Paulinho dokazuje da je igrač za Barcu

Trnoviti put brazilskog veznjaka

Zadnja izmjena: 19. prosinca 2017. Profimedia

Ernestu Valverdeu je Neymarov odlazak bio jedan od glavnih problema za koje je ove sezone morao naći rješenje. No, jednako tako, problem za novog Barcelonina trenera bio je i jedan dolazak: onaj brazilskog veznjaka Paulinha.

Vraćen iz Kine, kamo igrači obično odlaze skupo upokojiti karijeru, i plaćen pomalo nevjerojatnih 40 milijuna eura – što je peti najskuplji transfer u klupskoj povijesti – ovaj je 29-godišnjak sa sobom nosio stigmu skupog flopa iz Tottenhama, iako su Spursi prije četiri godine za njega izdvojili dvostruko manje nego Barca ljetos. Nije pomoglo ni Valverdeovo uvjeravanje da on nudi određene kvalitete koje su različite od onih u postojećem kadru; za publiku je Paulinho je bio trn u oku. Što će Barceloni takav igrač?

Paulinho je prije 11 godina Brazil zamijenio Litvom, gdje je u FC Vilniusu dočekan rasističkim uvredama i neprijateljskom atmosferom. Nakon što su mu u poljskom ŁKS Łódźu, njegovoj idućoj europskoj destinaciji, prestali isplaćivati plaće, Paulinho se slomljen odlučio vratiti u rodni Brazil tada trudnoj ženi, spreman dići ruke od aktivnog igranja nogometa. Ona ga je naknadno nagovorila da se nogometu i vrati, iz poštovanja prema roditeljima koji su mu davali silnu podršku karijeri. To je i učinio, krenuvši ispočetka; odnosno, iz četvrte brazilske lige.

Iako je iz drugog pokušaja uspio stići do vrha, on se pokazao dosta klizavim. Tottenham, koji ga je doveo nakon prodaje Garetha Balea u Real Madrid, doživio je posrtaj, a ceh je dobrim dijelom platio on. Internetom su počele kružiti ironične kompilacije njegovih ‘najboljih trenutaka’ u dresu Spursa i pritisak je postao ogroman. Stoga je u ljeto 2015. ponovno pobjegao na drugi kraj planeta; ovog puta u Kinu, u Guangzhou Evergrande, gdje je svoj ‘politički azil’ pronašao još jedan sudionik one brazilske katastrofe u Belo Horizonteu 2014., Luiz Felipe Scolari.

„Nisam došao ovdje ušutkavati kritičare“, rekao je nedavno Paulinho za službenu klupsku stranicu. No, upravo je to trebao raditi od prvog dana u Barceloni.

Fellainijevska uloga

Prošle se sezone problematika u igri Barcelone uvelike odnosila na ogromnoj promjeni stilske paradigme, čija se os u potpunosti okrenula spram ovisnosti o čuvenom ‘MSN‘ trojcu. Osim što je to potpuno odstupanje od postulata Barcelonine igre, koja je prethodno težila momčadskim rješenjima nauštrb blještavilu individualaca, taj je pristup anulirao i važnost samog veznog reda, čija se uloga počela svoditi na to da što brže i što direktnije prenese loptu do napadačkog trozupca.

Bez obzira na skandiranje publike i prilično konkretni učinak, Paulinho oko sebe još uvijek ima vojsku skeptika

Valverde je kao igrač u Barceloni proveo tek dvije godine, tijekom kojih je ubilježio 22 nastupa za klub, ali to je bilo dovoljno da usvoji temelje tog čuvenog Barcinog DNK i dođe na radar klupske alfe i omege Johana Cruyffa, koji je u više navrata hvalio njegovu inteligenciju i karakter. Takva omiljena i balansirana ličnost idealno se uklopila u aktualne potrebe uzdrmanih klupskih temelja, ali rijetko je tko vjerovao da će Paulinho biti igrač oko kojeg će ovaj nastojati pokrpati nastale rupe.

Teškom ozljedom Ousmanea Dembelea poslovično pažljivi Valverde je vrlo brzo s 4-3-3 prešao na uravnoteženiju varijantu 4-4-2, u kojoj je Paulinho uskočio u takoreći ‘fellainijevsku’ ulogu fizički dominantnog veznjaka sa visokom radnom box-to-box etikom, što je zapravo segment koji je Valverde i isticao kada je pričao o kvalitetama koje su deficitarne u aktualnom kadru. Iza Lionela Messija i Luisa Suareza, Paulinho je dobar duel-igrač u zoni ispred suparničkog šesnaesterca i radnik čija utrčavanja iz pozadine daju potrebnu slobodu samom Messiju, kao i Andresu Iniesti, lišenog pretjeranog trošenja u linijskoj postavki.

Njegova utrčavanja iz pozadine nemaju samo zadatak oslobađanja prostora i odvlačenja protivnika, već donose itekakve konkretne rezultate. Sa dva pogotka Deportivu iz La Corune minulog vikenda Paulinho je stigao na učinak od šest golova i dvije asistencije, čime je ispred imena kao što su Antoine Griezmann i Cristiano Ronaldo.

Najveći izazovi tek čekaju

Priča kaže da ga je Messi pikirao kao možebitno pojačanje još u reprezentativnom sudaru prije godinu dana, kad je Brazil s 3-0 deklasirao Argentinu. Ovoga je spominjanje u takvom kontekstu navodno toliko šokiralo da je slobodni udarac nakon tog usputnog Messijeva komentara morao prepustiti na izvođenje Willianu. Bila to tabloidna naklapanja ili ne, poveznica između Paulinha i Messija očito je postojala, a pronalazak i probijanje u prvu momčad zaokružena je kada su mu prije mjesec dana navijači skandirali kada je ulazio u igru u susretu protiv Seville.

Bez obzira na ta skandiranja sa utakmice protiv Seville, oko sebe još uvijek ima vojsku skeptika. Za njih će njegov učinak uvijek biti temeljen na uguranim odbijancima i situacijskim ‘otpacima’, dok su njegove kvalitete korisne tek za ovaj period tranzicije i vraćanja izgubljene ravnoteže u igri, pogotovo dok se neminovnim povratkom Dembelea ponovno krene u vraćanje na 4-3-3.

A tek ga čekaju najveći izazovi; prvi od njih u subotu, kada s Barcom putuje u Madrid na El Clásico, gdje bi s tri boda i suprotno svim očekivanjima praktički zapečatili naslov prvaka i prije ulaska u novu godinu.

Paulinho se nekakvim okolnim i okultnim putevima našao u ponajvećem klubu na svijetu, ali pokazuje da je ondje s razlogom.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.