Rijetka vrsta

Kako je Félix Auger-Aliassime prestao biti 'luzer' i postao top 10 igrač

Zadnja izmjena: 4. studenoga 2022.

Sve donedavno je Félix Auger-Aliassime figurirao kao jedan od onih igrača koji nisu, kako se to voli reći, mentalno jaki. Barem među dijelom te valjda teniske publike — koja je pojam mentalne snage dovela do točke u kojoj on gotovo gubi svoj smisao i značenje — dotični je stekao etiketu igrača koji puca pod pritiskom. Neoboriv dokaz u prilog tome bila je činjenica da je u svojih prvih osam ATP finala doživio osam poraza, a zgodno je bilo primijetiti da pritom nije uzeo niti jedan jedini set.

Ništa osim toga više nije bilo bitno. Ni činjenica da se još i danas radi o mladom igraču, 22 su mu tek, pa ni to što je još od svibnja 2019. u 25 najboljih igrača na svijetu; nije onda bilo bitno ni to što je još krajem prošle sezone po prvi puta ušao u top 10, pa u konačnici ni to što suparnici u tim finalima nisu bili igrači protiv kojih je bio izraziti favorit; Matteo Berrettini, Gaël Monfils, Stefanos Tsitsipas, Sascha Zverev i Marin Čilić bili su samo neki od njih… Istini za volju, problem je postojao i ne treba biti osobito pametan da bi se došlo do tog zaključka. Dogodio se jedan, pa drugi poraz, pa se nakon trećeg u glavi počeo rađati kompleks, samo da bi sve to preraslo u svojevrsnu traumu.

“Cijelo vrijeme sam pokušavao ostati pozitivan, ali nekad mi se činilo kao da bi bilo bolje da sam ispao u polufinalu”, bio je jednom i sam brutalno iskren.

Na kraju je nanizao osam poraza i zaradio tu ružnu etiketu igrača koji je mentalno krhak. Nije više bilo bitno jesi li 20. ili koji već na svijetu ili jesi li na putu do finala pobijedio u tri ili četiri meča, već je bilo bitno to da si pucao onda kad je bilo najvažnije da ne pukneš. Bio je to ogromni teret za jednog tako mladog igrača i bilo je to nešto zbog čega je njegova karijera mogli otići u nekom drugom smjeru. Bilo je to nešto što ga je moglo trajno obilježiti i promijeniti.

Ne računajući meč protiv Ymera, Auger-Aliassime nije izgubio servis u zadnjih 86 servis gemova. Još strašnije, u 82 od tih 86 gemova nije uopće nudio break loptu

To se, međutim, nije dogodilo.

U veljači ove godine Auger-Aliassime osvojio je svoj prvi turnir. Još uoči početka sezone u njegovu su timu, u kojem je u posljednjih godinu i pol dana u svojstvu drugog trenera i legendarni Toni Nadal, procijenili da bi kalendar trebalo popuniti većim brojem turnira iz serije 250, sve u želji da kroz nekakav lakši ždrijeb pokuša doći do te prve titule. Na kraju je osvojio ATP 500 u Rotterdamu, a put do naslova bio je sve, samo ne lagan: od drugog kola redom su padali Andy Murray, pa Cameron Norrie, pa Andrej Rubljov, samo da bi u finalu u dva lagana seta, kao da je kakav rutiner, svladao Tsitsipasa. Tjedan dana kasnije igrao je i finale Marseillea u kojem je, sad već pomalo potrošen, u dva gusta seta izgubio od Rubljova, ali to sada više nije bilo toliko bitno, a kamoli bolno. Ne kao prije.

Snaga klade valja

Bio je to zapravo samo nastavak sjajne forme koju je pokazivao još na samom početku sezone u Australiji. Ondje je, između ostalog, u četvrtfinalu Australian Opena protiv Daniila Medvjedeva — što je bez dvojbe jedan od najboljih mečeva ove sezone — odigrao dotad zasigurno najbolji meč u karijeri. Jest, izgubio je nakon što je imao 2-0 u setovima, imao je i jednu meč loptu, ali nije to bio onaj nesigurni i plahi mladić koji bi samo nestao s terena, baš kao što se i dogodilo nekoliko mjeseci ranije protiv istog suparnika u polufinalu US Opena. Bila je to velika škola i dokaz da može držati fokus tijekom više od četiri i pol sata igre, i to protiv u tom trenutku najtežeg mogućeg suparnika u ždrijebu. Gotovo ista stvar može se reći i za meč osmine finala Roland Garrosa, kad je u pet setova poražen od Rafaela Nadala.

Upravo iz te perspektive treba promatrati ono što je napravio u zadnja tri tjedna.

Jest, imao je slabiji središnji dio sezone, možda upravo i zbog tog psihološkog pražnjenja u prvom dijelu, razočarao je vjerojatno i samog sebe na Wimbledonu i US Openu, samo da bi na početku dvoranskog dijela sezone ponovno pronašao formu. Prvo je osvojio 250-ice u Firenzi i Antwerpenu, a svojevrsni šlag na tortu bio je naslov na ATP-u 500 u Baselu. Upisao je 13 pobjeda zaredom i pritom je uglavnom bio bezobrazno dominantan; vrhunac u tom smislu dogodio se u Baselu kad je u polufinalu Carlosu Alcarazu prepustio svega pet gemova te jednu jedinu break loptu.

Jučer je, pak, saznao i da je siguran putnik za završni Masters u Torinu, a to što se toliko mučio u prvom kolu Mastersa u Parizu, u kojem je nakon tri sata i 32 minute igre svladao Mikaela Ymera, i nije bilo toliko neočekivano; koliko je mu je goriva ostalo za današnji meč protiv legendarnog Gillesa Simona koji igra na krilima spoznaje da mu je ovo zadnji turnir u karijeri te uz poslovično fanatičnu podršku domaće publike u Bercyju, teško je reći. U svakom slučaju, neće se žaliti ako ga servis nastavi služiti kao što ga je služio u ta zadnja tri tjedna, zbog čega je u konačnici bio nešto slobodniji i na reternu, vjerojatno i najslabijem segmentu svoje igre.

Ne računajući taj jučerašnji meč protiv Ymera, Auger-Aliassime nije izgubio servis u zadnjih 86 servis gemova, odnosno od četvrtfinala Antwerpena protiv Daniela Evansa. Još strašnije, u 82 od tih 86 gemova nije uopće nudio break loptu, a u ta preostala četiri gema suparnici su vidjeli njih ukupno šest.

Za nekoga tko nije tipični server to su strašne brojke, ne i toliko neuobičajene za njega, i to je nešto — to što zapravo nije tipični server — što bi trebalo brinuti njegove kolege. Auger-Aliassime je vrlo rijetka vrsta, jer obično igrači koji sa servisom mogu dobivati puno besplatnih poena imaju neku slabu točku; često su jednodimenzionalni i nemaju puno varijacije u igri te su u konačnici nešto slabiji u defenzivi; s druge strane imate Medvjedeva koji nema elitni forhend i ulazi u probleme kad mu servis šteka. Auger-Aliassime nema nijedan od tih problema i pomalo je zastrašujuće pomisliti u što bi mogao evoluirati.

Um caruje

Sve je to, međutim, samo teorija, a na kraju krajeva, svaki igrač ima neki svoj put koji nitko živ nije mogao predvidjeti. Nitko živ nije mogao pomisliti da Zverev danas neće imati GS naslov, a do prije četiri-pet godina nitko živ nije mogao pomisliti ni da će ga Medo imati. Nitko živ onda, ili barem ovi s početka teksta, nije mogao pomisliti da će Auger-Aliassime danas imati četiri naslova i da će biti top 10 igrač. Nitko živ, ili barem ti s početka teksta, nije mogao pomisliti da će okrenuti jednu takvu, iznimno tešku i kompleksnu situaciju. I mnogi bi mogli reći da je već toliko puta gubio u finalima da jednostavno više nije imao što za izgubiti, pa i da je konačno sazrio te shvatio da to bio problem koji je on sam kreirao u svojoj glavi. U tome možda ima nešto istine, ali to je samo manji dio odgovora.

Onaj veći krije se u vrlo jednostavnoj činjenici da je Auger-Aliassime nastavio naporno raditi na sebi. Opće je poznato je da je jedan od najvećih profesionalaca na Touru i upravo je to bio jedan od razloga zašto su on i Toni Nadal počeli surađivati. Osim toga, za razliku od nekih drugih igrača, očito je bio spreman i priznati si svoje slabosti, bez obzira na to koliko je to možda nepoželjno u mačo okruženju vrhunskog sporta. Bio je spreman pogledati se u ogledalo i prihvatio je da ima problem. Nije ga nijekao ili umanjivao ili potonuo u preveliko malodušje i grizodušje i počeo tankirati, što je karakteristično za mnoge mlade igrače, već je šutio, radio i čekao svoj trenutak. S vremenom je počeo i malo više vjerovati u sebe, pa onda konačno shvatio i da je smiješno misliti da nemaš to u sebi.

I jest, da, što se više penješ prema vrhu, zrak postaje sve rjeđi, ali u nadolazećem razdoblju njegovo mu iskustvo može samo pomoći. Jer gubiti sva ta finala, i još na takav težak i ružan način, a onda sve to ostaviti iza sebe i početi pobjeđivati…

Mislim, je li to ta vražja mentalna snaga?

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.