Planiranje poraza: zašto NBA igrači neke utakmice igraju kao da su pijani?

U regularnoj sezoni postoje unaprijed upisani porazi

Siječanj je 2011. godine i sedam je mjeseci prošlo od drugog finala kojeg su Celticsi igrali u tri godine. The Big Three s Kevinom Garnettom, Paulom Pierceom i Rayom Allenom uhvatio je odličnu formu. Dobili su sedam od posljednjih osam, u sezoni izgubili tek deset od četrdeset i pet utakmica. A onda naletjeli na ono što su u teoriji trebali biti nejaki Phoenix Sunsi.

“Isuse, što se događa? Jesu li noć proveli opijajući se?”, urlao je u nevjerici Doc Rivers dok je – doduše, većim dijelom iz svlačionice jer je bio isključen – gledao kako najgora obrana lige Celticse ostavlja na užasnih 34.2 % šuta iz igre. Nervozni Garnett je prodao nekoliko lopti, a onda još i udario Channinga Fryea i pridružio se Riversu; Allen i Pierce nisu mogli pogoditi otvorene šuteve, Boston je bio na 2-18 za tri poena. Ništa nije išlo, apsolutno ništa; od podbacivanja, prve lopte, prvog šuta. Završilo je katastrofalno; Celticsi, koji su u tom trenutku bili legitiman kandidat za titulu, nisu vodili niti jednom i završili su na -16.

Kasnije te noći, Ed Lacerte – koji ove godine odrađuje 29. sezonu kao kondicijski trener i stručnjak za fizikalnu terapiju u Boston Celticsima, a koji je između ostalog radio i s originalnim Dream Teamom te sudjelovao na tri All Stara – Riversu je izložio svoju teoriju. Igrači nisu bili pijani, ali igraju kao pijani. I znao je zašto.

“Mislim da moramo doktoru”, rekao je Lacerte. “Ova je utakmica bila na njegovoj listi”.

Nekoliko tjedana prije početka sezone Celticsi su konzultirali Charlesa Czeislera, ravnatelja medicine spavanja na Harvardu i zamolili ga da na rasporedu utakmica pronađe crne točke. On je bio doktor o kojemu je govorio Lacerte. Czeisler, koji proučava između ostalog i probleme uslijed nedostatka sna, podcrtao je nekoliko utakmica, a među njima i onu u Phoenixu. Onamo su Celticsi letjeli izravno iz Portlanda, gdje su igrali noć ranije, i to nakon što su dvije noći prije toga na svom terenu dočekali Cavse. Previše putovanja, previše promjena vremenskih zona, premalo sna. Dovoljno da Czeisler i prije početka zaokruži Phoenix: “Ovu nećete dobiti. Vaše reakcije biće usporene, refleksi loši. Izgledati ćete kao da ste pijani. I izgubiti”.

U 42 utakmice se zna pobjednik

U svakoj, 82 utakmice dugoj regularnoj sezoni, NBA momčadi su prisiljene igrati utakmice u kojima igraju protiv dva suparnika: domaćina i vlastitog umora. Utakmice koje mnogi treneri zaokruže i zabilježe kao “planirane poraze”.

Prema Czeisleru, ako provedete samo jednu noć bez sna, prosječna refleksna reakcija se s 250 smanjuje na između 800 i 900 milisekundi; kao i kod čovjeka koji je sa 0.08% alkohola u krvi zakonski nesposoban za vožnju. Osim toga, nedostatak sna čak deset puta više utječe na osobe između 18 i 25 godina nego na one starije od 60. NBA momčadi su na iscrpljujućim turnejama i san često nadoknađuju u avion, gube jako puno vremena u transportu, ali i putujući u različite vremenske zone.

Znamo da ćemo ‘dobiti po guzici’, jednostavno znamo, zašto onda da mučimo najumornije igrače

U ESPN-ovom centru za statistiku analizirali su, uz pomoć stručnjaka za probleme sa snom, 488 utakmica koje će momčadi ove sezone odigrati u dvije noći zaredom. Uključili su veliki broj faktora koji bi mogao uticati na konačni rezultat: pitanje igra li se utakmica na domaćem ili gostujućem terenu, vrijeme između podbacivanja (uključujući sate izgubljene u promjeni vremenske zone), koliko su vremena za odmor imali suparnici i jesu li utakmice dijelom turneje. Rezultat? ESPN-ov magazin ovog je mjeseca objavio listu od ukupno 42 utakmice u regularnoj sezoni NBA lige u kojima će jedna od momčadi biti u nepovoljnijem položaju u odnosu na protivnika. Odnosno, 42 utakmice u kojima “znaju” pobjednika.NBA 2016: Clippers at Pelicans MAR 20

Među njima je, recimo, susret Hornetsa i Pistonsa 29. studenog. Charlotte će protiv Detroita na svom terenu zatvoriti seriju od četiri utakmice u pet dana, a manje od dvadeset i četiri sata ranije gostovat će u Memphisu i usto izgubiti sat vremena zbog promjene zone. Lakersi će u Memphis 3. prosinca u četvrtom uzastopnom gostovanju u pet dana; noć ranije igraju u Torontu i pored dugog puta moraju proći i kroz graničnu kontrolu. Veliki izazov je pred Warriorsima koji 11. prosinca gostuju kod mladih i potentnih Timberwolvesa – i za Golden State će to biti četvrto gostovanje u pet dana, noć ranije igraju u Memphisu, a utakmica počinje u ranijem terminu u 18:00; apsolutno sve ide na ruku Minnesoti.

Reakcije pijanog čovjeka

No, koliko je ova teorija doista točna, odnosno može li se rezultat predvidjeti isključivo prema umoru jedne momčadi? Cheri Mah tvrdi da može. Ova znanstvenica koja surađuje sa velikim brojem NBA klubova prošle sezone je upotrijebila formulu vrlo sličnoj ovoj kojom se sada služi ESPN. Njen je sustav – koji je potpuno isključio faktor kvalitete momčadi i bazirao se isključivo na rasporedu utakmica – prošle sezone imao uspješnost od pomalo nevjerojatnih 78 posto!

“Ako biste mene pitali, najrealnije bi bilo da NBA napravi raspored tako da izbjegava uzastopne utakmice u dva dana”, kaže Mah za ESPN magazin. “No, znamo da je to nemoguće”.

Znaju to i treneri i veliki broj njih danas u ove utakmice ulazi sa sviješću da je mogućnost da pobjede mnogo manja nego u ostalim utakmicama. Aktualni trener Celticsa Brad Stevens kaže kako su svi svjesni da ovakve utakmice postoje, da se raspored ne može promijeniti i da im se klubovi moraju prilagoditi. Svi klubovi surađuju sa stručnjacima za umor, detektiraju ovakve utakmice i u njima imaju drugačiji pristup nego inače. Gregg Popovich otvoreno je priznao da u ovim utakmicama odmara najbolje igrače, a Doc Rivers, koji je sada u Clippersima, neke od njih uopće ne vodi na utakmice, nego ih šalje kući.

“Ako imate manje od pet sati sna tri noći zaredom, vaše reakcije se svode na reakcije pijanog čovjeka. Vidio sam to svojim očima. Znamo da ćemo ‘dobiti po guzici’, jednostavno znamo, zašto onda da mučimo najumornije igrače”?

(Izvori: Boston Globe, ESPN Magazine)

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.