Šest stvari koje trebate znati o fantasyju

Industrija fantasy sporta u Americi vrijedi milijarde dolara, a u njoj sudjeluju deseci milijuna igrača

Zadnja izmjena: 15. studenoga 2016. Profimedia

O čemu je, dovraga, riječ?

Najbolje će biti da pokušamo objasniti kroz nekoliko tematskih točaka.

1) Fantasy je stvorila zabrana klađenja na sportske događaje

Kako možemo saznati čak i iz prosječnog američkog filma, u većini američkih država zabranjeno je klađenje na sport. A Amerikanci vole zabavu za široke mase – dapače, puno su vrsta te zabave upravo oni i izmislili. Komplicirana pravna praksa utemeljena na običajnom pravu i presedanima ondje je onemogućila razvoj industrije klađenja. Barem one legalne.

Lutrija, kojekakve oklade na konje ili povremeni izleti u kasina Nevade i Atlantic Cityja nisu ispunjavale ono što je ostatak svijeta dobio od klađenja na profesionalni sport. Ipak, snalažljivi Ameri su našli supstituciju i tako je nastalo njegovo veličanstvo – fantasy.

2) Sve je počelo kao razbibriga za fanatike i štrebere

Zapravo je sve počelo u ožujku 1962. u njujorškom hotelu Milford Plaza, kada su Wilfred Bill Winkenbach i još nekoliko drugih zaposlenika Oakland Raidersa zamislili sistem igre. Nešto slično kao jamb, samo s igračima američkog nogometa. Dogovorena su i pravila, koja s današnjima i nemaju prevelike dodirne točke. Međutim bit je ostala ista: statistički učinak igrača u stvarnom svijetu prenosi se u njegov fantasy učinak i na temelju skupnog zbroja za sve igrače iz momčadi, u svim dogovorenim kategorijama, odlučuje se pobjednik u dvoboju dvije fantasy momčadi. Već iduće sezone napravljen je draft za Greater Oakland Professional Pigskin Prognosticators League, a povijest pamti kako je George Blanda prvi igrač izabran na ijednom fantasy draftu.

Fantasy traži statistiku, a ne postoji sport koji je više zasnovan na statistici od bejzbola. Znajući tu činjenicu i Dan Okrent dolazi na istu zamisao kao i Bill Winkenbach. Još u studentskim danima s prijateljima je igrao igru u kojoj bi svaki od njih izabrao 5 bacača i 5 udarača i na osnovi statističkih podataka na kraju godine bio bi proglašen pobjednik. Bio je to način da među prijateljima proširi zanimanje za bejzbol, igru koju je strastveno volio.

Imao je jednostavnu i jako točnu ideju koja je za cilj imala da fantasy vlasnici počnu pratiti svoje igrače i tako poveća praćenje izvan okvira omiljene momčadi.

Ideja se lagano širila i kako je Okrentova novinarska karijera rasla, nabujala je i ideja fantasyja. U New Yorku, u restoranu La Rotisserie Francaise u travnju 1980. održan je prvi draft po fantasy pravilima kakva danas poznajemo.

Okrent i ostatak njegove prvotne lige radili su u medijima, i to na jako zapaženim mjestima. Stoga su relativno lako raširili koncept fantasy bejzbola u mainstream. Kolumnisti u utjecajnim medijima dobivali su vrijeme na televiziji, predstavljali su ideju javnosti koja ju je prihvatila. Amerika je napokon dobila način da ima nešto pratiti preko vikenda. Nakon skupljanja bejzbol kartica, prosječni građanin napokon je dobio novi način da se uključi u svakodnevni ritam profesionalnog sporta.NY: DraftKings and FanDuel discuss merger

3) Otac modernog fantasyja kaje se zbog svog izuma

Međutim, već je na onom prvom fantasy draftu 1980. netko od okupljenih predložio da ubace nešto keša. Čisto da bude zabavnije pratiti. S time se složilo 10 vlasnika fantasy momčadi i 2.500 dolara koje su skupljeni postalo je prva fantasy nagrada ikada. Pola sume pripalo je pobjedniku, dok je druga polovica podijeljena između drugog, trećeg i četvrtog.

Kao što je prvi football fantasy imao naziv prema Oakland Raidersima, bejzbol fantasy dobio je ime Rotisserie League Baseball. Zaštitom tog imena Dan Okrent zaradio je otprilike 15 tisuća dolara. Međutim, nije zaštitio koncept igre i ubrzo je njegova izmišljotina postala popularna pod potpuno generičkim imenom fantasy.

Ono što je u početku bila zabava za okorjele fanove, sportske entuzijaste i štreberski nastojene pratitelje ubrzo je postalo masovno prihvaćena igra u kojoj se mogla izigrati zabrana klađenja na profesionalni sport.

U intervjuu The Boston Globeu, otac modernog fantasyja Okrent kaže kako se danas osjeća kao J. Robert Oppenheimer. On se je pokajao što su njegova otkrića direktno vodila do konstruiranja atomske bombe koja je poslužila za destrukciju, dok je fantasy umjesto za približavanje igre otišao u sasvim drugom smjeru i pretvorio se u čitavu granu industrije klađenja gdje se odjednom okreće nezamisliv novac.

4) Internet je revolucionirao fantasy

Prije internetske revolucije fantasy je bio raširen, ali je i dalje bio zanimacija za uzak krug ljudi. Mogli ste igrati s prijateljima, rodbinom i kolegama, bazen sudionika je bio ograničen poznanstvima.

U srpnju 1999. Yahoo! je u pogon pustio prvi fantasy sport servis koji je bio potpuno besplatan; koji je sadržavao sekciju za bejzbol, košarku i američki nogomet; koji je imao trenutna ažuriranja svih podataka; i koji je dopuštao da igrate s i protiv stranaca preko cijele zemlje. Doduše, bez novca uključenog u proces, u svrhu zabave i produbljivanja zanimanja za igru – baš kao što je Okrent zamislio sedamdesetih.

Međutim, slične mogućnosti su počele iskorištavati i druge tvrtke nudeći upliv novca. Cijela priča je završila na sudu i fantasy je završio kao dio zabranjenog online klađenja. Pod utjecajem postojećih kompanija, savezne strukture ipak mijenjaju odluku, odlučuju da je online fantasy igra znanja i vještine, a ne sreće stoga su izuzete iz ovog pravila.

Okrent se ne slaže s time. On tvrdi kako je i poker isto tako igra vještine i znanja, kao i klađenje na ishod utakmice, ali svejedno su obuhvaćene zabranom. Međutim, mišljenje tvorca igre nije imalo težinu pred zveckanjem novca.

New York Business Journal predviđa da će industrija fantasy sporta rasti do 2020., kada će uplate igrača obuhvatiti nevjerojatnih 31 milijardu dolara godišnje

Pod okriljem iznimke, osnivaju se FanDuel (2009.) i DraftKings (2011.) kao vodeće online kompanije koje nude klađenje na fantasy ishode, a već 2013. 21 milijun ljudi u Americi igra razne oblike fantasyja s novčanim okladama.

Sistem je jasan, sličan onome kojeg su postavili Okrent i prije njega Winkenbach. Imate određen budžet u koji uklapate momčad. Najbolji igrači koštaju najviše stoga je potrebna strategija u kojoj ćete izvući maksimum. Hoćete li potrošiti sve na dvije zvijezde i ostatak popuniti rubnim igračima ili ćete sastaviti momčad od više iznadprosječnih igrača bez zvijezda ovisi o vama i planu koji razvijete. Jedino što je bitno da na stranicama FanDuela ili DraftKingsa uplatite svoju okladu i stavite ulog na vlastitu momčad.

I tu upadate u moralno sivo područje. Diljem SAD-a zabranjeno je klađenje na ishod sportskih događaja, ali ovdje se ne kladite na ishod događaja nego na pojedinačni učinak igrača.

Kad su oklade uplaćene, sustav vas svrstava u određen bazen sudionika iz kojeg se crpi nagradni fond. Ovisno o tome je li liga dnevna ili tjedna i o tome pričamo li o stotinjak ili više tisuća natjecatelja, nagrade variraju između nekoliko tisuća do više milijuna dolara. I novi krug morate čekati najdulje tjedan dana.A boy plays on his mobile phone, tablet and computer with headphones and a baseball cap

5) Sve je eskaliralo do neslućenih razmjera

Ogromna industrija koja daje ljudima da nešto prate preko vikenda vrijedi ogromne novce. FanDuel i DraftKings na burzi zajedno vrijede preko 2 milijarde dolara, dok nešto više od 50 milijuna američkih aktivnih korisnika okrene preko 4 milijarde dolara godišnje samo na ta dva vodeća servisa, dok se 800 milijuna dolara troši na razne pretplate na Insidere i druge alate koji pružaju informacije.

New York Business Journal predviđa da će industrija fantasy sporta rasti do 2020., kada će uplate igrača obuhvatiti nevjerojatnih 31 milijardu dolara godišnje. Tech Insider prenosi istraživanje Eilers Researcha na uzorku od 1.400 dnevnih fantasy igrača po kojiem čak 70% igača redovito gubi novac, 20% izvlači neki oblik nule, dok svega manje od 10% izlazi s nekim oblikom dobitka na kraju mjeseca. Dr. Kimberly Young, osnivačica Centra za internetske ovisnosti, tvrdi kako dnevne lige imaju 95% veću vjerojatnost od razvijanja ovisnosti u odnosu na tradicionalne formate od čitave sezone zbog čestih isplata i uplata.

Teško je i dalje braniti tezu kako je riječ o tek razbibrigi i zabavi s tolikim protokom novca. Pogotovo je teško braniti tezu da tu nema govora o klađenju kad se ulaže novac na ishod protiv jednog ili više drugih korisnika. Arizona, Louisiana, Iowa, Montana i Washington su države koje su zabranile fantasy s novčanim ulozima. Zbog pravila običajnog prava u SAD-u možemo očekivati da će ubrzo i neke druge savezne države krenuti sličnim putem. Ili neće, jer pritisak industrije fantasy sporta je vrlo jak, a imaju čvrstu bazu korisnika kojoj će teško biti zabraniti ono što joj je dopušteno.

6) Ipak, još uvijek postoji i rekreativni fantasy na izvornim načelima

Naspram FanDuela i DraftKingsa postoji Yahoo! i ESPN koji nude nešto sličnije onome što je zamislio Dan Okrent. Uostalom jedan način bodovanja se zove Roto, po restoranu Rotisserie i prvoj ligi.

ESPN i Yahoo! imaju ponudu liga bez novčanih naknada i uplata bilo kakve vrste, većinom privatne i potpuno prilagodljive po kategorijama i načinu bodovanja. Lige koje omogućuju poznanicima da se natječu na uzorku čitave sezone u poznavanju sporta koji prate. Osobno sudjelujem u takvom načinu praćenja NBA.

I baš kao što je Okrent zamislio, fantasy daje dublji upliv u sport, počneš pratiti momčadi koje inače ne bi gledao, gledaš igrača koji ti inače ne bi pao na pamet i ubrzo ti taj koncept i cijela liga uđu pod kožu. Više od natjecanja s neznancima za novac te zanima natjecanje s prijateljima za prestiž. Biraš igrače tako da namjerno izbjegavaš neke koje ne želiš gledati, makar bi donijeli bolji rezultat. Ne vrijedi John Wall mojih živaca dok baca cigle s trice i gubi loptu za loptom.

I odjednom, gledaš i pratiš ligu detaljnije nego ikad prije. Dobro, nama ne-Amerima je lako. Mi imamo druge opcije koje nam daju da nešto pratimo preko vikenda.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.