Vrhunac bilateralnih odnosa: Španjolci nas čekaju i u finalu rukometnog Eura

Španjolska - Slovenija 34-32

Hrvatski rukometaši u nedjeljnom finalu Europskog prvenstva u Stockholmu igrat će protiv Španjolske, branitelja naslova osvojenog prije dvije godine u Zagrebu, koja je u drugom polufinalu nadigrala Sloveniju s 34-32 (20-15).

Španjolci su se prvi put odvojili na tri pogotka prednosti u 19. minuti, što su do poluvremena povećali na +5 (20-15) i održavali do 54. minute. U samoj završnici Slovenci su stigli do zaostatka od jednog pogotka, ali je golom Alexa Dujshebaeva Španjolska zapečatila prolaz u svoje drugo uzastopno finale Europskog prvenstva, a ukupno šesto.

Za pobjedu Španjolaca najzaslužniji su bili Ángel Fernández, Raúl Entrerríos i Dujshebaev svaki sa po šest pogodaka. Strijelce Slovenije predvodio je Jure Dolenec sa sedam golova, a šest je postigao Blaž Janc.

Hrvatska je u prvom polufinalu pobijedila Norvešku s 29-28, ali tek u drugom produžetku. Finalni obračun Hrvatske i Španjolske u Stockholmu na rasporedu je u nedjelju, s početkom u 16 i 30 sati, dok će se Slovenija i Norveška za brončano odličje boriti već u subotu od 18 i 30.

Hrvatska je dosad osvojila pet medalja na europskim prvenstvima, srebra 2008. i 2010. te bronce 1994., 2012. i 2016. godine. Španjolci u svojoj trofejnoj riznici imaju naslov europskog prvaka s prošlog EP-a u Hrvatskoj, kad su u finalu nadigrali Švedsku, te još četiri srebra i dvije bronce.

Slovenija bila finalist 2004. kada je, kao domaćin EP-a, osvojila jedinu medalju, dok su aktualni svjetski viceprvaci Norvežani još uvijek bez odličja na europskim smotrama — 2016. godine su, u Poljskoj, izgubili utakmicu za broncu od Hrvatske.