Dinamo je (možda) mogao više

Prvi dojam: Kopićeva je momčad imala svoje šanse, čak prilično dobre šanse, ali ih nije iskoristila

Zadnja izmjena: 18. veljače 2022.

Onaj udarac iz daljine, za Mislava Oršića toliko tipičan i nebrojeno puta prokušan, bio je simbolička izjava namjere unutar prvih 10 minuta susreta. Dinamo je najavio da, bez obzira na sve, nije impresioniran i da je spreman žestoko se boriti, štono se kaže — potući. Vidljivo je to bilo u izlascima u blok, ali i u preuzimanju inicijative s loptom u nogama.

OK, ovo je Sevillin dom i Europa liga njen je domaći teren; ekipa puna iskusnjara i krcata znalcima, promućurni trener i, koliko smo mogli vidjeti, neupitna motivacija sve su stvari koje idu u prilog domaćima, ali Dinamo ima dovoljno europskih utakmica u nogama, dovoljno uspjeha i bitaka iza sebe da bi i u ovakav dvoboj ušao napunjen samopouzdanjem, siguran u svoje mogućnosti i riješen da napravi sve što je u njegovoj moći kako bi izborio rezultat.

Sve to ponekad može učiniti razliku ili bar donekle nadomjestiti realni jaz u kvaliteti između dviju momčadi. No, za to se trebaju poklopiti još neke stvari; prije svega ne smije biti ‘crnih rupa’ u igri ni pojedinaca koji nisu na razini ostatka kolektiva te predstavljaju primjetne slabe točke, jer i jedno i drugo će kvalitetnija i iskusnija momčad u pravilu prepozati i kazniti.

Iako su mu nedostajali igrači koji su mogli biti važni u ovakvoj utakmici — Josip Mišić, Luka Ivanušec — Dinamo je nalazio načina da dođe do Sevillina šesnaesterca i ozbiljno zaprijeti domaćinu. S druge strane, Kévin Théophile-Catherine je u prvom poluvremenu dobio samo jedan od svojih šest duela; pored Arijana Ademija i Amera Gojaka domaći su po triput prošli driblingom (do kraja utakmice pet puta); Dominik Livaković napravio je penal, primio jedan pomalo nespretni gol; Deni Jurić u mrtvoj šansi s par metara od cijelog gola pogađa ravno u ležećeg golmana; Bruno Petković oklijeva s ključnim dodavanjem, troši energiju na prenemaganje i koškanje sa suparničkim igračima.

Dinamo je iskazao previše pojedinačnih slabosti da bi iz ovakve utakmice izvukao više

Sve to, uz još poneku izgubljenu loptu u nezgodnom trenutku, uz sudačku, hm, nesklonost, uz — ako hoćete — i nedostatak sreće, može učiniti još veću razliku i učinilo je. Dinamo je, uostalom, u pet minuta nakon svog izjednačenja primio dva gola i od sjajnih 1-1 pao na 3-1 za poluvrijeme.

Dinamo je mogao napraviti više. Definitivno je za to imao potencijal u pristupu i u osnovnom taktičkom okviru Željka Kopića koji je generalno dobro postavio igru, iako je poneko individualno rješenje u selekciji momčadi sigurno bilo upitno, ili se barem takvim pokazalo. Ovo spomenuto gore su izdvojeni detalji izvučeni iz konteksta koji ne mogu biti podloga ni za kakvu ozbiljnu analizu, ali poanta je u tome da nije bilo nekog velikog sistemskog razloga za poraz. Ovaj je rezultat prije svega posljedica dviju stvari: pojedinačnih slabosti i(li) nepovoljnih okolnosti kojih se nakupilo dosta, kao i jednostavne činjenice da je Sevilla naprosto puno bolja momčad koja zna iskoristiti i sačuvati prednost.

To je dodatno potvrdila u drugom poluvremenu kad je preuzela veći postotak posjeda lopte, nakon korekcija s klupe i smirila igru te stvari privela kraju. Dinamo je iskazao previše pojedinačnih slabosti da bi iz ovakve utakmice izvukao više, i to u sve tri linije, a ovaj put je zakazao čak i inače vječito pouzdani kapetan Ademi, koji je u sredini terena izgubio čak osam od svojih 10 izravnih duela. Sredina je definitivno bila Dinamov meki trbuh, ali možemo na gledati i kao ukalkulirani rizik ili, vjerojatno puno točnije, nužnost — jer nekih drugih jakih opcija na klupi nije niti bilo.

Usprkos svemu tome — a toga je zapravo jako puno — Dinamo je imao svoje šanse, čak prilično dobre šanse, ali ih nije iskoristio. Pao je ovaj put onako kako je padao u godinama prije svog konačnog i dugo čekanog europskog proboja: onako da poslije utakmice imamo dojam kako sam sebi otežao posao i da je mogao više.

Je li uistinu mogao, može li sa Sevillom? Teško, ali ostavimo konačni odgovor za uzvrat.