Žilavi Žuti: Split se borio, ali je izgubio od Sparsa u prvoj utakmici doigravanja za ostanak u ABA ligi

Sarajevska momčad slavila je 76-70

KK Split danas je krenuo u doigravanje za ostanak u prvom razredu ABA lige. U dvoranu Gripe stigao je vrlo neugodni Spars iz Sarajeva, doprvak druge regionalne lige u košarci, a Žuti su u seriju krenuli s podrškom jednog jedinog Tonija Kukoča na tribinama. Ipak, relativno favorizirani Split naposljetku je izgubio rezultatom 76-70…

Domaći su ušli dobro u utakmicu, iskoristili otvarajuću gostujuću zbunjenost i poveli 11-5, no Spars se potom počeo vraćati i uspostavio primat. To je najvećim dijelom bilo ostvareno preko 21-godišnjeg Kenana Kamenjaša koji je u prvoj četvrtini ubacio čak 15 poena, a Splićani su u napadu ubilježili nekoliko vrlo pogubnih grešaka u dodavanju. Amar Gegić 10 sekundi prije kraja sjajno je pogodio tricu za Sparsovih plus sedam, no u sljedećem napadu istom mjerom odgovorio je prekaljeni Roko Ukić i postavio rezultat 22-26.

Štoviše, Split se u ostatku poluvremena postavio vrlo dobro i dosta uspješno odgovarao na Sparsove napade. Najviše je Žute u tom periodu gurao Marko Luković koji je ubacio nekoliko važnih trica i skupio 15 poena u prvoj polovici utakmice, no ukupno 11 izgubljenih lopti splitskog sastava bio je važan faktor za minus na semaforu. Spars je na predah tako otišao s vodstvom 49-46…

Žuti su početkom treće četvrtine došli na minus jedan i imali dva šuta za vodstvo, ali sarajevska momčad ponovno se uspjela odvojiti na plus sedam. Split se u tim trenucima općenito iznova vraćao i približavao Sparsu, no nikako nije uspijevao doći do vodstva: Marin Marić tri minute prije kraja treće dionice pogodio je za izjednačenje (58-58) i nastavilo se igrati koš za koš.

U posljednjih 10 minuta tako smo ušli s rezultatom 62-62, a sljedeći koš napokon je vratio prednost Splitu. Pogodio je tada Luković, no gosti su ostali na visokoj razini i odbijali prepustiti inicijativu Žutima. Spars se vratio u plus tri minute prije kraja kada je Ukić, u želji da spasi loptu, dodao Gegiću koji je polaganjem postavio 68-67, a Nejc Klavžar zatim je ubacio jednu od rijetkih sarajevskih trica. Poništio je to Toni Perković i vratio na minus jedan, no slovenski košarkaš potom je realizirao dva slobodna bacanja na drugoj strani.

Ključnu tricu za plus šest i 76-70 realizirao je Orelik Gediminas 40-ak sekundi prije završetka, a pokazalo se to i konačnim rezultatom. Podsjetimo, za ostanak u ABA ligi ili ulazak u istu potrebne su dvije pobjede, a Spars je današnjim slavljem došao na korak tome. Najbolji domaći strijelac bio je, naposljetku Luković s 19 poena, a isto toliko za goste je ubacio Kamenjaš.