Kako braniti Giannisa?

Uz pomoć ‘doktora za šut’, ligaški MVP je sada realna prijetnja i s trice

Zadnja izmjena: 8. siječnja 2020. Ilustracija Vladimir Šagadin/Getty Images

Giannis Antetokounmpo zazvučao je poprilično nadobudno kada je lani, u srpnju, izjavio kako je ostvario tek 60 posto svog potencijala. Šezdeset posto? Igrač koji je upravo osvojio MVP titulu, završio drugi u utrci za defenzivnog igrača godine, igrao finale na Istoku i ostvario statistiku od 27,7 poena, 12,5 skokova, 5,9 asista i 1,9 blokada, učinak s kojim se može pohvaliti još jedino veliki Kareem Abdul-Jabbar? Koliko još bolji možeš biti?

Pa, možeš. Giannis se vratio u novu sezonu i još nabildao svoje brojke. Bez Malcolma Brogdona koji je napustio Milwaukee Buckse i otišao u Indiana Pacerse, Giannis je preuzeo još veći teret na svoja leđa. Trenutno ubacuje 30,5 poena po utakmici, u postotku hvata više skokova i dijeli više asista dok je na parketu nego lani, a potrošnju je ove sezone povećao s lanjskih 32 na enormnih 37 posto — istu brojku ima James Harden.

Ali čak ni te nekonvencionalne statističke razine nisu toliko iznenađenje. Glavna priča vezana uz Giannisa i njegovu sezonu su trice.

Crne slutnje ostatka lige se polako počinju ostvarivati. Igrač koji je i bez razvijenog šuta za tricu postao najdominantnija sila lige i njen najbolji igrač u eri u kojoj su trice glavno napadačko oružje, upravo je na putu da razvije pouzdan šut s perimetra. Time će veliki dio od onog 40-postotnog neiskorištenog potencijala biti ispunjeno, a ostatak lige mora početi razmišljati kako braniti ono što je već sad praktički neobranjivo.

“Rekao sam mu: ‘Treneru, reci mi što želiš da radim i radit ću to najviše i najbolje što mogu i znam. Nemoj biti nježan prema meni. Budi izravan, bez sranja’”

“Želim biti još bolji”, nastavlja Giannis onu izjavu o potencijalu i znakovito dodaje: “Kada se nađem opet u istoj situaciji poput konferencijskog finala želim reagirati bolje, igrati bolje, poboljšati egzekuciju.”

Grk očito brzo uči i svjestan je svojih limita. Osvijestio ih je u finalu konferencije protiv Toronto Raptorsa dobivši bolnu lekciju kada je naišao na Kawhija Leonarda i zid sastavljen od tvrdih defenzivnih shema timske obrane Kanađana. Toronto mu je odsjekao tranziciju i ulaze, a pustio mu tricu koju je Giannis u šest utakmica šutirao 7/21. Koliko god bio dominantan i bez trice, Giannisu je nakon toga bilo jasno da će mu i taj element trebati u ostvarivanju potencijala, zato ga je odlučio dodati svojoj igri. Godinama smo se pitali što će biti kada igrač takvog atleticizma i fizikalija još doda i šut za tricu, a odgovor možemo vidjeti ove sezone.

Sam svoj majstor

Šut s trice i efikasnost još uvijek su u fazi razvoja, s obzirom na to da je Grk trenutno na 32 posto realizacije, a ligaški prosjek je 35 posto. Međutim, veliki iskorak je napravljen.

Lani je Antetokounmpo uzimao 2,8 pokušaj s trice, ili 13 posto od ukupnog broja šutova, uz realizaciju od 25 posto. Ove sezone Giannis poteže 5,2 trice po utakmici ili 22 posto od ukupnog broja šutova uz spomenutu realizaciju od 32 posto. U pravilu povećanje volumena ne prati i povećanje efikasnosti, ali Giannis je uspio i u tome. Koliko visoko je po pokušaju iza linije govore primjeri Leonarda koji uzima pet trica po utakmici, Brook Lopez je na 4,8, Chris Paul na 4,3 pokušaja. Još uvijek mu se ove sezone nije dogodila utakmica da nije barem dvaput testirao tricu. Ima preko 20 utakmica s pet ili više pokušaja, a najbolju tricašku utakmicu imao je protiv LA Lakersa kojima je zabio 5/8, izgledavši pritom nedodirljivo, i to pored LeBrona Jamesa i Anthonyja Davisa.

Njegov shot chart otkriva da najviše trica poteže s vrha, odakle je po realizaciji među ligaškim prosjekom, a nešto lošiji je s krilnih pozicija. Što se trica iz kornera tiče, uzeo ih je samo tri u sezoni, a razlog se krije u tome da Giannis uglavnom sam sebi kreira trice koje zabija. Od ovih 5,2 pokušaja po utakmici samo 1,1 je iz catch and shoot situacija, a 4,1 su pull up šutovi, odnosno šutovi iz driblinga.

Suparničke obrane su sada u poziciji da moraju mijenjati defenzivne koncepte kada igraju protiv Bucksa. Dosadašnja taktika ignoriranja Giannisa kad je na trici s loptom ili bez nje postaje prošlost. Istina, s 32 posto realizacije i dalje je to bolja taktika nego riskirati ulaz prema obruču, ali polako Giannis dovodi obrane do toga da moraju respektirati njegov šut i izlaziti na njega, što je sve do prošle sezone bilo nezamislivo. Jednom kada svog čuvara natjera da izađe na šut, Giannis pokazuje da zna iskoristiti pump ili head fake i produžiti do obruča.

U regularnoj sezoni Giannis ulazima i tranzicijom u 5-out formaciji i bez trice može biti MVP. U playoffu, kada se obrane zategnu i oduzmu efikasni šutovi, puno je teže. Nedavna utakmica protiv 76ersa još jednom ga je podsjetila na to. Joel Embiid ga je maestralno čuvao jedan-na-jedan otežavši mu realizaciju na obruču, a Giannis je trice šutirao frustrirajućih 0/7, dok je za dva poena šutirao 8/20. Trica mu je neophodna kao Plan B, kao element iznenađenja i alat kojim se štedi, jer iniciranje kontakta i brojni beskompromisni ulazi pod koš strahovito troše igrača. Antetokounmpu trebaju ‘nezahtjevni’ poeni, trebaju mu trice koje lome psihu suparniku i tjeraju ga na prilagodbu.

Doktor za šut

Tu je još jedan važan aspekt u kontekstu njegovih trica — suigrači. Bez trice Giannis ne može stajati u spot-upu dok netko drugi kreira napad. S tricom Grk bez problema može skinuti dio tereta sa sebe i prebaciti ga na suigrače, jer je šuterska opasnost i bez lopte.

“Njegov šut za tri nije samo za njega, nego i za njegove suigrače”, govori Ben Sullivan, asistent kod Mikea Budenholzera i trener s kojim Giannis radi individualno. Sullivan još objašnjava: “Ako su Eric Bledsoe i Khris Middleton u pick and rollu, a Giannis u korneru i ako mu dodaju loptu — on mora biti spreman uzeti taj šut.” Sullivan objašnjava još jedan važan dio cijele priče: “Giannis je fizički sposoban zabiti taj šut, nije u tome problem, već mentalni aspekt situacije mora biti ‘Ovo je šut koji ću uzeti i pogoditi’”. Ovo je izjava koju uvijek treba imati na umu kada se dogode Sixersi i 0/7 s trice ili Miami Heat i San Antonio Spurs, protiv kojih je šutirao 0/5.

Giannis je trenutno u fazi razvoja šuta kada su postotci sekundarna stvar, dok je primarna stvar razvijanje mentalnog aspekta koji spominje Sullivan i odluke igrača da taj šut uzme bez oklijevanja. Upravo u tome je, primjerice, razlika između Giannisa i Bena Simmonsa, igrača u sličnoj situaciji. Giannis se ne libi eksperimentirati i pokušavati nove stvari. Ima podršku trenera, suigrača i neopterećen je, što dovodi do samopouzdanja i komfora. I kada šutne 0/7, vratit će se iduću utakmicu i šutnuti pet komada. Simmons to ne radi, iako također ima zeleno svjetlo da šutira trice, jer se očito ne osjeća sigurno u toj roli.

O Benu Sullivanu svakako treba još nešto reći, jer upravo je to čovjek koji stoji iza Giannisova šuterskog razvoja, ali i jedan je od perspektivnih mladih trenera koji dolaze. Naravno, Sullivan je još jedan ‘plod sa stabla’ Gregga Popovicha. Počeo je u Spursima u video-sobi kao skaut, ali je ubrzo postao asistent kod Chipa Engellanda. Tu stvari oko Sullivanove uloge postaju jasnije jer upravo je Engelland ‘otac’ svih shot doctora u ligi i čovjek koji je s Kawhijem prošao sve ovo što Sullivan sada prolazi s Giannisom.

Kada Sulivana pitaju koliko je naučio od Chipa, on bez oklijevanja odgovara: “Sve! Može me optužiti za plagijatorstvo. Količina stvari koje sam naučio od njega, Buda i Popa je nemjerljiva.” Sullivan je upravo s Budom nakon Spursa prešao u Atlanta Hawkse, a zatim i Buckse, gdje mu je na tesanje dodijeljen upravo Giannis s kojim je razvio sjajan odnos.

Potraga za idealnim šutom

“Ben ima ženu i djecu”, objašnjava Giannis i dodaje: “Ali kad god mu pošaljem poruku: ‘Treneru, nađimo se u 8 i 30 u dvorani’, on je uvijek tamo prije mene, spreman.” Giannis i Sullivan gotovo svakodnevno rade na šutu za tricu, a njihove treninge Bucksi nazivaju ‘vitaminima’ koje Giannis mora unositi na dnevnoj bazi. Razvili su koliko profesionalni, toliko i prijateljski odnos. Sullivan se kune u Antetokounmpovu radnu etiku, a Giannis od svog trenera želi iskrenost.

“Želim da me testira i izazove do krajnjih granica”, kaže Giannis i nastavlja: “Rekao sam mu: ‘Treneru, reci mi što želiš da radim i radit ću to najviše i najbolje što mogu i znam. Nemoj biti nježan prema meni. Budi izravan, bez sranja, reci mi što da radim jer je to jedini put da postanem bolji’”.

Sullivan je s Giannisom uspio na prvom koraku i doveo ga na optimalnu psihološku razinu, a zadnja dva ljeta radili su na detaljima, odnosno mehanici šuta. I tu je Giannis napravio veliki iskorak jer lijevom rukom pravilnije pridržava loptu, izbačaj mu je na najvišoj točki, nema bespotrebnih trzaja ili zastoja i sve se događa u jednom pokretu.

“Šutiranje je ravnoteža između fluidnosti i strukture”, pomalo metafizički govori Sullivan i dodaje zanimljivu opasku: “Šutiranje je individualna stvar, cilj je pronaći šut koji igraču odgovara. Giannisu sigurno ne odgovara šut kojim se služi Steph Curry. To nije šut koji želiš oponašati. Giannis i ja radimo na tome da pronađemo šut koji je idealan za njega.” Iskustva iz ove sezone govore da su jako blizu pronalaska željenog, a to bi moglo odrediti budućnost NBA lige.

Tada će sadašnji priručnici Kako braniti Giannisa postati zastarjeli i neupotrebljivi jer ne možeš braniti neobranjivo.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.