih prava

Svijet se promijenio; Michel Platini i Sepp Blatter izgubili su svoje položaje nakon što je otkrivena dubina njihovih poveznica s korumpiranim silama u europskom i svjetskom nogometu, ali katastrofalna odluka da se Kataru dodijeli domaćinstvo sljedećeg Svjetskog prvenstva i dalje je na snazi.

Britanski list The Guardian donosi porazne brojke o kolateralnoj ljudskoj šteti koja se povećava iz godine u godinu i koja služi kao mrlja na grbu svjetske nogometne organizacije. Više od 6.500 migrantskih radnika iz Indije, Pakistana, Nepala, Šri Lanke i ostalih zemalja umrlo je u Kataru otkako je ta zemlja dobila domaćinstvo za Mundijal, prije 10 godina.

Guardianovo istraživanje otkriva da je u prosjeku 12 radnika iz navedenih azijskih zemalja umrlo svakog tjedna od prosinca 2010., kada je FIFA dodijelila domaćinstvo Kataru. Podaci iz indijskih, bangladeških, šrilankanskih i nepalskih službenih izvora navode kako je 5.927 radnika u Kataru umrlo samo u periodu između 2011. i 2020. Pakistanska ambasada dodaje da je barem 824 radnika iz njene države poginulo između 2010. i 2020.

The Guardian napominje da je prava brojka smrtnih slučajeva, zapanjujuće, još i veća, budući da u nju trenutno nisu uključeni radnici iz Filipina, Kenije i još nekih zemalja, kao i brojka umrlih iz posljednjih mjeseca 2020.

Katar je u posljednjih 10 godina, otkako je osvojio domaćinstvo, započeo ogroman graditeljski projekt koji je gotovo u potpunosti posvećen infrastrukturi za Svjetsko prvenstvo koje bi se trebalo odigrati 2022. Osim sedam novih stadiona, Katar je pokrenuo izgradnju novih zračnih luka, prometnica, hotela i javnih prijevoznih infrastruktura.

Iako The Guardian napominje da smrti nisu kategorizirane kroz radna mjesta, vrlo je velika vjerojatnost da je većina preminulih radnika bila zaposlena upravo na izgradnji infrastrukture za Svjetsko prvenstvo.

Nick McGeehan, direktor aktivističke grupe FairSquare Projects koja se bori za radnička prava u zemljama Perzijskog zaljeva, smatra da je to neupitno:

“Ogromna proporcija migrantskih radnika koji su umrli od 2011. do danas nalazila se u Kataru isključivo zbog njegovog domaćinstva nadolazećeg Svjetskog prvenstva.”

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.