Warriorsi su, i to bez Duranta, izborili finale Zapada NBA lige. Zahvaljujući Curryju

Curry je ostao bez koša u prvom poluvremenu, a onda — uništio suparnika

“Jednostavno, pronaći ćemo nekog na klupi tko nam može dati 35 poena, dvije blokade, 11 skokova i devet asistencija”, plastičan je u opisu kako nadomjestiti ozlijeđenog Kevina Duranta bio trener Golden State Warriorsa Steve Kerr.

Izgovorio je Kerr te riječi po dolasku u Houston pred šestu utakmicu polufinala doigravanja Zapadne konferencije NBA lige, svjestan i sam da to neće biti nimalo lak posao. Jer, Durant je kroz ovosezonsko doigravanje nesumnjivo bio najistaknutija napadačka opcija momčadi koja je na putu do trećeg uzastopnog prstena prvaka i četvrtog u posljednjih pet godina.

Takvog igrača Kerr, jasno, na klupi nema, jer da ga kojim slučajem ima onda ga sigurno ne bi na klupi držao. Šestorica koju je koristio trener aktualnih prvaka odmarajući startnu petorku ubacila su u šestoj ukupno 33 poena — što je brojka koja je mrvicu ispod Durantova prosjeka u seriji protiv Houston Rocketsa — no vjerojatno nitko od njih neće danas dobiti značajniju medijsku pažnju. Ona će pripasti Stephenu Curryju. Opravdano.

Dva različita poluvremena Stepha Curryja

Baš nikad dosad kroz 102 odigrane utakmice doigravanja Curry nije prvo poluvrijeme završio bez koša. Nikad do šeste u Toyota Centeru gdje su ga domaćini sveli na čistu nulu. Unatoč dosad nezabilježenoj situaciji poražavajuće vijesti za domaćina stizale su sa semafora. Uz Curryjev učinak stajala je nula, a Rocketsi takvu situaciju nisu znali iskoristiti za prednost u prvom poluvremenu. Momčadi su na odmor otišle izjednačene pri rezultatu 57-57.

A onda – Curry.

S deset poena u trećoj i nevjerojatna 23 u zadnjoj četvrtini pokopao je nadu Houstona da promjeni neke odnose na Zapadu koji su postali pravilo. A pravilo je da Rocketsi budu eliminirani iz doigravanja kad se sudare s Warriorsima. Dokazuju to četiri takva primjera u posljednjih pet godina. Postoje još dva bitna pravila — prvo je da Curry ne zakazuje kad treba povući, a drugo da kad on povuče Warriorsi slave pobjedu.

Čak 33 poena u drugom poluvremenu dokazat će da nije podbacio, a podatak da njegov klub slavi u nevjerojatnih 87,9 posto utakmica doigravanja u kojima on ode na 30+ koševa prisnažit će drugo pravilo. Usput, u društvu 30-orice igrača koji su kroz barem 20 odigranih utakmica doigravanja ubacili minimalno 30 poena baš nitko nema takav postotak uspješnosti kao Curryjevi Warriorsi sa 29 pobjeda i tek četiri poraza.

Nepravedeno bi bilo izostaviti učinak Klaya Thompsona (27 poena) u plasmanu branitelja naslova u finale Zapada, ali i podvući da bi do 118-113 pobjede Warriorsi jako teško stigli da velik dio posla na obje strane terena nije odradio Andre Igoudala. Inače odličan obrambeni igrač, MVP finala iz 2015., dao je svoj obol i u napadu nižući trice (ubacio ih je pet iz osam pokušaja) i poene. Zaustavio se na 17.

Odmor za igrače Houstona

Rocketsima, kod kojih je James Harden ubacio 35, a Chris Paul 27 poena, sad slijedi odmor i novo razmišljanje o staroj temi — što napraviti da se momčad transformira u pobjedničku. Warriorsima, pak, prva utakmica finala Zapada protiv boljeg iz sedmog ogleda Denver Nuggetsa i Portland Trail Blazersa. Na rasporedu je početak finalne serije Zapada u utorak u Oaklandu i još je uvijek upitno hoće li istegnuće lista Durantove desne noge biti sanirano, odnosno hoće li on nastupiti u njoj.

S njim u rosteru Warriorsima bi bilo lakše, ali do pobjede se može i na drugačiji način, s vrućim Curryjem na parketu. Ne vjerujete? Dokazali su to puno puta, uostalom i prije no što im se Durant priključio u momčadi. Harden i društvo to mogu, i to još jednom, potvrditi.