Zlata vrijedan target man: Kieffer Moore donio je Walesu bod protiv Švicarske

U Bakuu je završilo 1-1

Nakon što je Italija jučer na otvaranju Europskog nogometnog prvenstva razbila groznu Tursku i slavila 3-0, u drugoj utakmici prvog kola grupe A svjedočili smo dvoboju Walesa i Švicarske u Bakuu. Polufinalist prošlog izdanja kontinentalne smotre ogledao se s potentnim izabranicima Vladimira Petkovića, a boljim se pokazala …

Postavka igre Roba Pagea, koji na klupi Velšana mijenja Ryana Giggsa, bila je vrlo jasna: njegova ekipa većinom je stajala iza lopte i čekala izlazak u kakvu kontru u prvom dijelu, a Švicarci su tada dominirali i u posjedu lopte i u prilikama. Međutim, prvu šansu zabilježio je Wales: u 15. minuti visoki Kieffer Moore tukao je glavom nakon ubačaja Daniela Jamesa, a Yann Sommer uspio je iskopati loptu ispod grede i odbiti je u korner.

Nakon toga, sve je bilo u znaku Švicarske: u 20. minuti Fabian Schär efektno je pokušao petom poslije kornera, a nekoliko prilika do predaha je upisao Haris Seferović. Međutim, Benficin napadač nije uspio pronaći put do mreže, a Velšani su tako na poluvrijeme otišli čiste mreže. Švicarska je, inače, u prvom dijelu uputila 11 udaraca na gol što je njezina najbolja statistika u tom periodu u prvim utakmicama nekog velikog natjecanja još od 1966. godine.

U četvrtoj minuti nastavka fino se za udarac izborio Breel Embolo i tukao po golu Dannyja Warda. Leicesterov vratar to mu je uspio skinuti, ali ne i šut koji je uslijedio iz posljedičnog kornera: ‘Gladbachov napadač nadvisio je čuvara u kaznenom prostoru te bez problema utrpao loptu u mrežu glavom, a Švicarska je stigla do sasvim zasluženog vodstva. Embolo je tako postigao svoj šesti gol u nacionalnom dresu, a pola ih je zabio spomenutim dijelom tijela.

Nedugo zatim švicarski ofenzivac je izveo još jedan sjajni dribling i uposlio Kevina Mbabua koji je s desne strane šesnaesterca bio neprecizan, a Wales je, pronašavši se u minusu, postao nešto angažiraniji prema naprijed.

Raspoloženi Embolo u 65. je minuti ponovno zaprijetio nezgodnim udarcem koji je prošao pored lijeve Wardove vratnice, a Wales je ipak došao na svoje u 74. minuti.

Nakon prekida lopta je odigrana u sredinu, a Joe Morrell lijepim je ubacivanjem u kazneni prostor pronašao target mana Moorea koji je poentirao te poravnao rezultat u Bakuu.

Dinamov Mario Gavranović nije se pronašao u prvoj postavi: u igru je ušao u 84. minuti te, činilo se, zabio za novo švicarsko vodstvo minutu kasnije. Ostao je napadač hrvatskog podrijetla zaboravljen na petercu, no VAR je opravdano poništio njegov zgoditak zbog čistog zaleđa. Dvije minute kasnije popularni Gavro opet je zapucao prema vratima, no ovaj put ne toliko opasno, a Ward je skinuo dobar Embolov pokušaj u 90. minuti.

Usprkos velikom švicarskom pritisku u posljednjim minutama Wales je uspio zadržati bod, a Moore će pogodak pamtiti dok je živ. Idemo dalje…