Junak na junaka

Završila je nevjerojatna utrka Cityja i Liverpoola. I jedni i drugi bili su blizu savršenstva

Zadnja izmjena: 24. svibnja 2022.

Otkako je Premier liga preuzela format od 38 utakmica, samo je 12 momčadi osvojilo 90 i više bodova u jednoj sezoni. Manchester Unitedu koji je vodio Sir Alex Ferguson to je uspjelo dvaput; u sezoni 1999./2000., kada je osvojio prvenstvo s 18 bodova prednosti, te u sezoni 2008./2009., u kojoj je igrao i drugo uzastopno finale Lige prvaka. Magičnih 90 je uhvatio Arsène Wenger s Arsenalom; njegovi The Invincibles su 2004. osvojili Premier ligu bez poraza i na kraju su upisali točno 90 bodova, a Chelsea je preko 90 bodova išao triput, od čega dvaput u prvom mandatu Joséa Mourinha i jednom pod Antoniom Conteom.

Kad podvučemo crtu, to je šest od 12 momčadi koje su u jednoj sezoni imale 90+ bodova, a svima je bilo dovoljno za naslov prvaka i ulazak među legende, što pokazuje koliko je to velik doseg. Bilo je dovoljno i Pepu Guardioli. On je s Manchester Cityjem triput išao preko 90 bodova i sva tri puta je postao prvak.

Liverpool je s Jürgenom Kloppom također triput išao preko magične granice od 90 bodova, ali je naslov osvojio samo jednom. Dvaput mu čak ni 90+ bodova nije bilo dovoljno da podigne trofej.

“Biti drugi je priča mog života”, ispričao je Klopp nakon što je još jednom napravio povijesni rezultat i ostao bez naslova. “Još uvijek sam rekorder u Njemačkoj po broju osvojenih bodova koji nisu bili dostatni za promociju u viši rang. Za slavlje vam treba više bodova od suparnika, a mi to nismo ostvarili. Međutim, ne možete napraviti ništa više od toga da date sve od sebe, a dečki su to ponovno ispunili.” Tu se postavlja pitanje koliko je zapravo velik rezultat koji je Klopp napravio u Liverpoolu, usprkos još jednom drugom mjestu?

City je još jednom bio gotovo savršen. Ali takav je bio i Liverpool

Kada rangiramo dominantne momčadi, onda prednost moraju imati one koje su ostvarile uzastopne naslove. U Premier ligi to je Pepov City, Mourinhov Chelsea i Fergusonovi Unitedi — prvo onaj građen oko Érica Cantone, pa onda onaj Class of 92 United koji je građen oko Davida Beckhama, Paula Scholesa i Ryana Giggsa, a na kraju United koji je bio građen oko Cristiana Ronalda.

Prvi do tih dinastija je Arsenal, čija generacija između 2000. i 2005. definitivno spada među najveće momčadi u povijesti Premier lige. Wenger je u tom razdoblju imao sezonu 2003./2004. koju je završio bez poraza i još jedan naslov dvije godine ranije, a u tih pet sezona je ukupno osvojio 408 bodova. To je u prosjeku nešto preko 81 boda po sezoni, a ako znamo da je kroz povijest Premier lige za osvajanje prvenstva u prosjeku — kad eliminiramo pozitivne i negativne ekstreme — bilo potrebno skupiti između 80 i 85 bodova, onda je jasno da je Wenger svih pet godina imao momčad koja je bila legitimni kandidat za osvajanje naslova i da su ga sitnice dijelile od ulaska u krug uzastopnih osvajača titule, a to znači da pripada među najveće momčadi u povijesti Premier lige.

Baždaren za osvajanje prvenstva

Usporedimo li Kloppov Liverpool s vrhuncem Wengerova Arsenala, u zadnjih pet godina je osvojio 432 premierligaška boda. Triput je igrao finale Lige prvaka, triput je premašio 90 bodova, ali naslov prvaka je osvojio samo jednom.

Na kraju krajeva, Ferguson je najveći trener Premier lige. On je u bodovno najuspješnijem petogodišnjem razdoblju svoje karijere osvojio samo devet bodova više od Kloppova Liverpoola u zadnjih pet godina. Međutim, on je u tih pet godina izvrsnosti uzeo četiri naslova prvaka, a Liverpool je još uvijek na samo jednom.

Klopp jednostavno nije imao sreće. Čovjek vodi jednu od najdominantnijih momčadi u povijesti Premier lige, generaciju koja bi u nekoj drugoj konkurenciji sigurno postala dinastija s višestrukim naslovima prvaka jer je Klopp napravio sve točno kako treba. Stvorio je napadački moćnu momčad koja ima prepoznatljiv stil igre i nevjerojatnu mentalnu čvrstinu jer je jedan od ključnih aspekata selekcije igrača bio karakter. Fizički, tehnički i taktički — Liverpool je jedna od najboljih momčadi u povijesti Premier lige.

Zaista ništa što je Klopp napravio ne bi trebalo mijenjati, čak niti iz ove post-festum perspektive. Novac je dobro uložen, sve strateške odluke su donesene kako treba, momčad je upila njegovu karizmu, a sve Kloppove taktičke i metodičke adaptacije bile su precizne te su služile tome da Liverpool postane bolja momčad, a on bolji trener. To je odgovor na postavljeno pitanje: ovaj je Liverpool jedna od pet ili maksimalno sedam najboljih premierligaških momčadi ikad i Klopp je napravio povijesno velik rezultat.

Jedini problem je u tome što je s druge strane bio City, od kojeg Guardiola napravio stroj baždaren za osvajanje prvenstava.

Na malom uzorku i protiv specifičnog suparnika nešto čak i može poći po krivu, ali na uzorku od 38 kola Cityjev napadački sustav je razrađen do takvih detalja da je nemoguće pronaći dugoročno rješenje protiv njega. Osvoji li suparnik 97 bodova — nestvarnih 97 bodova koji bi bili dovoljni protiv svih Fergusonovih Uniteda, Mourinhova Chelseaja i Wengerova Arsenala — City osvoji još bod više. Već drugi put u četiri sezone imamo dvije momčadi koje prelaze 90 osvojenih bodova u utrci za naslov. Imamo borbu Liverpoola i Cityja koji je toliko dobar da u vremenu ovakvog Kloppa i ovakvog Liverpoola osvoji četiri od pet naslova prvaka.

Lov se nastavlja

Tu padaju u vodu sve priče o momčadi koja ne može izdržati pritisak, Pepu koji izmišlja toplu vodu i nedostatku borbenog mentaliteta. Jučer je Aston Villa imala dva gola prednosti, naslov je klizio iz ruku, ali City je nastavio igrati svoju igru. Nije razbio strukturu i gurnuo Jacka Grealisha da pokuša nešto u igri jedan-na-jedan, nego je umjesto Bernarda Silve uveo İlkayja Gündoğana, koji zauzeo svoju poziciju i nastavio metodički lomiti suparnika. Naprosto je igrao svoju igru u kojoj razliku rade principi, a ne inspiracija.

Jednako kao što je nastavio igrati svoju igru i u prošlom kolu, kad je West Ham vodio 2:0 i jednako kao što igra svoju igru cijelo vrijeme dok Liverpool puše za vratom i stavlja konstantni pritisak. City je naprosto navikao na pritisak zbog toga koliko je Liverpool blizu i koliko kvaliteta Kloppove momčadi ne dopušta prostor za opuštanje — jer ako želiš osvojiti naslov prvaka, moraš ići preko 90 bodova, a to znači biti gotovo savršen usprkos tome što hrpa ljudi jedva čeka da se Guardiola posklizne kako bi mogli reći da u njemu nema ništa posebno. To se ovaj puta nije dogodilo jer City je još jednom bio gotovo savršen. Ali takav je bio i Liverpool. Ponovo su i jedni i drugi svojom utrkom pomaknuli granice i pokazali kako izgleda najbolji nogomet na svijetu. A to bi vrijedilo i da je konačni rezultat bio drugačiji.

“Natjeravali smo najbolju momčad na svijetu do samog kraja, a to je posebna stvar”, rekao je Klopp nakon jučerašnje utakmice, vidno zadovoljan onime što je njegova momčad ove sezone napravila. “Odmorit ćemo se, pripremiti, doraditi momčad i opet ćemo krenuti u taj lov.”

Guardiola je prvak, osvojio je naslov i zaključio je sezonu četvrtom titulom u pet godina. Ali to nije kraj jer utrka se nastavlja.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.