Doktor driblinga

Kaoru Mitoma zapravo je magistar, ali u Brightonu sprema disertaciju

Zadnja izmjena: 29. siječnja 2023.

Brighton and Hove Albion je hit momčad Premier lige, a njen najnoviji hit igrač je Japanac Kaoru Mitoma. On je preuzeo neočekivano velik dio napadačkog tereta pod trenerom Robertom De Zerbijem i u posljednjih pet utakmice je zabio triput te jednom asistirao, ali njegov driblerski učinak je ono što ga čini dodatno zanimljivim. Ove sezone je, prema Optinim podacima, drugi najbolji dribler u ligama Petice, iza ni manje ni više nego Lionela Messija, i to kada je riječ o najzahtjevnijoj zoni za driblanje, a to je ona unutar suparničkog šesnaesterca. Podatak je još impresivniji ako uzmemo u obzir da je Mitoma veći dio sezone proveo kao zamjena.

Narodski rečeno, Mitoma lagano postaje doktor driblinga, i to u najjačoj ligi na svijetu. No, formalno rečeno, Mitomu treba preciznije oslovljavati magistarskom titulom, jer je za doktorsku disertaciju očito naumio najprije odraditi terenski istraživački rad. Naime, Mitoma nema samo sveučilišnu diplomu, već je tema njegova diplomskog rada bila ni manje ni više nego Proces driblinga.

Za ekipu Sveučilišta u Tsukubi igrao je sve do preklani, i to nakon što je s 18 godina odbio potpisati profesionalni ugovor koji mu je nudio prvoligaški klub Kawasaki Frontale. Mitoma je ukazao na probleme koje su određeni mladi igrači imali pri tranziciji u seniorski nogomet, a i htio je učiniti svoju obitelj ponosnom tako što će prvo završiti fakultetsko obrazovanje. Prvu je seniorsku utakmicu tako odigrao 2020.

Tradicija sveučilišnog nogometa u Japanu na neki je način i temelj tamošnjeg nogometa. Do 1992. i oformljavanja profesionalne lige princip nogometnog razvoja počivao je na sveučilištima koja imaju niz dobro organiziranih sportskih sekcija iz kojih bi pojedinci eventualno napredovali do sustava JSL, amaterskog natjecanja koje se sastojalo uglavnom od ekipa pod sponzorstvom velikih kompanija, najčešće iz auto industrije u kojoj bi se studenti zapošljavali po završetku školovanja.

Mitoma je iskoristio priliku i dodatnu uzbudljivu dimenziju u ionako već jako uzbudljivu i zabavnu ekipu kao što je ova Brightonova

Profesionalizacijom nogometa dinamika se promijenila, ali temelj je ostao isti; jedan od glavnih postulata tog razvoja je — osim manjka ovisnosti o općem interesu kompanija za održavanje tih svojih amaterskih sekcija — odbijanje franšiznog modela koji su Japanci putem bejzbola uvezli iz SAD-a i oslanjanje na lokalnu grassroots zajednicu. Najčvršća poveznica s lokalnom zajednicom bila je upravo kroz lokalna sveučilišta, iako su mnogim klubovima glavni sponzori i dalje velike tvrtke.

Ta je poveznica, logično, rezultirala značajnom brojkom visokoobrazovanih profesionalnih nogometaša. Niz japanskih reprezentativaca, koje smo pobliže upoznali nakon njihovog ogleda protiv Hrvatske na Svjetskom prvenstvu, imaju sveučilišne diplome. Dapače, baš kao i Mitoma, dobar dio njih povezao je sport i visoko obrazovanje kroz niz tema koje su akademski obrađivali.

Adaptacija na Europu

Na turniru u Rusiji 2018. upoznali smo Makota Hasebea, i dalje aktivnog veteranskog stopera u Eintrachtu iz Frankfurta, koji je, nadahunut radom Friedricha Nietzschea, i sam napisao filozofski rad pod nazivom Red duše. U momčadi iz Katara strši primjer Yute Nagatoma, koji je 2007. diplomirao političku ekonomiju na Sveučilištu u Meiji, gdje su dipomu stekli mnogi visokorangirani japanski političari, a napisao je i dvije knjige u tom polju. Kapetan Maya Yoshida je iste godine kad i Nagatomo upisao prestižno Sveučilište Waseda, koje je završio iako je u međuvremenu ostvario transfer u Europu, dok su akademci i Miki Yamane i Junya Ito.

Mitoma je kasno ušao u svijet profesionalnog nogometa, ali ona inicijalna bojazan o adaptaciji na njega koju je imao kao diplomac pokazala se promašenom. U Frontaleu je u 62 nastupa zabio 30 golova i dodao im 20 asistencija, a s japanskom olimpijskom selekcijom osvojio je i broncu na Olimpijskim igrama, gdje je zabio Meksiku u utakmici za treće mjesto. Mitoma je bizarno tvrdio kako je ondje “potvrdio svoj strah oko manjka igračke kvalitete”, i da mu je ta bronca poslužila da “uči iz strahova i koristi ih za razvoj”.

S tim se očito nisu slagali globalno priznati Brightonovi skauti, koji su ga tu podcrtali i uvjerili klub da mu ponudi četverogodišnji ugovor.

No, druga bojazan oko japanskih igrača je adaptacija na novu sredinu i novu kulturu, što im često zna biti prepreka. Iako je Mitoma od dječačkih dana sanjao nastupe u Europi, engleski nije znao ni beknuti, pa je Brighton odlučio kako je najbolje da tu adaptaciju prođe u redovima Union Saint-Gilloisea, hit-momčadi belgijske lige čiji je vlasnik Tony Bloom, ujedno i Brightonov vlasnik. Ondje je uspješno prošao novi korak u svojoj adaptaciji: kako kulturološkoj — iako je, priznaje, bio šokiran hranom i neurednošću suigrača — tako i nogometnoj, zbog čega je Graham Potter insistirao na ranijem povlačenju s posudbe.

Inicijalno je i dalje imao problema sa sporazumijevanjem, iako mu je u Belgiji pomoglo to što je, pod Brightonovim sustavom, svlačionica bila izrazito internacionalna. Ali je u Brightonu govorio svojim akademskim jezikom, a to je kombinacija izvanserijskog driblinga i završnice. Ovih pet golova — od kojih je dvaput zabio Arsenalu, u EFL kupu i u Premier ligi — ne zvuče senzacionalno sve dok ih ne postavite u kontekst da je kao starter krenuo u tek devet ovosezonskih utakmica.

Primjer sunarodnjacima

Osim one činjenice da od njega među elitnim nogometašima u srcu suparničke obrane uspješnije dribla samo Messi, Mitoma je ujedno i treći igrač Premier lige po ukupnom broju uspješnih driblinga na 90 minuta provedenih u igri. Također je jedini u ligi među top 10 igrača i po golovima iz otvorene igre, kao i po asistencijama na prosjeku od 90 minuta, što je impozantna kombinacija za rookie sezonu u ovakvom okruženju.

Debitirao je tako što je u kolovozu zamijenio Leandra Trossarda u utakmici protiv Newcastlea; frekvencija njegovih nastupa povećavala se kako je postajalo izvjesnije da će pouzdani Belgijanac ove zime napustiti klub, što se sada i dogodilo. Mitoma ne samo da je iskoristio ove pojedinačne prilike koje je dobivao — a dodatnu je pozornost, dakako, privukao i nastupima na Svjetskom prvenstvu i asistencijom protiv Španjolaca za prolaz skupine — već je uspio unijeti i dodatnu uzbudljivu dimenziju u ionako već jako uzbudljivu i zabavnu ekipu kao što je ova Brightonova.

A najbolje je što od njega tek možemo očekivati velike stvari sad kad više nije samo late bloomer, kako ga u današnjem nogometu oslovljavaju zbog tog prolongiranog prelaska u profesionalne vode, iako je tek na pragu 26. rođendana.

Mitoma je priznao kako je temu za diplomski rad odabrao kako bi istovremeno locirao detalje koji bi mu mogli pomoći u daljnjem razvoju svog driblinga, ali i znajući da bi je mogao dovoljno dobro razraditi za najvišu ocjenu. To je uključivalo sate i sate provedene s GoPro kamerom na glavi, na treninzima i trening-utakmicama, sve kako bi analizirao svaki trzaj na širokom i uskom prostoru. Taj rad sada stoji na počasnom mjestu u galeriji Sveučilišta u Tsukubi kao primjer novim generacijama studenata.

On je istovremeno i primjer svim mladim japanskim nogometašima, pogotovo onima koji su, baš poput njega, nesigurni u svoje sposobnosti. Što se tiče akademskog napretka, Mitoma je svakako već na pragu titule doktora driblanja, samo što svoj rad sad razrađuje na travnjacima Premier lige.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.