Nicolas Pépé: Lilleovo kompletno krilo koje žele najveći europski klubovi

Vruća roba na tržištu transfera

Kada je Marcelo Bielsa u ljeto 2017. potpisao dvogodišnji ugovor s Lilleom, očekivanja su bila velika. Ambiciozni novi vlasnik Gérard López je u borbu protiv prosječnosti ušao s novim partnerom, nazvavši svoj plan “LOSC bez granica”. S obzirom na Bielsin utjecaj na razvoj moderne igre, Lilleov je projekt dobio savršenog koordinatora za stvaranje klupskog identiteta; ili barem se tako u tom trenutku činilo.

Od nove je uprave na raspolaganje dobio pristojnu sumu novca i potpunu slobodu za djelovanje na tržištu. Upravo je to označio početak kraja onoga što je trebalo trajati mnogo duže.

Stade Pierre-Mauroy, mjesto na kojem se ponekad igraju košarkaške utakmice i teniski mečevi, poslužio je i kao kolodvor — jer je u samo jedno ljeto pritislo čak 12 novih igrača. Međutim, Bielsa je nakon otpisivanja veterana Vincenta Enyeame i Rija Mavube ostao na mladoj momčadi u kojoj je najstarijem igraču bilo tek 26 godina. Ta talentirana skupina, dobar dio koje su činile prinove bez prethodnog iskustva u europskom nogometu, nije mogla u kratkom vremenskom rok pratiti Bielsin način rada u. Ono što je u teoriji izgledalo kao vrhunska ideja završilo je spašavanjem statusa prvoligaša u zadnjim kolima.

Situacija se dodatno zakomplicirala kada je DNCG, francuska organizacija za nadgledanje i praćenje računa profesionalnih klubova, pokucala na Lópezova vrata propitkujući o podrijetlu sredstava uloženih u klub. Novi vlasnik uspio je spasiti Lilleov (ali i vlastiti) integritet, ali ne i izbjeći zabranu transfera u siječanjskom prijelaznom roku. Nezahvalni je zadatak postao je time teži za Bielsina nasljednika, iskusnog Christophea Galtiera.

U borbi za preživljavanje koja je uslijedila obično se prepozna budući lider, a u Lilleu je to bio Nicolas Pépé. Reprezentativac Obale Bjelokosti postao je ključni igrač i prvi strijelac kluba s 13 golova, iako je takav razvoj događaja bio teško predvidljiv na početku kampanje.

Put do prave uloge

Pépé status autsajdera nosi cijeli život. Rođen u blizini glasovite katedrale Notre Dame, nogometno je odrastao kroz francuske niželigaško okruženje. Iako je počeo kao vratar, s 13 godina su treneri primijetili da bi njegova brzina i fizičke predispozicije bolje odgovarale ulozi veznog igrača. I tako je počelo.

“Volio sam napucati loptu, pretrčati suparnika i napasti dubinu”, izjavio je par mjeseci nakon što je njegov sirovi talent prepoznao Poitiersov sportski direktor Philippe Leclerc, koji mu je dogovorio probu u Angersu. Tom je prigodom trener Angersove B momčadi Patrice Sauvaget izjavio: “Kada je došao, odmah smo primjetili njegov talent. On može promijeniti tijek susreta, bilo golom ili stvaranjem prilike za suigrače”. Nedugo zatim potpisao je prvi profesionalni ugovor.

S obzirom na to da je Angers osigurao prvu ligu, Pépé je poslan u Orléans, gdje je postao jedan od najboljih igrača treće lige te sezone. Iskustvo igranja treće lige, kroz kontekst između amaterskog I profesionalnog nogometa možda je bio ključni korak za njegov razvoj. Očekivani povratak u Angers ponudio je nove izazove, a 33 utakmica i tri gola u Ligue 1 bili su dovoljni skrenuti pažnju i izvan francuskih granica. Hull City je nudio ozbiljan novac, ali Pepe je želio ostati u Francuskoj.

Do današnjeg statusa u klubu morao je proći još jedan ispit. Iako neizostavni član Bielsina sustava 3-3-3-1 u ulozi napadača, konkretniji utjecaj na klupske rezultate počeo je proizvoditi tek nakon što je premješten na desno krilo. Štoviše, od dolaska novog trenera postao je epicentar napada i prva opcija neovisno o tome radilo se o pozicijskoj igri ili o napadačkoj tranziciji.

Pépé ne spada u krug elitnih driblera Ligue 1, gdje su dominatni PSG-ov Neymar, Rennesov Hatem Ben Arfa i Niceov Allan Saint-Maximin. Ono što ga izdiže iz prosječnosti je višedimenzionalnost u suparničkoj polovici terena. Ako se suparnik odluči igrati srednji blok, njegova brzina i prepoznavanje trenutka kada treba utrčati u prostor između bočnog braniča i stopera postali su jedan od osnovnih mehanizama Lilleova plana igre. Kad se radi o dubokoj zoni, Pépé se kao ljevak na desnoj strani postavlja prema sredini te radi razliku u međuprostoru kroz suradnju sa suigračima ili izravno stvaranje prilika dubinskim dodavanjem. Iako većinom igra prema sredini koristeći jaku lijevu nogu, zna koristiti širinu terena kako bi se stvorio početnu prednost nad obrambenim igračem ako se napad gradi na suprotnoj strani.

Ovisno o veličini prostora gdje se nalazi, Pépé u trenutku može stvoriti razliku driblingom, dodavanjem ili igrom bez lopte. Ove je sezone ne samo prvi strijelac (13 golova) nego i prvi asistent (7) momčadi u Ligue 1 i kreirao je ukupno 34 prilike za suigrače, što ga čini drugim najbolji u ligi. Po onome što donosi na terenu, trenutno je najsličniji Raheemu Sterlingu, odnosno pojmu “kompletnog krila”.

Prvi nakon Hazarda

Dok u fazi napada ima prilično raznovrsnu ulogu, Galtier je pronašao način kako uklopiti Pépéa u fazu obrane, u kojoj ostaje centralna točka mogućeg protunapada; nakon što Lille osvoji posjed, on može napasti dubinu između centra i suparničkog gola.

Takva je situacija često viđena prošle sezone na Liverpoolovim utakmicama, kada je gotovo jednaku ulogu imao Mo Salah. Osim što igraju istu poziciju te im je brzina najveća prednost, spomenuta dvojica igrača imaju još nekoliko sličnosti. Naime, prije Liverpoola je Salahov najveći problem bila je konverzija prilika — u Romi je Egipćanin na postignutih 15 pogodaka promašio i 16 velikih prilika. Pépé na 13 postignutih i ima i devet promašenih ‘zicera’. Treba pritom napomenuti da je čak šest svojih golova zabio s bijele točke, ali i to da je sam izborio četiri penala, što je detalj koji mu na tržištu itekako ide u prilog.

Mnogi su europski klubovi pokazali zanimanje za njegove usluge i vjerojatno će na ljeto otići iz Lillea. Arsenal i Manchester United figuriraju kao najozbiljniji interesenti; sam predsjednik López priznao je zanimanje velikih klubova za svog najvrjednijeg igrača, ali Pépé je otklonio mogućnost transfera barem u ovom prijelaznom roku. Do ljeta će pokušati odvesti Lille u Ligu prvaka, što se u ovom trenutku čini vrlo izglednim, budući da je momčad na drugom mjestu ljestvice s tri boda prednosti nad ostatkom lige. To je samo godinu dana nakon što je Galtier preuzeo tada goruću klupu te kasnije izbjegao ispadanje iz elite.

Sada momčad ima i igrača s potencijalom da postane svjetska klasa — prvog nakon Edena Hazarda, koji je 2012. prodan u Chelsea za 35 milijuna eura. Pépéa već sad Transfermarkt procjenjuje na 40…

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.