Drop Shot

Wimbledon: Favoriti i ostali

Za tjedan dana počinje najveći i najstariji turnir na svijetu

Uoči Wimbledona favoriti isti kao i prije mjesec dana na pariškoj zemlji, ali nije puno toga poznato. Ovaj kratki, ali slatki travnati dio sezone traje samo pet tjedana, od kojih dva otpadaju na najstariji turnir na svijetu. Mnogi igrači u vrhu svjetskog tenisa ignoriraju travnate turnire uoči Wimbledona čak petorica iz top 10 su nakon Roland Garrosa uzeli odmor i odlučili svoj travnati dio sezone svesti tek na jedan turnir. To su, redom: Novak Đoković, Rafael Nadal, Dominic Thiem, Fabio Fognini i Kei Nishikori.

U prvom tjednu travnate sezone gledali smo turnire u Stuttgartu i Hertogenboschu. Među glavnim favoritima su bili Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev i Karen Hačanov, ali su svi izgubili u svojem prvom odigranom meču. Ide to u prilog i nedavnim izjavama Borisa Beckera, koji tvrdi kako igrači nove generacije ne pokazuju koliko bi mogli. Becker tvrdi da su nekonzistentni, da se zadovoljavaju svojim aktualnim rezultatima i da nisu dostojni nasljednici teniskih legendi koje zadnjih 10-15 godina haraju Tourom.

Pobjednici prvog tjedna su bili Adrian Mannarino i Matteo Berrettini. Za talentiranog Mannarina znamo da voli igrati na travi i da je u svom dobrom tjednu u stanju osvojiti turnir, ali Barrettini je igrač koji je potvrdio kako može biti jednako dobar na svim podlogama — neka od imena koja je pobijedio u prva dva tjedna travnatih turnira ga stavljaju s pravom u top 20, gdje je osvanuo prvi put u svojoj karijeri. Pobijedio je u protekla dva tjedna Nicka Kyrgiosa, Felixa Augera Aliassimea, te čak dvaput Hačanova.

U drugom tjednu travnate sezone na red su došli tradicionalno najjači turniri na travi uoči Wimbledona, u kategoriji ATP 500 — njemački Halle i engleski Queens. Nakon toga slijede travnati turniri u Antalyji i Eastbourneu, ali na njima neće nastupiti nitko iz top 20, pa je jasno da su ova prethodna dva puno važnija.

Roger Federer, koji ima ‘doživotni ugovor’ igranja u Halleu, osvojio je ovaj turnir po rekordni 10. put i time ga stavio na prvo mjesto u svojoj karijeri, kao turnir koji je najviše puta osvajao. Doživotni ugovor, kako ga mediji vole nazivati, zapravo je dogovor između osmerostrukog pobjednika Wimbledona i njemačkog organizatora da Federer u tom tjednu neće nigdje drugdje igrati dok god postoji turnir u Halleu.

Federer je u ovoj sezoni osvojio 92,15 posto svojih servis gemova, a za očekivati je da će na travi taj postotak biti još i veći

Igrao je Roger u finalu protiv Davida Goffina, koji je prvi put došao do finala nekog turnira nakon studenog 2017. kad je bio poražen u finalu završnog Mastersa protiv Grigora Dimitrova. Goffin je odlično otvorio meč i vrlo rano došao do tri vezane break lopte na Federerov servis, ali napravio je seriju neforsiranih pogrešaka. Odlično je servirao na van na deuce strani i dosta laganih poena dobio otvarajući poen na tu stranu. Radio je dosta štete svojom bekend paralelom, ali je Federer vješto izbjegavao situaciju u kojoj Goffin može odigrati taj udarac.

Goffin se odlično i branio. Kretao se jako dobro, a Federerove česte izlaske na mrežu neutralizirao odličnim backhand sliceom koji bi dugo putovao, išao nisko iznad mreže i padao Federeru pod noge. Igrao se odličan tenis u prvom setu, s objes strane kažnjavala se svaka kraća lopta, ali čak i one duže lopte ako ih nisu igrači odigrali brzo; trava ne hvata rotaciju kao zemlja, pa je svaka malo sporija i viša lopta šansa za napad.

Prvi set se prelomio u tie-breaku kad je Federer izvukao iz sebe ono najbolje u danoj situaciji, a Goffin ponovno ušao u seriju neforsiranih pogrešaka. Period lošije igre se nastavio i u prvom gemu drugog seta, kada je Federer svojim agresivnim reternima stavio Goffina pod pritisak i to je rezultiralo s čak tri dvostruke pogreške. Valja napomenuti kako do tog gema Goffin nije imao niti jednu duplu pogrešku na svom servisu. Kad je Roger došao u situaciju da ima set i break prednosti, do kraja meča je izgubio tek jedan gem.

Znakovito je kako čak i neki od najboljih igrača na svijetu u ključnim trenucima protiv Federera naprave pogreške koje se nikako ne uklapaju u dotadašnji tok meča. Slično je bilo i u Federerovom četvrtfinalnom dvoboju protiv Roberta Bautiste-Aguta. Bautista je igrao nevjerojatno dobro cijeli meč, plasirao Rogera iz nemogućih situacija i vidno ga frustrirao. Federer je pokazivao neobično puno emocija u tom meču. U trećem setu je Bautista suvereno držao sve svoje servise, ali kad je po prvi put u meču trebao servirati za ostanak u meču, napravio je tri neforsirane pogreške s prvom loptom nakon servisa. Trend je to koji traje već duže vrijeme, ako se samo sjetimo kako je na zemlji Federer spašavao meč lopte protiv Gaela Monfilsa i Borne Ćorića na gotovo identičan način.

Uoči Wimbledona spomenuta odsutna petorka iz društva top 10 dolazi kao nepoznanica, ali — naravno, uz Federera — svakako moramo računati na Đokovića i Nadala kao favorite.

Đoković se u Roland Garrosu poskliznuo u susretu protiv Thiema u vrlo teškim vremenskim uvjetima, ali i dalje drži poziciju broja 1 i dolazi u London kao jedan od tri velika favorita za osvajanje. Nadal je u svojoj povijesti nastupa u Wimbledonu nerijetko gubio u ranoj fazi. Prošle godine je izgubio u polufinalu od Đokovića, ali je zato u šest prethodnih godina zaredom ispadao prije drugog tjedna, osim 2016. kad nije nastupio zbog ozljede. Međutim, Nadal je Wimbledon osvajao dvaput i nošen samopouzdanjem iz prethodnih dva mjeseca svakako ima želju ići do kraja.

Federer na Wimbledonu ima prednost u odnosu na Roland Garros gdje je igrao polufinale, jer servisima može puno više postići, njegov agresivni način igre ga češće nagrađuje na travi, lakše mu je pripremiti poen za izlazak na mrežu i ne mora se toliko fizički trošiti jer može agresivnom igrom i izlascima naprijed završavati poene bez puno trčanja.

Kao ključni moment treba spomenuti servis.

Federer je u ovoj sezoni osvojio 92,15 posto svojih servis gemova, a za očekivati je da će na travi taj postotak biti još i veći. Prošlog je tjedna u Halleu odigrao u prosjeku 12,5 servis gemova po meču i zabio 6,6 asova uz postotak prvog servisa od 65,4 posto. Svoj servis je gubio tek triput. Ne zabija Roger puno asova, ali placement servisa mu je vrhunski — pa čak i kad ne zabije as, otvori si prostor servisom i u čak 75 posto slučajeva kontakt s prvom loptom nakon servisa ima unutar granica terena.

Takvi statistički podaci mu omogućuju da onda na retern gemovima preuzima puno rizika, pa iako često i griješi iz reterna, ne daje suparniku ritam, a u gemu kad pogodi dva dobra reterna najčešće dođe u situaciju za break. Uzmimo u obzir i da sliceom može puno više nego na ostalim podlogama, jer lopta odskače vrlo nisko i brzo, što onemogućuje suparnike da ga stave u probleme i u defenzivu.

Od ostalih imena uoči Wimbledona valja spomenuti Kevina Andersona koji je prošle godine senzacionalno izbacio Federera, te nakon tri mjeseca izbivanja i poraza u drugom kolu Queensa dolazi u Wimbledon braniti finale. Također tu su i Ćorić i Marin Čilić, koji su prošle godine osvojili Halle i Queens — ali Marinova forma je ove sezone kudikamo lošija nego prošle, dok je Borna zbog problema s leđima morao predati u četvrtfinalu Hallea.

Felix Auger Alliasime je u Queensu naredao Dimitrova, Kyrgiosa i Tsitsipasa prije poraza od Feliciana Lopeza, i taj niz je svakako znakovit uoči Wimbledona. John Isner je uvijek nezgodan na travi, ali zadnji turnir je odigrao u Miamiju u ožujku, kad je u finalu poražen od Federera. Treba obratiti pozornost na Kyrgiosa i Dustina Browna — nepredvidljive, atraktivne, a samim tim i opasne igrače na travi koji su u stanju pobijediti svakoga, ali i izgubiti od svakoga. Lopez u svojoj 38. godini dolazi u Wimbledon sa svojim old-school serve and volley tenisom i nevjerojatnom duplom titulom iz Queensa, a Englezi još i više očekuju njegova partnera i dvostrukog pobjednika Wimbledona.

Andy Murray se nevjerojatno brzo oporavio od operacije kuka koja mu je prijetila prekidom karijere. Murray će nastupiti samo u parovima, i to s Pierre-Hugues Herbertom, koji je 2016. osvojio Wimbledon u parovima. Zaista će biti zanimljivo vidjeti kako će se Murray nositi s najboljim dublašima svijeta, a ako je suditi po Queensu, mogao bi s Herbertom ići do kraja. Koliko veseli Murrayev povratak, toliko je žalosno da se Juan Martin Del Potro opet ozljedio i ekspresno operirao koljeno. Njegov povratak vrhunskom tenisu je u najmanju ruku pod jednakim upitnikom kao i Murrayev.

Utrka za GS titule se nastavlja, a semafor pokazuje: Federer 20, Nadal 18, Đoković 15. Njih trojica su, dakako, opet najveći favoriti, s tim da Federer ima puno veće šanse na travi nego na zemlji, Nadal obrnuto, a Đoković je favorit na svim podlogama. Može li ih netko iznenaditi?

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.