Vrtuljak emocija u Malmöu: Hrvatska reprezentacija remizirala je s Danskom

Hrvatska - Danska 32-32

Odmah na startu drugog dijela natjecanja na Svjetskom rukometnom prvenstvu, Hrvatsku je čekao možda i najteži mogući izazov. Na rasporedu je bio dvoboj s dvostrukim braniteljem naslova Danskom, i to u utakmici u kojoj je pobjeda bila praktički imperativ, u lovu na četvrtfinale. Na kraju velikog sraza u Malmöu, Kauboji su remizirali (32-32) i samo ih tanka teorija drži u igri za nastavak natjecanja.

Već od samog početka je Hrvatska krenula s vrlo dobrom igrom, možda i suprotno svim očekivanjima. Pogotovo se to odnosi na Luku Cindrića, on je zaslužan za četiri od uvodnih pet pogodaka naše reprezentacije, i to sve bez promašaja. Do polovine prvog dijela se igralo u egalu, a onda se sastav pod vodstvom Hrvoja Horvata prvi put odvojio.

Točnije, nakon 8-8 je hrvatska reprezentacija napravila seriju od četiri pogotka te došla do značajnije prednosti. No, nije ni to predugo trajalo, jer su Danci odmah uzvratili i smanjili zaostatak na samo jedan gol. Okrenuli su se u tim trenucima svojim najboljim pojedincima, Mikkelu Hansenu i Mathiasu Gidselu. Tako se do odlaska na odmor igralo gol za gol, pa je Hrvatska nakon 30 minuta vodila sa 16-15.

Osim Cindrića, u tom su se periodu istaknuli i Marin Šipić te Filip Glavaš, obojica su na svom kontu imali po četiri pogotka. Potonji je s odličnom igrom u napadu nastavio i u drugom dijelu, u uvodnih 13 minuta igre je triput poentirao i praktički držao našu reprezentaciju na životu.

Izostala je, ipak, pomoć ostalih suigrača, pa je Danska u 41. minuti prešla u vodstvo, tek drugi put na ovoj utakmici. Opet je koban i vrlo raspoložen bio Mikkel Hansen, a vodu na mlin naših suparnika dala je hrvatska klupa, s dva posve nepotrebna isključenja. Jedno od njih bila je zbog pretjeranog prigovora, a druga zbog tehničke pogreške.

No, i uz sve te probleme, hrvatska reprezentacija uspjela se sabrati i opet doći do prednosti, za 27-26 je na ulasku u posljednjih 10 minuta zabio Ivan Martinović. Bio je to tada njegov četvrti pogodak, i on se priključio našim najboljim strijelcima, a proradili su i vratari, točnije Mate Šunjić.

Takav rasplet situacije značio je i neizvjesnu završnicu, u kojoj je Hrvatska sve do 57. minute diktirala rezultat i držala minimalno vodstvo. Tada se to preokrenulo i Simon Pytlick je pogodio za novu dansku prednost od jednog pogotka. Ubrzo je to, nakon posljednjeg Horvatovog time-outa, poravnao Šipić. Do kraja su još zabijali Hansen te Karačić, pa je i konačni rezultat bio posve izjednačen.

To baš i ne odgovara našoj reprezentaciji, koja do kraja ovog dijela natjecanja može skupiti najviše sedam bodova. Njeni glavni rivali u lovu na četvrtfinale su puno bliže tom ostvarenju, jer Egipat ih već ima šest, uz susret sa slabašnom Belgijom, dok su ih Danci skupili pet, a još ih čeka autsajder SAD. Hrvatska će sutra imati dan odmora, a onda ju u subotu od 18 sati čeka dvoboj s Belgijancima.