Mr. Red Bull

Dominik Szoboszlai ključan je za Leipzigove šanse protiv Cityja

Zadnja izmjena: 13. ožujka 2023.

Bio je to klasični primjer ponašanja Pepa Guardiole u gostujućim utakmicama nokaut faze Lige prvaka. Manchester City je u prvom poluvremenu utakmice protiv RB Leipziga potpuno dominirao terenom; imao je 74 posto posjeda lopte, sedam udaraca, tri kornera i uzeo je 15 od 25 duela. Na kraju krajeva, vodio je 1:0 golom Riyada Mahreza. Međutim, Guardiola je na poluvremenu povukao kočnicu. City se povukao i prepustio inicijativu suparniku, tako da je Leipzig u drugom poluvremenu imao više udaraca, kornera i driblinga. Na kraju krajeva, Leipzig je u drugom poluvremenu imao i za nijansu veći posjed lopte, tako da je izjednačujući gol bio samo pitanje vremena.

Otkako je 2011. osvojio Ligu prvaka, Guardiola je odigrao 25 gostujućih utakmica u nokaut fazi lige prvaka. Pobjede je upisao samo u njih devet i susret s Leipzigom je bio samo nastavak te serije.

Nije to nešto pretjerano novo niti je izravno vezano uz pritisak javnosti koja traži da Pep, tobože, dokaže svoju vrijednost osvajanjem europskog trofeja jer oni u Engleskoj nisu dovoljni. U tri iznimno uspješne sezone u Barceloni u kojima je dvaput osvojio Ligu prvaka i jednom došao u polufinale, Guardiola je odigrao devet utakmica nokaut faze u gostima. Od tih devet utakmica dobio je samo dvije: Real Madrid i Šahtar.

Po nekom pravilu, Guardiola u gostujućim utakmicama Lige prvaka povlači kočnicu i odustaje od svog stila igre. Umjesto da aktivno traži pobjedu kroz igru, Pep u gostujućim utakmicama kalkulira i pristaje na kompromise. U pravilu prolazi, čak i onda kad ne uzme pobjedu u gostima, tako da kalkulacije možda nisu ni krive, ali RB Leipzig je sada točno u poziciji u kojoj je želio biti. U Englesku putuje s aktivnim rezultatom, igrat će na jednu utakmicu protiv suparnika koji ima imperativ rezultata i mora aktivno napasti, a to momčadi Marca Rosea otvara mogućnost da se agresivno brani i da plan napada bude sveden na tranzicije. Zapravo, sve se slaže da do izražaja dođe tipičan stil igre iz Red Bullova inkubatora.

Kontranapadi i dobar tranzicijski nogomet su vjerojatno najlogičniji recept za dobiti City u jednoj utakmici. A Szoboszlai je odgojen za takav nogomet

Ključni igrač za takvu utakmicu — ali i općenito za takav stil nogometa — je Dominik Szoboszlai.

Red Bullov je koncern imao i ima boljih igrača od Szoboszlaija. Jedan od njih je i Joško Gvardiol koji se savršeno uklapa u kriterije kojim Red Bull bira igrače; mlad je, jak, atipično brz za tu poziciju i može ispunjavati narativ u kojem se nogomet igra kao reklama za energetsko piće. Međutim, Gvardiol je tu samo prolaznik. On će vrlo brzo — kao što su to, uostalom, napravili Erling Haaland, Dayot Upamecano, Timo Werner i Naby Keïta — otići u neki od elitnih klubova. U suštini, Gvardiolu RB Leipzig služi kao odskočna daska među elitu; važna etapa u karijeri, ali u suštini samo prolazna točka. Szoboszlai je, međutim Mr. Red Bull.

“Vjerujem u težak rad”

Szoboszlai je došao u Red Bull sa 16 godina. Zapravo, u sustav je ušao čak i malo ranije.

Nogomet je počeo trenirati u Videotonovoj akademiji, gdje je jedan od trenera bio njegov otac Zsolt, bivši nogometaš koji se 2012. umirovio i odmah posvetio trenerskom pozivu. Mali Dominik je bio toliko dominantan da su se roditelji druge djece žalili i tražili da prijeđe u višu kategoriju, ali Zsolt se nije slagao s tim jer je mislio da Dominik ima još puno elemenata koje treba popraviti. Kad je klub stao iza roditelja, Zsolt je pokupio Dominika i u rodnom Székesfehérváru je osnovao Főnix Gold FC, svoju vlastitu nogometnu školu s namjerom da ispravi pogreške koje je mađarski nogomet ponavljao u radu s talentima. Zsolt je velik dio kurikuluma prepisao od Red Bull Salzburga, tako da ne treba čuditi da je Red Bull vrlo brzo došao po Dominika i odveo ga u Salzburg.

Szoboszlai je u Salzburgu vrlo malo igrao juniorski nogomet. Odradio je samo 20-ak utakmica prije nego što je odlučeno da je spreman za prijelaz u Liefering, Salzburgovu drugoligašku filijalu koja mu je poslužila kao most u seniorski nogomet. Prilagodba je bila vrlo kratka. Szoboszlai je u Lieferingu u svojoj prvoj sezoni zabio 16 golova kao vezni igrač, a onda je šansu dobio u Red Bull Salzburgu, gdje je u debitantskoj sezoni zabio 12. U te je dvije sezone dodao ukupno 29 asistencija i put u Leipzig je bio širom otvoren.

Tim više što je Szoboszlai od prvog dana radio sve ono što veznjak u Red Bullovu sustavu mora raditi: trči nevjerojatnim intenzitetom, stalno je u duelu i sposoban je iz napada u napad ponavljati presing akcije. Ima talent, može se osloniti na vrlo dobar udarac iz daljine, može slomiti suparnika driblingom i riješiti utakmicu iz jedne akcije, ali prije svega ima mentalitet kakav moraju imati igrači za Red Bullov sustav igre.

“Nisam veliki sanjar”, kaže Szoboszlai. “Vjerujem u težak rad. Još je mnogo rada preda mnom i, iako sam na dobrom putu, on je tek započeo”.

Vrlo je vjerojatno da će i Szoboszlai u jednom trenutku napraviti transfer prema nekom od elitnih klubova, kao što rade sve Leipzigove zvijezde. Međutim, svima je jasno da on nije univerzalni talent kao što je to Gvardiol ili kao što su bili Haaland, Keïta ili Sadio Mané. Oni imaju univerzalne nogometne vještine koje im omogućavaju da uspiju u različitim taktičkim kontekstima i različitim stilovima nogometa. Na kraju krajeva, svi su igrali nogomet izvan konteksta koji diktira Red Bullov sustav. Szoboszlai je tu specifičan. Vjerojatno se i on može prilagoditi drugačijim stilovima, ali on je Mr. Red Bull; igrač s nevjerojatnim fizičkim i tehnički predispozicijama koje su razvijane tako da maksimalno odgovaraju Red Bullovu sustavu.

U jednoj utakmici…

Odlično je to pokazala utakmica protiv Borussije Mönchengladbach, koju je RB Leipzig dobio s 3:0 i time koliko-toliko zadržao korak s vrhom prvenstvene ljestvice. Golove su zabili Werner, Gvardiol i Emil Forsberg, a vrlo dobru utakmicu je imao i Yussuf Poulsen, koji je ušao s klupe. No, ključan je bio Szoboszlai. Promašio je jednu jako dobru priliku, ali je imao tri ključna dodavanja, 67 posto osvojenih duela, dvije oduzete i dvije presječene lopte. Od pet dijagonala kojima je okretao strane četiri su bile precizne, bio je stopostotan u driblinzima, a oba su mu udarca završila unutar okvira gola. I imao je daleko najviše presing akcija u svojoj momčadi.

To je ono što ga čini ključnom figurom za utakmicu protiv Manchester Cityja.

Za očekivati je da će Guardiolina momčad imati posjed lopte i da će graditi napade kroz sredinu. Želi li Leipzig želi parirati Cityju, mora se osloniti na Szoboszlaija, čiji će zadatak biti zadržati korak s Bernardom Silvom i pomagati u stavljanju pritiska na Rodrija. Ne treba gajiti iluzije da će Leipzig zaustaviti Cityjev protok lopte, ali to nije niti plan; plan je oduzeti loptu dovoljno puta da Szoboszlai dobije priliku stvoriti višak u kontranapadu; da probije liniju driblingom ili završi akciju udarcem iz daljine. Ukratko, da iz relativno običnih situacija pokuša biti opasan prema suparničkim vratima ili razigra suigrače.

RB Leipzig se pred uzvrat doveo u dobru situaciju. City je još uvijek veliki favorit za prolaz, ali Leipzig ima jednu utakmicu u koju ulazi s aktivnim rezultatom i u kojoj ne mora mijenjati svoj pristup. Dapače, kontranapadi i dobar tranzicijski nogomet su vjerojatno najlogičniji recept za dobiti City u jednoj utakmici. A Dominik Szoboszlai je odgojen za takav nogomet.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.