Je li Bender pogriješio?

CSKA ga je želio, ali on je odlučio ostati u NBA ligi

Zadnja izmjena: 1. kolovoza 2019. Ilustracija Vladimir Šagadin/Getty Images

Ovog je ljeta europski košarkaški mercato zanimljiviji nego proteklih godina, kada smo uglavnom gledali odljev svega najboljeg u NBA. Doduše, i ovog su se mjeseca pojedini igrači odlučili na taj iskorak (Nicolo Melli, Marko Gudurić), ali nitko za kim ćemo previše žaliti, pogotovo kada pogledamo tko je sve krenuo u suprotnom smjeru: Miloš Teodosić (Virtus Bologna), Nikola Mirotić, Alex Abrines (obojica Barcelona), Greg Monroe (Bayern), Shelvin Mack (Milano), Kostas Koufos (CSKA).

Trebalo bi toga biti još u idućim tjednima — Maccabi je u pregovorima s Omrijem Casspijem, a CSKA s Jeremyjem Linom. Ruski je velikan na meti imao i hrvatskog reprezentativca Dragana Bendera — praktički je sve bilo dogovoreno, ali ispostavilo se da je to bio pucanj u prazno. U posljednjim trenucima stigao je poziv iz Bucksa i čini se da će da mladi krilni centar sljedeće dvije sezone, umjesto u Moskvi, provesti u Milwaukeeju.

Koliko god se prelazak u momčad koja je u najužem krugu kandidata za NBA titulu na prvu čini kao sjajan potez, moj je dojam da je Bender teško pogriješio.

Njegov glavni problem najbolje je opisao njegov bivši trener Igor Kokoškov: “Ovo je liga ekstrema. Morate biti ekstremno dobri u barem jednom segmentu igre ako želite uspjeti ovdje, a to kod Bendera nije slučaj”, rekao je brutalno iskreno o svom igraču te potom poentirao: “Kada je došao ovdje, bio je praktički na razini G League igrača. Definitivno je preskočio neke korake u karijeri i sada mora što prije izrasti iz dječaka u muškarca.”

Bender svim silama želi dokazati da mu je mjesto u najboljoj ligi na svijetu, ali ostanak u njoj po svaku cijenu nije jedini način na koji to može ostvariti

Ubrzo nakon toga Sunsi su odlučili ne aktivirati posljednju sezonu njegova ugovora, stoga je Bender protekle godine imao ulogu ‘lijevog smetala’. Na gotovo pola susreta uopće nije ulazio u igru; uskakao je samo po potrebi, a u tom vremenu na parketu nije uspio pokazati Kokoškovu da je u krivu. I tako je protratio čitavu sezonu, što je navelo mnoge da se zabrinu za njegovu budućnost.

Ali dobro, nije još bilo vrijeme za paniku, tek mu je 21 godina. Usprkos sve brojnijim sumnjičavcima, još uvijek se stigne od njega napraviti velik igrač, igračina čak, ali zato više nema prostora za krive odluke. I što on naposljetku napravi?

Rusi se ne šale

Dakle, u svom onom metežu kada se u prvih par dana prijelaznog roka sklopila gomila ugovora, njega nije bilo ni na mapi. Naprosto, NBA klubovi ga doživljavaju kao bust, visoki pick drafta (4.) koji u tri godine ničim nije opravdao očekivanja. Logično da za njim nije bilo jagme i da može samo sanjati o multimilijunskim ugovorima kakvi su se potpisivali na sve strane. Prošla baba s kolačima!

Međutim, njegova reputacija u Europi nije se toliko srozala.

Događalo se da se i veće face od Bendera (Vassilis Spanoulis ili Nando de Colo) potpuno zagube u Americi, stoga je razumljivo da na Starom kontinentu nisu izblijedjela sjećanja na njegove bravurozne izvedbe u mlađim kategorijama, kao ni sasvim pristojno odigran Eurobasket u dresu hrvatske reprezentacije prije dvije godine. Dakle, interes iz Eurolige nije bio iznenađenje, ali baš da će mu CSKA ponuditi priliku… To je itekako odjeknulo.

Tri su kluba u Europi već neko vrijeme organizacijski i financijski za koplje iznad ostalih — CSKA, Fenerbahçe i Real Madrid, ali Rusi su ipak neprikosnoveni kada je u pitanju najprestižnija destinacija za igrače. Za razliku od Reala i Fenera, oni će rijetko kad uputiti poziv nekom koga će smatrati svojevrsnim projektom koji bi najbolje utakmice trebao pružiti nakon postupne prilagodbe od sezonu-dvije (npr. Klemen Prepelič, Facundo Campazzo, Marko Gudurić i Nikola Kalinić).

Kada CSKA nekog zove, onda ga zove jer računa da će svoj puni doprinos davati odmah. U slučaju da se to ne dogodi, po kratkom postupku poručit će mu “zbogom, druže” — kao, primjerice, Leu Westermannu koji je prije dvije godine potpisao na 1+1 sezonu i nije dočekao onu iza plusa. Sve u svemu, Rusi su vrlo izbirljivi po pitanju izbora igrača, stoga je njihov poziv trebao biti velika čast za Bendera, pogotovo kada se uzmu u obzir specifične okolnosti.

Naime, može se reći da je CSKA u nekoj vrsti rebuildinga.

Od četvorice najboljih igrača, samo je Will Clyburn produžio ugovor, dok su klub napustili Nando de Colo (Fenerbahçe), Cory Higgins (Barcelona) i Sergio Rodriguez. Prava je rijetkost da Moskovljani istovremeno puste toliko nositelja; izgleda da nakon osvojene titule žele započeti novi ciklus, malo rasplamsati interes dovođenjem nekih drugih zvijezda, a očito su na Bendera gledali kao na jednu od njih, što pokazuje činjenica da su ga bili spremni čekati do kraja srpnja dok on očajnički traži NBA ponudu.

Ruska opcija je bila prilika da Čapljinac konačno nadoknadi preskočene stepenice koje mu je predbacivao Kokoškov, a što je on na koncu napravio? Preskočio još nekoliko stepenica.

Bucksi trebaju šutere

Bucksi su Bendera potpisali na dvije sezone za minimalac, s tim da je mu prva sezona “djelomično zajamčena”, a druga uopće nije zajamčena. Tako sklopljen ugovor jasno govori o statusu koji će ga čekati u ekipi. To vam je kao kad idete u kladionicu i uplatite 10 kuna na 15 parova — ako listić prođe, ludilo, brate; ako ne, nema veze, ionako ste očekivali da će se nešto sjebat. Bucksi doživljavaju Bendera kao takav listić.

U Milwaukeeju se spremaju za novi lov na titulu u kojem će trener Mike Budenholzer trebati što umješnije sakriti najveću slabost svoje superzvijezde Giannisa Antetokounmpa, a to je vanjski šut. Dakle, Grk će prije svega biti okružen vrsnim šuterima. Možda Bender ima ambiciju da bude Giannisu ono što je njegov idol Toni Kukoč bio Michaelu Jordanu, ali realnost je takva da bi većinu sezone mogao, izda li ga ne odviše pouzdan šut, umjesto lopte dodavati ručnike.

Bender će među Bucksima imati vrlo skučen prostor da pokaže svoju svestranost i još manje kredita za neke dječje bolesti koje ga i dalje prate, kao što je neodlučnost/bojažljivost prilikom uzimanja šutova. Priča “ja znam sve pomalo” još će manje prolaziti nego u Sunsima — jedino što će Bucksi vidjeti u toj frazi je “pomalo”. A CSKA ga je zvao zbog onog “sve”.

Ja i dalje ne sumnjam da je riječ o igraču s iznimnom košarkaškom inteligencijom i uistinu žalim što se nije odlučio za povratak u Euroligu, gdje bi, vjerujem, u vrhunskoj momčadi poput CSKA vrlo brzo počeo dominirati, pogotovo zbog toga što se u NBA fizički potpuno formirao. Sada konačno ima alate da u pravom okruženju pokaže punu raskoš svog talenta; u godinama koje dolaze mogao se razviti u pravog euroligaškog senatora kakvog Hrvatska nije imala od vremena njegova mentora Nikole Vujčića i mogao je biti nasljednik Andreja Kiriljenka.

Čudi me kako mu upravo Vujčić nije uspio objasniti da odlazak u CSKA nije skok s konja na magarca, već neophodni korak za vraćanje karijere na pravi smjer. Bender svim silama želi dokazati da mu je mjesto u najboljoj ligi na svijetu, ali ostanak u njoj po svaku cijenu nije jedini način na koji to može ostvariti. Ponekad to može biti i kontraproduktivno; sjetimo se samo Damjana Rudeža koji se nakon tri NBA sezone, od kojih su posljednje dvije bile vegetativne, u Europu vratio kao mnogo lošiji igrač; u Valenciji nije mogao primirisati parketu.

Ali na kraju, to je njegova karijera. Bender je odlučio ustrajati u svojim čežnjama i nadajmo se da će se pokazati da je povukao pravi potez. A nadajmo se i da će ga CSKA i dalje htjeti u slučaju da nije.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.