Projekt Håland

Čudesni mladi Norvežanin na putu je do samog vrha. Borussia mu je idealna platforma

Zadnja izmjena: 26. siječnja 2020. Ilustracija Vladimir Šagadin/Getty Images

Točno tri minute.

Toliko je Erling Braut Håland trebao vremena da zabije gol Augsburgu nakon što je ušao s klupe u svom debiju. U pola sata, koliko je bilo ostalo do kraja utakmice, zabio je još dva komada i riješio utakmicu u kojoj je Borussia Dortmund bila na rubu poraza.

Za njega je to bila igra. U debiju u Ligi prvaka zabio je hat trick za samo 45 minuta, a do kraja natjecanja uvalio još pet komada, od kojih je možda najupečatljiviji onaj Liverpoolu na Anfieldu, koji je zabio isto tako tri minute nakon što je ušao s klupe. Tada je kamera zumirala njegovog oca Alf-Ingea, bivšeg igrača Leeds Uniteda i Manchester Cityja te čovjeka kojem je u divljačkom startu Roya Keanea faktički završila karijera, a on gotovo da nije pokazao emociju. Tek mala krivulja na ustima koja je podsjećala na osmijeh bila je jasni znak kako je sve to znao.

“Ovo je samo plod Erlingova rada, ovo je rezultat svega onoga što smo pažljivo pripremali i što su drugi ismijavali”, izjavio je tata Håland nakon utakmice s Liverpoolom.

Håland nije baš običan klinac. Izgleda kao da je sastavljen u nekakvom laboratoriju

Razlog za ismijavanje bila je debitantska sezona u Bryneu, gdje Håland nije zabio gol u 16 nastupa u drugoj norveškoj ligi. Netom prije toga nije prošao probu u Hoffenheimu i za dijete od 16 godina je to bilo prilično stresno. Međutim, Håland je samo nastavio dalje. U Moldeu je u prvoj sezoni zabio četiri gola u 20 nastupa, a onda je sa 17 godina eksplodirao. Za momčad koju je vodio Ole Gunnar Solskjær upisao je 12 golova, pa prešao u Red Bull Salzburg gdje je u 22 utakmice imao 28 golova i dodao sedam asistencija. Kao tek 19-godišnjak Håland se sprdao s konkurencijom u Austriji. Bio je predobar, trpao je s nevjerojatnom lakoćom, a ni konkurencija u Ligi prvaka mu nije bila puno veći problem, bez obzira na to što je igrao protiv Liverpoola i Napolija. Došao je na veliku scenu i pokazao je da može.

Nominalno je 20 milijuna eura, koliko je Borussia za njega isplatila Salzburgu, sitniš za ovakvog igrača. U stvarnosti, međutim, odštetna klauzula je samo jedan od financijskih aspekata posla.

Klinac ima sve

Hålandov agent Mino Raiola je nakon potpisa ugovora dobio milijunsku proviziju za svoje usluge, sam igrač i njegov otac su dobili svoje milijunske bonuse, tako da je lova koju je Borussija morala pripremiti da zaista završi ovaj transfer vjerojatno dvostruko veća od onoga što je isplaćeno Salzburgu.

Osim toga, Borussia je morala pristati na određene kompromise.

Nakon što je Mario Götze otišao u Bayern, nijedan igrač kluba nije imao odštetnu klauzulu. Götze je bio zadnji od igrača koje je Borussia potpisivala dok je financijski status bio težak i zadnji je od onih koji su imali pregovaračku poziciju u kojoj na neki način mogu ucijeniti klub i osigurati si izlaz iz ugovora za fiksni iznos. Nakon što se klub izvukao iz dugova, sportski direktor Michael Zorc je na skupštini kluba javno poručio kako od tog dana o transferima odlučuje isključivo Borussia i kako više nikad neće potpisati ugovor koji u sebi ima fiksnu odštetnu klauzulu te time prepustiti nekome drugome da postane šef. Raiola ga je natjerao da prekrši svoje obećanje. U ovom poslu on je šef, Håland projekt, a Dortmund usputna postaja na putu prema još više novca.

Zorc je, doduše, znao na što pristaje i što točno dobiva. Glavni skaut Markus Pilawa je Hålanda prvi put gledao još u kolovozu 2016. i nakon toga je povremeno gledanje prešlo u domenu detaljnog praćenja. Od tada je Borussia analizirala svaki Hålandov nastup, a 28 puta je slala ljude da ga gledaju uživo. Isto je tako Matthias Sammer, koji trenutno radi kao vanjski suradnik, više puta u tajnosti išao u Salzburgov kamp kako bi vidio Hålandovo ponašanje na treningu, njegov govor tijela i odnos prema radu.

Tih 40-ak milijuna eura i ogromna plaća koju je Håland dobio velika su investicija za Borussiju. Klupski čelnici isu morali biti potpuno sigurni prije nego što iskrcaju toliko novca za klinca.

Naravno, Håland nije baš običan klinac. Fizičke predispozicije koje ima su nevjerojatne, izgleda kao da je sastavljen u nekakvom laboratoriju. Netko tko je toliko visok ne bi trebao biti toliko mobilan kao što on jest, a netko tko je toliko brz ne bi trebao biti toliko snažan. Håland je sve to: visok je i snažan, brz je i okretan, odlično se kreće i razumije prostor, a ima odličnu motoriku koja mu omogućuje da bude sposoban kontrolirati loptu u uskom prostoru i efikasno driblati u kontri. Kombinacija svih faktora daje dominantnog igrača, a Håland je, iako često djeluje robotski i neprirodno, bez one urođene elegancije pokreta kad vrhunski igrač prima loptu, sasvim dominantan.

Najlogičniji izbor

Taktički se to savršeno uklapa u ono što Borussiji nedostaje.

Jadon Sancho i Thorgan Hazard trebaju takvog napadača kojem mogu ubacivati lopte s krila da ih on zakuca, jer nedostatak pravog napadača već je neko vrijeme jedan je od većih problema za momčad, a Marco Reus i Julian Brandt iz sredine terena mogu kombinirati s centralnim napadačem, koji onda može odigrati leđima prema golu i fiksirati stopere kako bi spriječio njihovo iskakanje u međuprostore. Paco Alcácer to nije mogao i to je bio problem. Koliko god impresivna bila njegova sposobnost da zabije gol u kratkom vremenu nakon što uđe s klupe, toliko je i Borussia s njim uvijek imala igrača manje na terenu jer se Alcácer nije mogao nametnuti ni u jednom segmentu igre. Håland je potpuno drugačiji, njega možete staviti u različite uloge na terenu i on ima sve potrebne vještine da se nametne suparniku.

Što se tiče ponašanja, Sammer nije ni morao ići u Salzburg. Håland je projekt, od najmlađih dana naučen je na disciplinu i radnu etiku. Odgajan je da postane nogometaš, to je ono što on radi cijeli svoj život i u čemu je surađivao sa stotinama ljudi — od trenera, fizioterapeuta i nutricionista koji su vodili brigu o njegovu tijelu do PR stručnjaka i psihologa koji su vodili brigu o svemu ostalome. Dobro pazi što i kada govori, kakav dojam ostavlja i kako se ponaša. Odrastao uz oca nogometaša, Håland duboko razumije svijet oko sebe. Nogomet je okruženje u kojem se rodio i u kojem se savršeno snalazi.

Uostalom, ni Raiola kao agent i ključna ličnost u odlukama nije slučajno izabran. Alf-Inge Håland je dovoljno veliko ime u nogometu da može voditi karijeru vlastitog sina, ali bio je svjestan da nitko to ne može napraviti bolje od Raiole. Ne zbog novca koji će zaraditi, jer obitelj Håland financijski stoji dosta dobro, nego primarno zbog cilja da njegov sin postane najbolji igrač na svijetu.

Iako je imao ponude bogatijih klubova koji su mogli ponuditi i veću plaću i veće bonuse, Håland je izabrao Borussiju. S jedne strane, to je sasvim logična odluka u njegovu igračkom razvoju i odlično razmišljanje jer Håland ima još puno toga za naučiti, a Borussia je najbolja platforma za to. Dobit će minutažu, igrat će na visokom nivou u momčadi koja ima dobre igrače i visoke ambicije, a igrat će i u momčadi koja iza sebe ima povijest visokih transfera u elitne momčadi, baš kao što je izabrao Salzburg iako mu je i Juventus tada nudio ugovor.

Usputna postaja

To nas dovodi do druge strane, a to je činjenica da menadžer zaradi više novca ako napravi dva transfera nego jedan.

Zbog toga se Borussia dodatno aktivirala. Bjørn Gulden je Pumin direktor i njemački mediji su pronašli dokaze da se barem četiri puta našao s Watzkeom dok se transfer pripremao. Puma je jedan od manjih dioničara u Borussiji i tehnički sponzor kluba, a Borussijin CEO Hans-Joachim Watzke je inzistirao da pomogne u zaključenju transfera tako što će Hålandu ponuditi veliki sponzorski ugovor kojim bi postao jedno od zaštitnih lica kompanije.

S obzirom na to da je Håland pod ugovorom s Nikeom, nije sigurno da će prihvatiti milijunsku ponudu koju je Gulden stavio na stol. Međutim, sama ta ponuda ionako nije bila važna. Ona je samo dodatna prednost koju Raiola može iskoristiti u pregovorima s Nikeom, argument više da potpiše još veći ugovor kojim će i on i njegov klijent dobiti dodatni novac.

Tako se rade ozbiljni projekti, a Erling Braut Håland je u suštini projekt. On je sportski projekt vlastite obitelji koji za cilj ima postati najbolji nogometaš na svijetu, kao i financijski projekt Mina Raiole, koji shvaća da se u tom procesu može sjajno zaraditi. Upravo zato je inzistirao na odštetnoj klauzuli koja Dortmund čini tek usputnom postajom, a njega šefom koji će samostalno odlučiti kada će Håland napustiti klub.

Borussia je morala pristati na to. Izgubila je kontrolu i svjesno je prepustila sve Raioli kojem je pomogla da dodatno zaradi, ali je zauzvrat dobila Hålanda, sjajnog igrača koji je već nakon tri minute na terenu pokazao kako može trpati golove. Dobila je projekt koji za cilj ima nešto još više; ali dok do toga ne dođe, Borussiji će se itekako isplatiti.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.