Blues bosutskih obala

Kako je Cibalia ostala bez budućnosti da bi spasila prvoligašku licencu

Zadnja izmjena: 8. srpnja 2017. Marko Mrkonjic/PIXSELL

Hrvatska nogometna liga je umjetnost preživljavanja u kaosu. Kao i toliko toga u nas, malo sve to skupa ima veze s odgovornim ponašanjem, dugoročnim planiranjem i zdravom logikom. Na cijeni je talent improvizacije i kreativnih rješenja, ali u tome kako steći osobnu financijsku korist, ne ispoštovati obveze, zaobilaziti zakon, odgoditi plaćanje…

RNK Split i Cibalia najsvježije su paradigme očajnog upravljanja nogometnim (i poslovnim) subjektima u Hrvatskoj. Riječ je o klubovima koji niti su bez tradicije niti malog značaja. Da ne ulazimo previše u dubinu, kažimo tek da se u Splitu formirao Tomislav Ivić – prvo za igračke, potom i trenerske karijere. Cibaliju je pak vodio Otto Barić.

Nisu ta dva kluba značajna samo zbog trenerskih i igračkih imena iz prošlosti. Igračkog talenta ne nedostaje niti u današnje vrijeme. U Splitu je na scenu proteklih sezona stupila generacija svojedobnih juniorskih prvaka s nekolicinom iznimno zanimljivih igrača, kao što su Kristijan Jakić, Božo Mikulić, Ivan Jukić, Frane Maglica… Cibalia je pak i iz drugoligaškog okruženja uspijevala proizvoditi zavidan broj kvalitetnih igrača u novije vrijeme, poput braće Mateja i Josipa Mitrovića, Darija Župarića, dvojice Interovih Jakova, Filipovića i Puljića, mlade Hajdukove uzdanice Jurice Bajića

Borba za deveto mjesto i ostanak u HNL-u vodila se do posljednjeg kola. Omogućio ju je Split ozbiljnom rezultatskom krizom u završnici sezone. Izgubili su Splićani svih pet posljednjih utakmica. Vinkovčani su usporedo s time ostvarili po dvije pobjede i remija, uz jedan poraz. U posljednjih osam kola Split je osvojio ukupno dva boda, Cibalia 10 više. Kroz uspješne dokvalifikacije protiv drugoplasiranog sastava 2. HNL, HNK Gorice, Cibalia je izborila ostanak. Ta tri boda viška nad izravnim konkurentom, te dvije dodatne očekivane pobjede, sada bi trebalo tretirati uspjehom i herojskim postignućem.

“Poslije pobjede nad Goricom”, reći će sad već bivši predsjednik kluba Miroslav Gagro, “slavilo se pet dana. Iako se možda nije trebalo…”

Naravno da se nije trebalo, kad je svakom razumnom jasno da perspektiva Cibalije nije ništa vedrija niti išta više obećava sad kad se ostalo, umjesto da se ispalo.

Kad stasa nova generacija neisplaćenih

U vinkovačkome se nogometnom klubu već godinama, kao u onome lijepom filmu o nedalekoj Bosni i sevdahu, živi za tren, za sada, za danas. Sjediš u mehani, piješ jutarnju rakiju i pretačeš iz praznoga u šuplje. Što će biti sutra, ne zna se i nije pretjerano važno. Dobri Bog već će nešto dati.

U svibnju prošle godine momčad se junački borila i izborila prvu ligu, finiširajući, baš kao i protekle sezone, ispred Šibenika u posljednjim sekundama drugoligaške utrke. Uprava se, na čelu s predsjednikom Gagrom, paralelno borila s konačnim rokom za licenciranje, odnosno nemalim financijskim dugovanjem. Da u posljednji čas nije uplaćena obveza iz predstečajne nagodbe od 700.000 kuna i da bivši igrač Josip Milardović nije pristao potpisati tko zna koju odgodu vlastite tražbine, Vinkovčani bi s izborenim prvim preselili u četvrti rang natjecanja.

“U pola godine primili smo jednu plaću”, pripovijedao je jesenas Jakov Filipović, koji se spasio prelaskom u zaprešićki Inter. “Držala nas je na okupu trka za prvu ligu. Kada smo je izborili, znao sam da moram otići.”

Godinu dana kasnije, identični scenarij.

Predsjedniku Gagri opet nedostaje, sada milijun kuna da bi podmirio dužničke obveze neophodne za postupak licenciranja za sezonu 2017./18.. Igrači opet ulaze u štrajk. Odbijaju putovati na pripreme na Kupres. Odbijaju potpisivati nove ugovore dok im se duguje za stare. Iz kluba ih traže suglasnost za nove odgode plaćanja. Da postanu sad već druga, ili treća generacija igrača koji čekaju zaostale plaće. Tako da iduće godine u ovo vrijeme, kad stasa nova generacija neisplaćenih, odgode mogu biti tražene od njih.

Jer ne igraju igrači za Cibaliju iz ljubavi, časti i za plaću. Igraju iz ljubavi, časti i za dugove.

Istovjetnim je modus operandi imao i po njemu funkcionirao RNK i njegov predsjednik Slaven Žužul. Odgađao je obveze do krajnjih rokova i zadnjih instanci, sve kako bi kupovao vrijeme i pokušavao iskamčiti pokoji oprost duga, kao u slučaju Zorana Vulića. Nije bilo mjeseca u godini a da klubu nije prijetila suspenzija iz prvenstva zbog dugovanja – ili prema bivšim igračima poput Tomislava Dujmovića, ili prema klubovima iz kojih su dovođeni igrači poput Istre 1961, koja se načekala odštete i za Henrija Bellea, i za Slavka Blagojevića, i za Juru Obšivača.

Vazalski odnos i devastirani resursi

Onaj milijun neophodnih kuna proteklih je dana skupljen. Javna je tajna da su zato zaslužna dva Cibalijina prvoligaška konkurenta, Dinamo i Osijek. Zagrepčani su zakaparili Luku Kukriku, a Osječani Zvonimira Filipovića. Obojicu ih njihovi budući klubovi ne trebaju i prilično je upitno hoće li ih ikad trebati. Izvjesno je samo da se takvim transakcijama Cibalia dovodi u vazalski odnos spram konkurenata, što nije i nikako ne može biti dobro.

Upućeni kažu da je posljednjih mjeseci iz Cibalije u Osijek preselilo 20-ak nogometaša svih uzrasnih kategorija

Po istom je principu Dinamo prošlog ljeta otkupio Filipa Uremovića. Zasad nije očigledno što je Dinamu interes u takvim akvizicijama. Kad je u pitanju Osijek, sve objašnjavaju događanja u Cibalijinoj školi nogometa. Upućeni kažu – a bila je to i tema televizijske emisije Niski start na Vinkovačkoj televiziji, u kojoj je prije dva tjedna gostovao tadašnji predsjednik Gagro – da je posljednjih mjeseci iz Cibalije u Osijek preselilo 20-ak nogometaša svih uzrasnih kategorija.

Osječki skauti na tjednoj su bazi pohodili treninge mladih vinkovačkih nogometaša. Roditeljima su nudili subvenciju prijevoza u iznosu od 2.500 kuna, te brigu i skrb o djeci u trenucima boravka u Osijeku, na treninzima, utakmicama i putovanjima na turnire. Desetine Vinkovčana trčat će tako terenima sportskog kompleksa na osječkom Pampasu kad ovaj uskoro bude sagrađen uz neobično izdašnu pomoć mađarske vlade. Cibalijini su resursi iz škole nogometa devastirani. Klub je ostao bez budućnosti.

Zanimljivo je da je prije opisanih intervencija sa strane u optjecaju je bio plan kojim bi HNS jamčio za dva milijuna kuna kredita. Kad je isti pogreškom predsjednika Gagre publiciran u medijima, izazvao je bijesnu reakciju javnosti – posebice navijača NK Varteksa, kojem HNS svojedobno nije želio pomoći pri identičnom problemu. Na kraju se od akcije odustalo.

U prošloj je sezoni kroz Cibaliju promarširao 41 profesionalni nogometaš. Neki od njih nisu odigrali niti minute, a primali su na posudbama u niželigaškim klubovima i do 13.000 kuna neto-plaće. Netko će reći: vidiš kako se od nogometa i danas lijepo može živjeti. Netko drugi bi, međutim, mogao posumnjati da se radi od dobroj staroj praonici novca.

Nešto slično kao ljeta 2013., kada su, čak i prema Transfermarktovim podacima, transferi Darija Župarića, Marka Dabre i Mateja Mitrovića napunili vinkovačku blagajnu s više od milijun i pol eura. Niti godinu dana nakon toga, tadašnji predsjednik kluba Zvonimir Hodak pokreće zahtjev za otvaranje postupka predstečajne nagodbe, upisujući na crticu o obvezama dužnika iznos od 10,5 milijuna kuna.

Ozbiljni čovjek Tomo Bobek

U međuvremenu se pristup financijskim izvješćima uskraćivao čak i malim dioničarima te zainteresiranim investitorima, poput Borisa Živkovića, Marija Stanića i Gorana Vlaovića, koji partnerski zastupaju navodno makedonske ulagače s londonskom adresom. Istodobno, Gradsko je vijeće, jer Grad je većinski vlasnik kluba sa 71 posto dionica u vlasništvu, prošlogodišnje financijsko izvješće kluba dva puta odbijalo zbog ogromnih, a nerazjašnjenih stavki na strani izdataka, te je isto do današnjeg dana ostalo neusvojeno.

Čisti je to šokački blues koji naizmjenično, gore-dolje, već godinama, a možda i desetljećima, teče obalama Bosuta. Malo toga naslućuje da će se vinkovačka muzika tuge okrenuti u ritam veselog bećarca. Pa ipak…

Od srijede Cibalia ima novog predsjednika.

Riječ je o Tomi Bobeku, uglednome vinkovačkom poduzetniku, nogometnom zaljubljeniku, višestrukom donatoru, pa čak i malom (kroz vlastitu tvrtku) dioničaru kluba. Najavio je da će kroz koji dan izaći s definitivnim datum isplate zaostalih igračkih potraživanja te da će ista biti sanirana u rekordno brzom roku. Njegova najava, kao i samo ustoličenje, zasigurno će pozitivno djelovati na nepovjerljive igrače te će velika većina njih, koja ovog trenutka trenira bez važećih ugovora, pristati na produljenje suradnje s momčadi trenera Mladena Bartolovića.

Iako isprva nije bio zainteresiran, na angažman su Bobeka nagovorili gradski oci na čelu s novim gradonačelnikom Ivanom Bosančićem. Upućeni kažu da je riječ o ozbiljnom čovjeku s ozbiljnom poslovnom praksom, koji si nikad nije dopuštao financijske ekshibicije. Trebat će mu puno kontrole i regulacije da ispravi štetu koju su klubu nanijele upravljačke garniture iz proteklih mandata.

Za početak, za prvog si je suradnika i glavnog operativca uzeo dosadašnjeg prethodnika Miroslava Gagru. Pa nek’ mu je sa srećom.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.