Filip Kostić: Šansa za besmrtnost

Srbin briljira u Eintrachtu, a sad ga čeka i prilika za europski trofej

Zadnja izmjena: 12. svibnja 2022.

Eintrachtovu je europsku povijest obilježilo pet utakmica. Dvije su završile pobjedom, jedna slavnim porazom. Trenutna Eintrachtova generacija dodala je na taj popis nedavni trijumf na Camp Nouu, a uskoro će, 18. svibnja u Sevilli, imati prilike ostaviti svoj trag u kolektivnom pamćenju kluba iz Frankfurta.

Prva od tih povijesnih utakmica igrala se u travnju 1960., kad je Eintracht u polufinalu Kupa prvaka ispred 75.000 na Waldstadionu sa 6-1 pomeo Rangers, isti onaj Rangers koji ga sljedeći tjedan čeka u finalu Europa lige. Druga, možda još i impresivnija, odigrala se na Ibroxu, gdje je Eintracht pobijedio sa 6-3 i plasirao se u finale. Treća, u finalu, kad su Ferenc Puskás i Alfredo Di Stéfano zabili Eintrachtu sedam komada i donijeli europski naslov Real Madridu. Tih se godina Kraljevima nitko u Europi nije mogao suprotstaviti. Eintrachtovi su nogometaši u Frankfurtu postali besmrtni samo zbog činjenice da su protiv najvećeg svjetskog kluba igrali za najveći klupski trofej.

Četvrta utakmica odigrala se, naravno, u uzvratu finala Kupa UEFA 1980. Eintracht je prethodno izgubio 3-2 na Bökelbergstadionu, starom zdanju Borussije Mönchengladbach, ali je onda kod kuće pobijedio 1-0 i osvojio svoj prvi i zasad jedini europski trofej.

Bundesligaš je ove sezone do finala Europa lige došao nakon što je u dvije utakmice bio bolji od West Ham Uniteda, ali slavlje u Barceloni protiv mlade i nabrijane Xavijeve momčadi stavilo je najveći pečat na njegovu europsku kampanju. A u sredini te utakmice, usred buke desetaka tisuća gostujućih navijača, bio je igrač koji je ove sezone najbolji u njegovim redovima.

Kostić je bek koji iznosi loptu i dribla, krilo koje prima dodavanja u kaznenom prostoru. Kreator i branič, golgeter i trkač

Filip Kostić sudjelovao je u svim pogocima u utakmici koju je njegova momčad dobila 3-2 i prošla u polufinale. Prvo je zabio s bijele točke, onda asistirao Rafaelu Borréu i na kraju zabio iz igre gol koji će u konačnici, s obzirom na to da je Barcelona na samom kraju zabila dva gola, osigurati prolaz. Njegov drugi gol na neki način predstavlja sve vrline koje Kostić kao igrač posjeduje: pozicijsku inteligenciju na lijevom boku kojom rasteže obrane, prvi dodir koji otvara prostor i odmjeren, precizan udarac ljevicom.

Kostić je ove sezone Eintrachtov heroj u Europi; srušio je Barcelonu i skupio tri pogotka i pet asistencija u 11 utakmica u natjecanju. Da nije bio ozlijeđen kad je Eintracht u studenom putovao u Atenu na megdan Olympiakosu, vrlo vjerojatno bi odigrao baš svaku minutu u Europa ligi.

Hibridna uloga

Eintrachtova se zvijezda nije pojavila niotkud. Ovo je Srbinu četvrta sezona u Frankfurtu u koji je došao nakon što je, u šest godina nakon odlaska iz matičnog kragujevačkog Radničkog, igrao za tri kluba: Groningen, Stuttgart i HSV. U svojoj prvoj sezoni u Eintrachtu pomogao je klubu doći do polufinala Europa lige i na korak do plasmana u Ligu prvaka — Eintracht je za četvrtim mjestom u Bundesligi zaostao tek četiri boda. Zabio je 10 golova i podijelio 13 asistencija u svim natjecanjima. U sljedećoj sezoni bio je još bolji: 12 pogodaka i čak 21 asistencija u 51 nastupu. Prošle je sezone zabio ili asistirao 21 put, a ove je, zasad, ponovio to postignuće.

Kostić je na neki način logičan produkt suvremenih nogometnih trendova — krilo koje može igrati u oba smjera, sudjeluje jednako u kreaciji i završnici kao i u obrani i posjeduje tehničku dotjeranost bez koje je gotovo nemoguće uspjeti na najvećoj razini. Uostalom, kao i bez sigurnosti pod pritiskom. Njegovi juriši po lijevom boku, od vlastitog pa sve do suparničkog kaznenog prostora, apsolutno su vitalni za napadačku strukturu ekipe.

“Filip ima nevjerojatnu mogućnost uočavanja slobodnog čovjeka u sredini, čak i kada je pod najvećim pritiskom i tehničku kvalitetu da ga pronađe dodavanjem”, kaže njegov trener Oliver Glasner.

U Glasnerovu Eintrachtu, Kostić igra nešto između beka i krila na lijevom boku i zadužen je ne samo za održavanje širine u geometriji momčadi, već i za prenošenje lopte i zatvaranje lijevog boka u obrani s trojicom stopera. S obzirom na hibridnost njegove uloge, nije jednostavno tumačiti njegovu statistiku, ali nema sumnje da je trenutno jedan od najboljih igrača na lijevom boku u Bundesligi. Usporedimo li njegove brojke s najboljim lijevim bekovima u ligama Petice, trenutno je u samom vrhu prema svim kategorijama: postiže 0,15 gola po utakmici (prema tome spada u sedam posto najboljih u pet najjačih europskih liga), 0,11 očekivana gola (pet posto najboljih), 2,06 udarca, 0,37 asistencija, 0,33 očekivanih asistencija i 4,19 akcija koje rezultiraju udarcem (u svim tim kategorijama nalazi se u jedan posto najboljih).

Za njegovu ulogu u Eintrachtu bitno je i iznošenje lopte, a tu također spada među pet posto najboljih po progresivnim nošenjima, dodirima u kaznenom prostoru i primljenim progresivnim dodavanjima. Potpuno u skladu s tendencijama modernog nogometa, Kostić je igrač s, recimo to tako, krizom identiteta: bek koji iznosi loptu i dribla, krilo koje prima dodavanja u kaznenom prostoru. Kreator i branič, golgeter i trkač.

Njegova transformacija iz pomalo sebičnog krila u jednog od najboljih wingbackova počela je pod Adijem Hütterom, koji je postavio temelje sadašnje Eintrachtove momčadi sa svojim fleksibilnim i intenzivnim sustavom 3-5-2/5-3-2. Međutim, igrač koji je srušio Barcelonu u njenom domu postao je zahvaljujući svom pametnom radu i prilagodbi na momčadski kontekst.

Što slijedi?

U fazi posjeda njegova je uloga raširiti teren i izolirati suparničkog braniča u situaciji jedan-na-jedan, centrirati ili, u slučaju da njegova momčad brzo mijenja stranu, otvoriti se na lijevu nogu i pucati; upravo je tako zabio treći Eintrachtov gol na Camp Nouu. U fazi bez lopte, Kostić s trojicom bekova stvara blok od petorice obrambenih igrača. Sudjeluje u presingu, trči u kontru s loptom ili kao podrška i općenito prednjači nevjerojatnom radnom etikom u oba smjera.

Ništa od toga nije promaklo ni izborniku Draganu Stojkoviću, kod kojega je neprikosnoven starter; odigrao je svaku utakmicu za Srbiju u posljednjem ciklusu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i nema sumnje da će i u Kataru igrati jednu od glavnih uloga u nacionalnom dresu. Iako će uoči Mundijala navršiti 30 godina, nije izvjesno da će ga dočekati kao Eintrachtov nogometašima. Potražnja za takvim igračima na poziciji lijevog wingbacka uvijek postoji i na višoj razini, pa je pitanje hoće li ga Eintracht moći zadržati ako nakon još jedne odlične sezone krenu upiti i ponude.

No, prije toga slijedi mu prilika da u Sevilli postane jedan od Eintrachtovih besmrtnika.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.